Polpak

środa, 3 maja 2017

Zestaw stereo 2.1 Pioneer FS-W50 FAYOLA

Zestaw stereo 2.1 Pioneer FS-W50 FAYOLA w białej wersji (zdjęcie ze strony Pioneer)

Wstęp
Wielu melomanów (przecież równolegle często i kinomaniaków) poszukuje stereofonicznego systemu audio hi-fi, który byłby domowym centrum rozrywki (muzyki), scalałby kilka rożnych urządzeń (TV, odtwarzacz CD, smartfony i tablety z łącznością Bluetooth, itp.), obsługiwałoby serwisy streamingowe (Tidal, Spotify, Deezer), miał wbudowaną łączność WiFi, Bluetooth, Chromecast, posiadał funkcję Multiroom, a także aby w pełni współpracował z najnowszymi telewizorami poprzez wydajne łącza HDMI. I do tego, oczywiście, sprzęt taki powinien jeszcze dobrze grać i mieć ultranowoczesny design. Takim "czymś" jest właśnie zestaw stereo 2.0 Pioneer FS-W40 (zobacz TUTAJ). Dodatkowo system ten wyposażony jest w dwie aktywne kolumny bezprzewodowe o kompaktowych rozmiarach. Zestaw taki Pioneer nazywa jako "FAYOLA".

Dystrybutor DSV Sp. z o.o. z Gdyni razem z zestawem Pioneer FS-W40 (składającego się z jednostki centralnej i dwóch głośników aktywnych bezprzewodowych WiFi) dostarczył mi w komplecie subwoofer aktywny Pioneer FS-SW40. Całość składa się na system 2 + 1 (stereo i subwoofer) o symbolu Pioneer FS-W50 (zobacz TUTAJ). Uzupełnieniem może być kolejny element, pracujący w systemie tzw. multiroom. To głośnik bezprzewodowy Pioneer MRX-3 lub MRX-5 (zobacz TUTAJ).

Wrażenia ogólne i budowa
Czytelnik już wie, że Pioneer FS-W50 FAYOLA to system składający się ze stereofonicznej jednostki centralnej wyposażonej w najbardziej finezyjne systemu łączności bezprzewodowej (WiFi, Bluetooth, AirPlay i Chromecast), streaming, radioodbiornik analogowy i cyfrowy, łącze internetowe, a także wiele łącz HDMI umożliwiających zespolenie z nowoczesnym telewizorem, łącza wejściowe analogowe, jak i optyczne wejście cyfrowe. To prawdziwy muzyczny kombajn godny XXI wieku. A to wszystko wyposażone jest w dwa głośniki bezprzewodowe (aktywne!) oraz taki sam subwoofer.

Jednostka centralna to płaska skrzynka od góry pokryta wysokogatunkowym aluminium. Znakomicie to wygląda! Nowoczesny design niepozbawiony uroku. Na froncie zainstalowano nieduży wyświetlacz FL, a po jego prawej stronie, w dwóch rzędach, sześć przycisków sensorycznych (!). Dwa z nich odpowiadają za pogłaśnianie i ściszanie dźwięku, dwa kolejne za wybór źródła (USB, Net, Tuner, Bluetooth, Analog In, TV, CBL/SAT, Streambox lub Digital In), piąty za przyciemnianie i rozjaśnianie wyświetlacza, a szósty to włącznik sieciowy. Wyświetlacz informuje o aktualnej sile głosu, wybranym źródle, aktywnym WiFi i jeszcze o kilku innych funkcjach. A te są przebogate. Różnego rodzaju korekcje, filtry, systemy regulacji przestrzeni, etc. Co istotne, wszystkimi funkcjami można sterować za pomocą pilota zdalnego sterowania bądź po prostu smartfonem lub tabletem – po zainstalowaniu weń bezpłatnej aplikacji Pioneer Remote App (zobacz TUTAJ). Bardzo wygodna i użyteczna rzecz. Polecam.

Z tyłu zamontowano pięć gniazd HDMI (wejściowe i wyjściowe), parę wejściowych gniazd analogowych RCA, wejściowe gniazdo cyfrowe optyczne, gniazdo LAN, analogowe gniazdo radiowe (antena jest w komplecie), a także gniazdo USB dla zewnętrznej pamięci. Oprócz tego zainstalowano z tyłu dwie antenki łączności bezprzewodowej WiFi i Bluetooth. Przewód sieciowy zainstalowany jest na stałe.

Łatwo zauważyć, że jednostka centralna nie została wyposażona w terminale głośnikowe. Albowiem ze swoimi głośnikami jednostka główna komunikuje się bezprzewodowo via WiFi. Po włączeniu jednostki do prądu, następuje proces łączenia się z głośnikami (lewym i prawym, subwooferem lub głośnikami multiroom). Trwa to około 5 – 7 sekund, po czym system gotowy jest do pracy.

Głośniki stereo to nieduże walce, ale w proporcji do swoich rozmiarów (12,5 x 20,0 x 14,5 cm) - stosunkowo ciężkie (1,7 kg szuka). Są to aktywne głośniki bezprzewodowe, czyli zaopatrzone w wewnętrzne wzmacniacze oraz, dodatkowo - w łączność bezprzewodową WiFi. Należy je podłączyć do zewnętrznego prądu elektrycznego (czyli muszą stać w okolicy gniazdek elektrycznych lub przedłużacza). Korpusy głośników wykonane są z czarnego tworzywa sztucznego. Zakrzywiona (wypukła) część walców pokryta jest aluminiową siateczką, zaś na górze przymocowano aluminiowe płytki (podobnie jak w jednostce centralnej). Bardzo designersko to się prezentuje.

Z tyłu głośników zamontowano gniazda sieciowe, które wbudowane są w zagłębienia korpusów głośników. Dzięki temu, po włożeniu wtyku sieciowego do gniazda, tylna powierzchnia całkowicie może przylegać do ściany. Na górze tyłów zainstalowano niebieskie diody zaświadczające o połączeniu bezprzewodowym z jednostką centralną. Z tyłu umieszczono także gniada mocujące służące dla ewentualnego zamocowania głośników do ściany. Od spodu przyklejono po 4. gumowe stopki antywibracyjne.

Bezprzewodowy subwoofer aktywny Pioneer FS-SW40 dostarczany jest w osobnym, dużym pudle. Został zaprojektowany jako uzupełnienie systemu Pioneer FS-40W. Taki system wyposażony w subwoofer nosi nazwę Pioneer FS-50W. Skrzynka subwoofera wykonana jest z czarnego, twardego tworzywa sztucznego. Od spodu zamontowano głośnik basowy o średnicy 20 cm. Niskie tony wydobywają się ze szczelin, które tworzą cztery wysokie narożne nóżki subwoofera. Z tyłu zamontowano dwie diody – czerwoną świecącą w fazie spoczynkowej oraz niebieską świecącą w trybie pracy bezprzewodowej. Przewód sieciowy zamontowany jest na stałe. Subwoofer nie ma żadnych regulacji na tylnej ściance. Wszelkie ewentualne ustawienia i regulacje dostępne są na ekranie telewizora (oczywiście, po podłączeniu systemu do telewizora).

I jeszcze kilka słów od producenta: "Pioneer FS-W40 oferuje wysokiej jakości brzmienie źródeł muzycznych i filmowych wraz z wyrafinowanym wzornictwem. Płaska jednostka główna z aluminiowym wykończeniem oraz dwa głośniki bezprzewodowe umożliwiają różnorodność wariantów instalacyjnych: głośnik można instalować wszędzie tam, gdzie w pobliżu znajduje się gniazdko elektryczne. Dzięki dodatkowym głośnikom FS-S40 i subwooferom FS-SW40, które można dokupić oddzielnie, możesz stopniowo rozbudować system do pełnej konfiguracji przestrzennej. Odtwarzanie muzyki nie wymaga żadnych dodatkowych elementów: dzięki wbudowanemu, wysokiej jakości, dwupasmowemu modułowi WiFi, FS-W40 umożliwia szybki i łatwy dostęp do różnych usług transmisji strumieniowych audio, zbiorów muzycznych na lokalnych dyskach twardych i do wszechświata internetowych stacji radiowych. Bluetooth, AirPlay i wbudowany Chromecast umożliwiają połączenie z tabletem lub smartfonem i możliwość korzystania z aplikacji muzycznych na nich gwarantując optymalne połączenie z systemem. Dostęp do zasobów muzycznych nigdy nie był tak łatwy. Bez względu na to gdzie i w jaki sposób zapisana jest muzyka, można wygodnie i szybko zarządzać swoimi zasobami muzycznymi - z tym systemem przyjemność słuchania jest dosłownie na skinienie palcem.

Dzięki FireConnect ™ można nawet rozpowszechniać ulubione utwory w całym domu: można stworzyć sieć multi-room z urządzeniami FireConnect ™ firmy Pioneer lub innych producentów i używać podłączone źródła niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz - lub zsynchronizować je w wielu pomieszczeniach. Dźwięk z telewizora również jest obsługiwany dzięki interfejsowi HDMI, w który FS-W40 jest wyposażony. Nie tylko przekazuje sygnały obrazu ultra-HD do telewizora, ale również może odtwarzać dźwięk z telewizora poprzez głośniki systemu".


Dostawa sprzętu Pioneer

Cały zestaw Pioneer FS-W50 mieści się w dwóch kartonach

Bezpieczny sposób pakowania


Nowoczesny design

Aluminium


Jednostka centralna i dwa aktywne głośniki bezprzewodowe

Na górnej pokrywie - aluminiowa płyta

Pilot zdalnego sterowania


Stalowa siateczka ochrania głośniki; na szczycie walca aluminiowa płytka


Tył monitorów; gniazdo sieciowe w zagłębieniu, niebieska dioda sygnalizująca aktywną łączność bezprzewodową

Tył jednostki centralnej; uwagę zwraca obecność dwóch antenek oraz nieobecność terminali głośnikowych


Pioneer stoi na podstawie Rogoz-Audio


Wyświetlacz typu FL; dość jasny i wyraźny - można go ewentualnie przyciemnić

Przyciski sensoryczne na jednostce centralnej Pioneer - wygodna rzecz

Subwoofer Pioneer może stać w pojedynkę...

...ale równie dobrze może służyć za podstawkę dla kwiatka

Monitory można postawić na komodzie; można też (jak powyżej) na osobnych standach głośnikowychZestaw FAYOLA 2.1 może być rozbudowany o jeden lub więcej stacjonarnych głośników bezprzewodowych, które można ustawiać w dowolnych pomieszczeniach; na zdjęciu powyżej Pioneer MRX-5 


Rzut okiem na zestaw odsłuchowy


Wrażenia dźwiękowe
Przede wszystkim wykorzystywałem tytułowy zestaw do odtwarzania muzyki via serwis streamingowy Tidal HiFi (16 bit/44,1 kHz), a także bezprzewodowego sygnału Bluetooth ze tabletu (iPad Air 2). Bardzo mało eksplorowałem jego umiejętności AV, głównie skupiałem się na dźwięku, a nie na obrazie.

Z dwóch małych głośniczków (i także przecież niewielkiego subwoofera) można by spodziewać się niezbyt obszernego i mało energetycznego dźwięku. A tymczasem niespodzianka – Pioneer 2.1 gra jak szatan! To żyzne, soczyste i dynamiczne granie – rozbudowane, masywne i potoczyste. Sprężyste i gęste. Co ciekawe, system bez problemowo buduje bardzo rozbudowaną przestrzeń (i to już w zwykłym trybie „stereo”, a nie „surround”). Scena jest wystarczająco głęboka, aby usłyszeć dokładne rozmieszczenie nawet większej orkiestry (choć nie jest to aż tak precyzyjne ustawienie jak przy np. moich kolumnach podłogowych  Pylon Diamond 28), a także spektakularnie szeroka. Efekty przestrzenne są wybornie sugestywne. Rozmach, rozciągnięcie i wymiar 3D przestrzeni są wprost fantastyczne.

Zestaw Pioneer doskonale radzi sobie z każdym rodzajem muzyki - czy to rock, czy elektronika, czy klasyka - gra równo, harmonijnie i masywnie. Instrumenty są dociążone, o sporej masie własnej, przyjemnej w odbiorze substancji. Podobnie rzecz ma się podczas odbioru audycji głosowych (np. reportaże lub wiadomości TV) – sylaby i zgłoski są dźwięczne i wyraźne, łatwo do zrozumienia. Warto też podkreślić, że system FS-50W świetnie gra zarówno cicho, jak i głośno. Ciche nastawy dźwięku są precyzyjnie słyszalne, bez problemu można wyodrębnić poszczególne słowa, a muzyka nie „rozmywa się” – jest pełna i nasycona. Czytelna. Z kolei głośne odsłuchy nie powodują zadyszki urządzania – brak zniekształceń i sprzężeń nawet przy bardzo wysokim natężeniu dźwięku. System zdaje się nie mieć ograniczeń dynamicznych. To wulkan energii. Bardzo w tym przypomina takie sprzęty jak zaawansowane (i drogie) zestawy kinowe firmy Bose.

Kilka słów o niskich tonach, które są wspierane przez subwoofer. Owszem, same dwa głośniki Pioneer generują nieco basu, ale jest on krótki i niezbyt rozbudowany. Do małego pokoju może to wystarczyć, jednak dla kompletnego odbioru niskich niezbędny jest dodatek aktywnego głośnika basowego. Zaś subwoofer Pioneer przynosi całkiem rozbudowany i mocny bas. Jego natężenie i wymiar w zupełności napełniają nawet spore pomieszczenie. W moich 30 m2 nie było z tym najmniejszego problemu. Subwoofer równo i rytmicznie pompuje wysokiej jakości bas, który jest pierwszorzędnie zszyty z dwoma głośnikami Pioneera. Nie mam tu żadnych zastrzeżeń.

Na zakończenie uczciwie należy napisać, że dźwięk oferowany przez Pioneer Pioneer FS-W50 choć masywny i pełny w odbiorze, a także zdrowy i potoczysty, jak i pięknie sprężysty oraz nasycony to nie jest dźwiękiem stricte high-fidelity w prawidłowym znaczeniu tego słowa. Otóż tytułowy system gra przyjemnie i energetycznie, skupia się jednak na ogólnym wyrazie muzyki, zabiega o całokształt, przynosi dobre zróżnicowanie, ale nieco gubi szczegóły, unika drobiazgowej analizy. Wysyca i koloryzuje dźwięk, lecz pomija subtelności i akustyczne mikroelementy. Osobom poszukującym koncertowego grania nie będzie to przeszkadzało, a wręcz odwrotnie, zaś wysublimowanym audiofilom brakować będzie pogłębienia i rozdzielczości brzmienia. Coś za coś.

Konkluzja
Pioneer FS-W50 to ultra-nowoczesne urządzenie z przedziału stereo 2.1. Designerskie, multi-funkcjonalne, ergonomiczne, inteligentne, bezprzewodowe, solidnie wykonane, a przede wszystkim - doskonale grające! Odsłuchy koncertów, filmów, czy muzyki wymagającej rozciągniętej sceny to prawdziwa przyjemność. To granie rozbudowane, masywne i potoczyste. Polecam posłuchać, bo może okazać się, że system Pioneera będzie pierwszym wyborem melomana poszukującego po prostu muzyki, a nie audiofilii.

Ceny w Polsce - zestaw FAYOLA 2.0 Pioneer FS-40W – 3 990 PLN, subwoofer Pioneer FS-SW40 – 1 799 PLN, głośnik bezprzewodowy Pioneer MRX-5 - 1 499 PLN.


7 komentarzy:

 1. Rozumiem, że tak jak poprzednio mój komentarz zostanie usunięty? Wystarczy zadać pytanie o sponsoring? Udawanie, że nie ma tematu...

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy można podłączyć drugi subwoofer?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem pewien, ale zdaje się, że można. Proszę napisać do dystrybutora.

   Usuń
 3. Witam. Posiadam zestaw pioneer fs-w50 w wersji 2.1
  Czy mogę wykorzystać głośnik mrx3 lub mrx5 jako głośnik centralny i zrobić sobie zestaw w wersji 3.1?
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie oczekiwać na moderację