Polpak

niedziela, 13 lutego 2022

TEAC NT-505-X, odtwarzacz sieciowy, DAC, przedwzmacniacz i wzmacniacz słuchawkowy - zapowiedź testu
Na przełomie marca / kwietnia 2021 roku, czyli nieomal rok temu, na blogu Stereo i Kolorowo opisywałem streamer / DAC / wzmacniacz słuchawkowy TEAC NT-505 (czytaj moją recenzję TUTAJ) w zestawie wraz z końcówką mocy TEAC AP-505 oraz generatorem zegara TEAC CG-10M. Znakomity system stereo high-fidelity o kompaktowych rozmiarach.

Model TEAC NT-505 został wprowadzony na rynek pod koniec 2019 roku - jako kości DAC zainstalowano wówczas dwa chipy AKM VERITA AK4490 Asahi Kasei Microdevices w układzie dual-mono. Jednakże, jak wiadomo, niedawno w fabryce Asahi Kasei Microsystems w Nobeoka City w Japonii miał miejsce spory pożar. Działo się to 20 października 2020 roku, a pożar trwał aż trzy dni, zniszczenia były ogromne - fabryka z dnia na dzień przestała wytwarzać półprzewodniki, które wkrótce stały się trudno osiągalne na rynku. Wiele firm audio hi-fi było zmuszone przestroić produkcję z wykorzystaniem innych niż AKM, zaś kości AK4490 i AK4493 były i są wyjątkowo wysoko cenione przez melomanów i audiofilów.

Na szczęście, pod koniec roku 2021 roku, Asahi Kasei Microdevices wznowił bieżącą produkcję półprzewodników. W styczniu 2022 roku rozpoczął wysyłkę próbnych wersji 13. nowych kości do przetworników cyfrowo-analogowych (DAC) i przetworników analogowo-cyfrowych (ADC). Nowa architektura powstała z przeprojektowania AK4490 i AK4493 i zostanie wprowadzona na rynek pod marką VELVET SOUND. Masowa produkcja zaplanowana jest na trzeci kwartał 2022 roku.

Japoński Asahi Kasei Microdevices z uśmiechem na twarzy na rok 2022 zapowiada bieżące dostawy nowych półprzewodników pod wspólną nazwą VELVET SOUND (zdjęcie - AKM)

W związku z powyżej opisanym stanem rzeczy, czyli absolutnym rynkowym deficytem kości AKM, także i TEAC został zmuszony do montażu innych, zamiennych w swoich urządzeniach. Tak też powstał zapgrejdowany model TEAC NT-505-X, który zamiast dwóch chipów AKM VERITA AK4490 Asahi Kasei Microdevices wykorzystuje dwa ES9038 Q2M produkowane przez ESS Technology. Przy okazji dokonano też kilku drobnych zmian w dotychczasowym modelu NT-505.

W tym tygodniu gdyński dystrybutor DSV dostarczył mi na testy nową wersję TEAC NT-505-X (zobacz TUTAJ). Tym razem otrzymałem wersję srebrną odtwarzacza (poprzednio była to czarna), która wydaje mi się znacznie estetyczniejsza. Przypomnę, że TEAC NT-505-X to urządzenie wielofunkcyjne łączące w sobie odtwarzacz strumieniowy (na oprogramowaniu Pixel Magic Systems Ltd / Lumin), symetryczny przedwzmacniacz liniowy, wzmacniacz słuchawkowy, DAC oraz odbiornik Bluetooth. Niestety, przy okazji cena urządzenia poszybowała do nieomal 10 000 PLN.
Opakowanie

Estetyczny pilot zdalnego sterowania oraz wymagany stosownymi przepisami przewód zasilający

TEAC od spodu tradycyjnie montuje po trzy stalowe stopy antywibracyjne - można je (ale nie trzeba) zabezpieczyć specjalnymi samoprzylepnymi gumowanymi nakładkami

Ochraniacze już naklejone na stopy


Wintadżowe wzornictwo TEAC z domieszką stylu studyjnego; wykonanie klasy premium

Boczne uchwyty pełnią wyłącznie rolę dekoracyjną

Tył urządzenia - m.in. port Ethernet, brak anteny WiFi

Słuchawki Abyss Diana V2


Słuchawki Ultrasone Signature Master


Słuchawki Fostex TH610Odsłuchy z Tidal Plus MQA - zainstalowana aplikacja streamująca jest identyczna jak w Lumin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację