Polpak

poniedziałek, 23 września 2024

Lake People G105 MKII, wzmacniacz słuchawkowy

Dwa zdjęcia ze strony Lake People





Firmowe motto Lake People brzmi: "Tools not Toys" (pol. "narzędzia nie zabawki").

Wstęp
Do niemieckiej grupy CMA Audio GmbH (zobacz TUTAJ) należą takie marki jak Violectric, Nimbus, Mogami oraz Lake People. Firma mieści się w urokliwej Konstancji, tuż nad brzegiem Jeziora Bodeńskiego. Stąd też zresztą pochodzi nazwa Lake People (pol. ludzie znad jeziora). Tak jak Violectric kieruje swoje produkty przede wszystkim na rynek hifi, tak urządzenia Lake People są zorientowane głównie na profesjonalistów, czyli na rynek studyjny studyjny.

Sprzęty marki Violectric opisywałem na blogu już dwukrotnie. Były to Violectric DHA V380² - wzmacniacz słuchawkowy, przedwzmacniacz i DAC oraz Violectric CHRONOS - mobilny DAC ze wzmacniaczem słuchawkowym. Teraz zaś przyszła kolej na przedstawiciela rodziny profesjonalnej Lake People.

Na testy przyjechał do mnie profesjonalny wzmacniacz słuchawkowy Lake People G105 MKII (zobacz TUTAJ i TUTAJ). To jeden z dostępnych aż siedmiu firmowych, katalogowych wzmacniaczy słuchawkowych, ale niemiecki Lake People specjalizuje się także w opracowywaniu przedwzmacniaczy mikrofonowych, kontrolerów monitorów, różnych interfejsów studyjnych (analogowych i cyfrowych).
Od momentu założenia w 1986 roku firma Lake People opracowywała rozwiązania dla studiów nagraniowych o najwyższych wymaganiach dotyczących dźwięku i niezawodności. Z biegiem lat obwody i metody budowy były stale udoskonalane - tak więc dzisiejsza oferta Lake People jest wynikiem 30 lat rozwoju. Od przedwzmacniacza mikrofonowego F355, przez wzmacniacze serii Ana-Tool, po konwertery, takie jak F446 lub rozgałęźniki sygnału i konwertery z serii Digi-Tool: Profesjonalni użytkownicy znajdą rozwiązanie firmy Lake People dla praktycznie każdej aplikacji. Zwieńczeniem długiego rozwoju firmy jest zupełnie nowa seria Reference, która zgodnie ze swoją nazwą ustanawia nowy wzorzec referencji.

Opracowujemy, produkujemy i dystrybuujemy produkty Lake People w sektorze profesjonalnym. Na przykład dla radia, telewizji, lotnisk, hal wystawowych, teatrów festiwalowych, teatrów, dużych instalacji lub prywatnych studiów. Od niedawna urządzenia te są również sprzedawane w sektorze prywatnym. W oparciu o wysoką jakość popularność naszych produktów natychmiast rośnie. Dzięki marce i linii produktów Violectric rynek hi-fi / high-end ze swoimi szczególnymi potrzebami ma być obsługiwany w sposób celowy. Zwracamy się do pragmatyków, którzy są zainteresowani zrozumiałymi rozwiązaniami techniczno-fizycznymi i ich wysokiej jakości wdrożeniem. To podejście znajduje również odzwierciedlenie w projekcie urządzeń Violectric, które wyglądają prosto, ale stylowo.
Wrażenia ogólne i budowa
Wzmacniacz dotarł do mnie od polskiego dystrybutora jako tzw. demo, więc otrzymałem go w kartonie zastępczym, a nie oryginalnym. Dlatego nie opiszę handlowego kartonu, bo nie wiem jak wygląda. W tym z wersji demo oprócz samego wzmacniacza była jeszcze tylko instrukcja obsługi. To wszystko.

Lake People G105 MKII to solidna obudowa z anodowanego aluminium, ergonomiczny projekt oraz wyjątkowo rzetelne wykonanie w typowo studyjnym wzornictwie. Użytkowym. Wzmacniacz jest zaopatrzony w wewnętrzny zasilacz sieciowy, nie jest zasilany zewnętrznym impulsowym. Bardzo chwalebna rzecz. Poza tym projektanci Lake People zadbali o to, aby regulatory głośności i balansu były duże i łatwe do uchwycenia palcami. Funkcjonalność i łatwość obsługi wzmacniacza profesjonalnego to przecież sprawa kluczowa.

Na froncie, na jego lewej stronie, zamontowano dwa duże pokrętła - pierwsze z lewej odpowiada za regulację wzmocnienia siły głosu, a kolejne za ustawienie balansu. Po prawej stronie frontu umieszczono włącznik sieciowy wraz z zieloną diodą. Dalej w lewo znajdują się dwa gniazda słuchawkowe na wtyki typu duży jack 6,35 mm, które mogą być używane jako dwa niezależne gniazda niezbalansowane lub (po przełączeniu odpowiednim przyciskiem "split") symetrycznymi gniazdami obsługującymi osobno kanał lewy i prawy (na dwa wtyki 6,35 mm mono - lewy i prawy). Tuż obok umieszczono przełącznik trójpozycyjny, który sumuje sygnały lewy i prawy do mono w pozycji górnej i odwraca polaryzację prawego kanału w pozycji dolnej (przydatną funkcją sprawdzania sygnału podczas obróbki / monitoringu dźwięku).

Dodatkowe regulacje wzmacniacza są dostępne dopiero po zdemontowaniu górnej obudowy - możliwe jest konfigurowanie za pomocą trzech przestawnych zworek. Pierwsza z nich odpowiada za regulację wzmocnienia, domyślnie jest ustawione na środkową pozycję +6 dB, a pozostałe opcje to -6, 0, +12 oraz +18 dB. Poza tym można zmieniać uziemienie na pinach wejść XLR, a także zdecydować czy uziemienie wewnętrznych układów audio ma być połączone z obudową, czy też od niej odizolowane. Ustawienie domyślne zworki powoduje połączenie uziemienia z obudową.

Na tylnym panelu umieszczono dwie pary analogowych gniazd wejściowych - symetryczną XLR i niesymetryczną RCA. Przełączane są stosownym przyciskiem zlokalizowanym w ich pobliżu. Po lewej stronie zamontowano gniazdo zasilania IEC. To wszystko - wzmacniacz nie ma żadnych gniazd cyfrowych, nie ma wbudowanego przetwornika cyfrowo-analogowego. Jest li jedynie konwencjonalnym wzmacniaczem słuchawkowym.
Lake People Phone-Amp G105 MKII to stereofoniczny wzmacniacz słuchawkowy. W odróżnieniu od większości porównywalnych modeli ogólne wzmocnienie może być zmieniane, aby lepiej dopasować się do charakterystyki konkretnych słuchawek.

Dzięki tej technice wzmacniacz słuchawkowy G105 MKII jest w stanie doskonale wysterować prawie wszystkie istniejące słuchawki o impedancji obciążenia od 16 do 600 omów.

Co więcej, przełącznik trybu z opcjami Mono / Stereo / Phase umożliwiają wiele wariantów odtwarzania dźwięku. Ze względu na układ obwodów zoptymalizowany pod kątem szumów i THD wzmacniacz słuchawkowy G105 MKII spełnia wysokie wymagania jakościowe (kursywą cytaty za Lake People).
Właściwości
- Wzmacniacz słuchawkowy z dwoma kanałami do użytku studyjnego
- Wejścia symetryczne XLR
- Niesymetryczne wejścia RCA
- Pre-gain przełączany w 5. krokach: -6; 0; +6; +12; +18 dB, zapewnia optymalny skok regulacji na potencjometrze głośności
- Wysoka moc wyjściowa 2 300 mW - odpowiednia dla słuchawek o dowolnej impedancji
- Do profesjonalnego monitoringu: przełącznik do sumowania mono i inwersji fazy
- Przełącznik "split" umożliwia zasilanie obu wyjść różnymi sygnałami mono
- Idealny do wszystkich etapów produkcji audio od trackingu do masteringu
- Regulator głośności Alps z aluminiową nakładką
- Regulacja balansu
- Wykonany ręcznie w Niemczech, w Konstancji nad Jeziorem Bodeńskim

Dane techniczne
Line In: stereo RCA i stereo XLR
THD+N: < 0,001% @ 1 kHz, 2 x 600 mW, obciążenie 100 Ohm
Czułość wejściowa: +6 dBu
Tłumienie przesłuchu: -80 dB @ 1 kHz; -70 dB @ 15 kHz
Wymiary: 191 x 191 x 51 mm
Masa: 1,8 kg

Otrzymałem wzmacniacz "demo", stąd nie jest to oryginalne opakowanie, a zastępcze


W kartonie tylko wzmacniacz i instrukcja obsługi

Nieco sfatygowana instrukcja obsługi, bo wzmacniacz stał na niej w kartonie


Wzmacniacz jeszcze nie podłączony do zasilania

Design typowo profesjonalny, studyjny

Dwa niezależne stereofoniczne wyjścia słuchawkowe 6,35 mm


Przełącznik mono - stereo - phase

Pokrętło regulacji wzmocnienia i pokrętło balansu kanałów 

Po prawej przycisk zasilania



Wzmacniacz Lake People G105 MKII podłączam pod odtwarzacz płyt CD/SACD Shanling SCD1.3, słuchawki to Fostex TH616







Liczne konfiguracje testowe




Wrażenia dźwiękowe
Wzmacniacze słuchawkowe porównawcze to: Ferrum ERCO z zasilaczem Ferrum HYPSOS, iFi ZEN DAC 3 / iFi ZEN CAN 3, UNITRA WSH-805, Aurorasound HFSA-01, iFi Audio GO Bar i JDS Labs Element III MK2. Wykorzystywane słuchawki to: Fostex TH610, Sennheiser HD 490 Pro, SIVGA SV023, FiiO JT1 oraz Fostex TH616. Jako źródła używałem odtwarzacz płyt CD / SACD Shanling SCD1.3, odtwarzacze sieciowe Rose RS150 i Silent Angel Munich M1 oraz komputer DELL Latitude 5440. Używałem też tablet iPad Air 4. Muzyka pochodziła z serwisów streamingowych Qobuz, Apple Music i Tidal, a także z płyt CD / SACD.

Wzmacniacz ma wysoką moc wyjściową 2 300 mW - gra więc bardzo energetycznie i dynamiczne, ze znakomitym wypełnieniem i pogłębieniem tonalnym oraz z dobrze odczuwalną soczystością dźwięku. Ma szybki drive, pełnię przekazu, sprężysty miąższ oraz prężny, acz skupiony bas. To brzmienie komunikatywne, analityczne i wyraziste. Nośne oraz zaangażowane. Chociaż barwa dźwięku jest ustawiona w stu procentach neutralnie, to kontrasty tonalne są optymalnie różnicowane, zaś szczegółowość i detaliczność są wyraźne oraz zdeterminowane ekspresyjną średnicą. Średnica jest bogata i gęsta, ale też napowietrzona i rozdzielcza. Dobrze połączona z odkrywczymi sopranami i idealnie zszyta z silnym / rytmicznym basem.

Lake People G105 MKII umiejętnie ożywi i doceni dobrze zrealizowane nagrania, zaś wytknie błędy i niedociągnięcia słabszym realizacjom. Pokaże całe piękno muzyki, zobrazuje jej koloryt i strukturę, ale też dokładnie przeanalizuje artefakty i brudy dźwięku. Oraz je materialnie odseparuje i wyizoluje z tła. Należy pamiętać, że jest to przede wszystkim wzmacniacz profesjonalny, którego zadaniem jest uwidacznianie prawdy o dźwięku, a nie jego sztuczne kolorowanie czy ocieplanie. G105 MKII zapewnia brzmienie czyste, szybkie i dokładne. Analityczne. Ale to też brzmienie, które nie ma nic wspólnego ze szklistością czy ostrością. Nie należy mylić pojęć!

Jako że przedmiotowy wzmacniacz jest urządzeniem dość transparentnym i analitycznym, należy do niego umiejętnie dobierać źródła - optymalnie winno być ono plastyczne, strukturalne i substancjalne. Raczej gęste, niż odchudzone. Może być lekko ocieplone i ze wzmocnionymi barwami. Ale może też być mocno rozdzielcze i selektywne, nie to waży na brzmieniu high-fidelity. Ważne jest, aby źródło nie było krzykliwe i przesadnie neutralne. Zbyt "monitorujące". U mnie najlepiej sprawdził się lampowy przetwornik cyfrowo-analogowy Lampizator Amber 3 DAC w połączeniu ze streamerem Rose RS150 (z plikami HD Qobuz), ale odtwarzacz płyt CD / SACD Shanling SCD1.3 też był znakomity (w moim subiektywnym rankingu zaraz za duetem Lampizator + Rose).

Scena jest realizowana z wiarygodnym oddechem, imersją oraz głębią, zjawiska przestrzenne mają odpowiednią namacalność i wyraźnie opisywane kształty. Są foremne, trójwymiarowe i słyszalne kompletnie - autentycznie kreślone na sieci współrzędnych 3D. Jednakże większa część spektaklu jest odgrywana na przedzie i środku sceny, horyzont przestrzeni jest mniej widoczny. Głębia przestrzeni jest słabiej różnicowana niż jej front i śródpole. Plan dźwięku rozciągający się wszerz jest idealny, ale ten w głąb - ginący w dystansie. Zatrzymany na gdzieś na poziomie 2/3 odległości od wirtualnego słuchacza. Rozbudowana orkiestra symfoniczna słuchana na G105 MKII może więc mieć przyduszone tyły. Porównawcze wzmacniacze słuchawkowe Ferrum ERCO lub Aurorasound HFSA-01 grają z większą głębią, lepiej różnicują tło i perspektywę. Ale są też znacznie droższe niż Lake People... 

W związku z tym, że tytułowy wzmacniacz dysponuje sporą mocą użytkową (przypomnę - to aż 2 300 mW) nie straszne mu są żadne słuchawki - wszystkie ich odmiany i gatunki winien wysterować w sposób pełny oraz kompletny. Nawet te wymagające bardziej i więcej jak na przykład magnetoplanarne. Nie dzwiota więc, że podczas testów używane przeze mnie słuchawki dynamiczne (Fostex TH610, Sennheiser HD 490 Pro, SIVGA SV023, FiiO JT1 oraz Fostex TH616) zostały zasilone, nakarmione i nasycone dźwiękiem aż po menisk wypukły. To dźwięk zdecydowany, sprężysty i efektywny. Holistyczny. Lecz też precyzyjny, przezroczysty oraz wyrafinowany.

Konkluzja
Lake People G105 MKII to profesjonalny wzmacniacz słuchawkowy, który z powodzeniem może być używany na potrzeby high-fidelity. Nadzwyczaj solidnie zbudowany, nieźle wyposażony i funkcjonalny, ma symetryczne i niesymetryczne wejścia analogowe. Bardzo dobrze grający (!) i potrafiący w pełni wysterować wszelkie słuchawki. Absolutnie wart swojej ceny - gorąco polecam!

Cena w Polsce - 2 170 PLN.

Gorąco polecam wzmacniacz słuchawkowy Lake People G105 MKII!


Za:
- niemiecki renomowany producent sprzętu studyjnego / profesjonalnego
- którego siostrzaną firmą jest Violectric operująca na rynku high-fidelity
- uniwersalny studyjny design, profesjonalna stylistyka
- solidna, rzetelna i trwała budowa
- aluminiowa obudowa
- kompaktowe wymiary
- wbudowany transformator toroidalny, zasilanie poprzez gniazdo IEC
- bogate wyposażenie, niezła fukcjonalność
- dwa równoległe gniazda słuchawkowe 6,35 mm stereo
- która można zamienić na dwa symetryczne mono (lewy i prawy kanał)
- regulacja balansu, ustawienie inwersji fazy, sumowanie mono
- możliwość regulacji pre-gain (w pięciu krokach), a także kilku opcji uziemienia
- pre-gain ustawiony fabryczne na +6 dB
- efektywna / wysoka moc wzmacniacza 2 300 mW
- odpowiednia dla słuchawek o dowolnej impedancji (od 16 do 600 omów)
- dźwięk klasy referencyjnej
- bogaty, prężny, kompletny
- rozdzielczy, detaliczny i selektywny
- ale także plastyczny, naturalny, żywy
- analityczny i dokładny przekaz
- ale nie wyostrzony i nie szklisty!
- brzmienie nie podbarwione, neutralne
- zaprojektowano i wyprodukowano w Niemczech, w Europie
- bardzo dobre urządzenie, znakomity wzmacniacz słuchawkowy
- pierwszorzędna relacja jakość / cena
- wysoka rekomendacja Stereo i Kolorowo!

Przeciw:
- regulacja wzmocnienia początkowego (pre-gain) oraz wybór trybu uziemienia dostępne za pośrednictwem przestawnych zworek (po zdemontowaniu górnej pokrywy), co jest kłopotliwe
- brak wyjścia słuchawkowego symetrycznego na XLR
- G105 MKII jest wyłącznie wzmacniaczem słuchawkowym; brak sekcji DAC, co zawęża funkcjonalność
- konieczność doboru optymalnego źródła analogowego
- lekkie uszczuplenie przestrzenności, koncentracja głównie na froncie i środku sceny
- mało słyszalne tło, ograniczony horyzont.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację