RMS

MIP

Polpak

czwartek, 10 lutego 2022

Pioneer PD-50AE, odtwarzacz CD/SACD/MQA - zapowiedź testu

 
Jeszcze trzy lata temu urządzenia japońskiej marki Pioneer wciąż i na okrągło gościły na łamach Stereo i Kolorowo. Działo się tak, albowiem od lat jesteśmy zaprzyjaźnieni z gdyńskim dystrybutorem DSV (dystrybutorem takich marek jak wspomniany Pioneer, ale także Onkyo, Brown, Lenco, TEAC oraz Esoteric). Ostatnią recenzją Pioneera, jaką sporządziłem był test słuchawek Pioneer HDJ-X10 C (czytaj TUTAJ). To był maj 2019 roku. Od tamtego czasu zaszło sporo zmian. 

Jeszcze w 2015 roku japoński Pioneer został przejęty przez konkurencyjnego Onkyo Corporation tworząc wspólne przedsiębiorstwo. Początkowo owa fuzja wydawała się być optymalna i sprzyjająca biznesowi. Na nieszczęście w 2020 roku nastała pandemia, wydarzył się też nieszczęśliwy wypadek w kluczowej fabryce (pożar) i spora wpadka z modułem HDMI 2.1 w amplitunerach Onkyo. Poza tym silnie został zakłócony koronkowy łańcuch produkcji globalnych a współzależnych od siebie fabryk Onkyo&Pioneer - dostawy zaczęły znacząco się opóźniać, dystrybutorzy złościć się, klienci wycofywać z zakupów... Rosły zatory płatnicze a towaru brakło. Przed oczyma Onkyo Corporation stanęła wizja rychłego bankructwa.

W 2021 roku amerykańska firma elektroniki użytkowej, VOXX International Corporation oficjalnie potwierdziła, że należąca do niej w całości spółka zależna Premium Audio Company oraz Sharp Corporation zawarły spółkę joint venture w celu nabycia aktywów i majątku Onkyo Home Entertainment Corporation w zakresie audio-wideo. Umowa została ostatecznie zatwierdzona 25 czerwca 2021 r. na zgromadzeniu akcjonariuszy Onkyo. Zgodnie z wydanym wówczas komunikatem prasowym, Premium Audio Company stał się właścicielem około 75% udziałów spółki, a partner produkcyjny Sharp właścicielem około 25%. Premium Audio Company jest odpowiedzialna za dystrybucję na całym świecie oraz za wszystkie działania sprzedażowe i marketingowe. Natomiast firma Sharp sprawuje pieczę nad produkcją urządzeń AV w swojej malezyjskiej fabryce.

Ponadto VOXX International zawarł nową umowę licencyjną z Pioneer Corporation, zgodnie z którą Premium Audio Company będzie wprowadzać na rynek i sprzedawać marki Pioneer i Pioneer Elite na całym świecie, ale z wyłączeniem Chińskiej Republiki Ludowej. Umowa dotyczy amplitunerów AV, soundbarów do użytku domowego oraz systemów kina domowego.

Warto dodać, że VOXX International to nie nowicjusz w dziedzinie audio-wideo. Ta amerykańska korporacja została założona w 1960 roku jako Audiovox Corporation. Centrala mieści się w Orlondo na Florydzie. Grupuje takie marki jak m.in. Acoustic Research, Jensen, Klipsch, Jamo czy RCA. Jej międzynarodowe marki to Audiovox, Hirschmann, Heco, Incaar, Oehlbach, Mac Audio, Magnat, Schwaiger, Energizer i inne.

W rezultacie powyższego, fabryki wytwarzające sprzęty marek Pioneer oraz Onkyo ponownie zaczęły działać i produkować. Jak Feniks odrodził się z popiołów. Pod koniec roku 2021 pierwsze dostawy urządzeń zostały dostarczone do światowych kontrahentów. Na początku roku 2022 zawitały też do Polski. Zaś dystrybutor DSV właśnie przywiózł mi nowy/stary odtwarzacz CD/SACD/MQA Pioneer PD-50AE (zobacz TUTAJ) z bieżącej produkcji fabryki w Malezji. Oto on!

* * *

Odtwarzacz SACD PD-50AE jest kompatybilny z szeroką gamą mediów i formatów, w tym MQA . Korzystając z bogatej wiedzy Pioneera o dyskach optycznych, jest on wyposażony w oryginalne technologie sterowania przetwornikiem i cichy, antywibracyjny mechanizm napędowy . A dzięki ESS DAC i dyskretnemu zasilaczowi analogowemu/cyfrowemu, PD-50AE może zapewnić studyjną jakość reprodukcji o wysokiej wierności.

Oprócz tego, że jest odtwarzaczem SACD/CD, PD-50AE działa również jako konwerter USB D/A, zapewniając doskonały dźwięk. Starannie zaprojektowana jakość wykonania wydobywa pełny potencjał wysokowydajnego przetwornika ESS DAC, pozwalając cieszyć się solidnym dźwiękiem pełnym bogatych szczegółów z podłączonych urządzeń USB.

Obwody cyfrowe i analogowe mają dyskretne zasilanie. PD-50AE został zaprojektowany z najkrótszym i najbardziej optymalnym stopniem zasilania oraz ścieżką sygnału audio, aby zapewnić czystą i bogatą reprodukcję dźwięku.

Rozległa wiedza na temat sterowania przetwornikami optycznymi, którą Pioneer zdobył w swojej długiej historii, wyposażyła PD-50AE w niezrównany poziom precyzji odtwarzania płyt. Struktura plastra miodu wokół mechanizmu napędowego – taka jak ta używana do zakrywania elementów mechanicznych słynnego PD-70AE Pioneera – pomaga chronić przetwornik cyfrowo-analogowy i inne komponenty elektroniczne, podczas gdy PD-50AE posiada również nowo opracowaną konstrukcję pływającą dla napędu.

MQA to wielokrotnie nagradzana brytyjska technologia, która zapewnia dźwięk oryginalnego nagrania głównego. Główny plik MQA jest w pełni uwierzytelniony i jest wystarczająco mały, aby można go było przesyłać strumieniowo lub pobierać. Dzięki usłudze przesyłania strumieniowego wysokiej jakości TIDAL, która teraz obsługuje MQA w ramach swojego doskonałego katalogu HiFi tier Masters, rośnie impuls do szerszego przyjęcia tej nowej technologii. Katalogi muzyczne niektórych największych studiów są konwertowane na MQA. PD-50AE zawiera pełny dekoder MQA, który rozwinie plik, aby zapewnić najwyższą możliwą jakość dźwięku. Na tym poziomie odtwarzania słyszysz to, co artyści stworzyli w studiu.

Oprócz korzystania z usług mobilnego przesyłania strumieniowego, wymagający audiofil może kupować treści zakodowane w MQA na nośnikach fizycznych, aby cieszyć się nimi w domu. PD-50AE to odtwarzacz CD, który rozpoznaje MQA-CD. Wbudowany dekoder MQA automatycznie przywróci sygnał o wysokiej rozdzielczości słyszany w studiu i potwierdzi go za pomocą podpisu uwierzytelniającego. Ponadto PD-50AE obsługuje również odtwarzanie plików MQA zapisanych na płytach DVD-R.

Niestandardowy kondensator elektrolityczny do wysokiej jakości dźwięku został wybrany w wyniku wielokrotnych prób odsłuchu dźwięku SACD i CD. Kondensator wydobywa to, co najlepsze z płyt audio, pozwalając cieszyć się stabilnym działaniem potężnego i dynamicznego dźwięku.

Funkcja regulacji zakresu blokady. Funkcja ta pozwala na dokonanie precyzyjnej regulacji w zakresie blokady przetwornika cyfrowo-analogowego, aby zredukować jitter w sygnale wejściowym. Regulacje mogą być dokonywane w sześciu krokach, domyślnie ustawionym na Zakres 6. Zakresy od 1 do 3 są przeznaczone do dostrajania przez doświadczonych użytkowników ze zwiększoną częstotliwością cięć audio.

Filtr cyfrowy pozwala cieszyć się trzema rodzajami charakterystyki dźwięku, przełączając przetwornik cyfrowo-analogowy — „Slow” dla miękkiego i ciepłego, „Sharp” dla solidnego i zwartego oraz „Short” dla szybkiego i do przodu dźwięku.

Próbkowanie w górę. Technologia upsamplingu podnosi jakość dźwięku z płyt CD do poziomów wysokiej rozdzielczości, co skutkuje bardziej naturalnym, dynamicznym dźwiękiem.

Izolator przeciw fali stojącej został opracowany w wyniku wielokrotnych testów odsłuchowych, ma specjalną formę bez równoległych boków wewnątrz, aby zapobiec rezonansowi wnęki. Sprawia to, że lokalizacja dźwięku, ton i skala są wyraźniejsze, a jednocześnie poprawiają reakcję na szybki dźwięk.

Specyfikacja techniczna:
- Stosunek sygnału do szumu: 116 dB
- THD: 0,0020%
- Pasmo przenoszenia: SACD 2 Hz - 50 kHz (-3 dB), CD 2 Hz - 20 kHz
- SACD, MQA-CD, CD, CD-R/RW, DVD-R/RW, DVD+R/RW
- WAV/FLAC/AIFF/ALAC/MP3/WMA/AAC/DFF/DSF/MQA
- Wyjście analogowe (1 para pozłacanych RCA)
- Cyfrowe wyjście koncentryczne (pozłacane)
- Cyfrowe wyjście optyczne
- Wejście AC (typ duży)
- Wejście USB (typ B)
- Wymagania dotyczące zasilania: AC 220 - 230 V, 50/60 Hz
- Pobór mocy/tryb czuwania: 43 W/0,3 W
- Wymiary (szer. x wys. x gł.): 435 x 138 x 413 mm
- Masa: 13,1 kg

Pełna specyfikacja TUTAJ.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację