Polpak

wtorek, 7 lutego 2023

Pro-Ject Phono Box DS3 B, przedwzmacniacz gramofonowy MM/MC - zapowiedź testu

 

Właśnie dotarły do mnie dwa kartony ze sprzętem hifi wprost od bielsko-bialskiego dystrybutora Voice Sp. z o.o. Pierwszy z nich zawierał gramofon, który na blogu zapowiem wkrótce, zaś drugi - przedwzmacniacz gramofonowy o budowie symetrycznej Pro-Ject Phono Box DS3 B (zobacz TUTAJ), przeznaczony dla wkładek typu MM i MC. Bardzo ciekawy stopień gramofonowy. Ergonomiczny i uniwersalny.


* * *
Obwody dyskretne
W Phono Box DS3 B zastosowano w pełni dyskretne obwody audio składające się z elementów elektronicznych, które są odrębnymi, pojedynczymi urządzeniami (zwanymi również elementami dyskretnymi). Niezliczone godziny testów odsłuchowych i lata doświadczeń pokazały nam, że nawet najlepsze wzmacniacze operacyjne nie są tak neutralne, naturalne, dynamiczne i żywe, jak byśmy sobie tego życzyli. Układy dyskretne zostały zaprojektowane w pełnej konfiguracji dual mono, co zapewnia optymalną separację kanałów i czystość dźwięku.

Pasywny korektor
Po oczyszczeniu sygnałów zbalansowanych są one sumowane i przetwarzane przez w pełni pasywny i dyskretny stopień korekcji RIAA. Utrzymując w pełni symetryczny stopień wzmocnienia, można zoptymalizować stosunek sygnału do szumu, zapewniając sekcji korektora najlepsze źródło do pracy. W pełni dzielona pasywna korekcja pozwala na lepsze dopasowanie impedancji i mniejsze odchylenia od idealnej krzywej RIAA. W przypadku zbalansowanych wyjść XLR dyskretny stopień równoważący generuje sygnał symetryczny, dzięki czemu użytkownik ponownie korzysta ze zbalansowanej transmisji sygnału. Pojedyncze wyjścia RCA posiadają własny, w pełni dyskretny stopień wyjściowy, obsługiwany bezpośrednio przez korektor RIAA.

Opcje ładowania wkładek gramofonowych
Możliwe jest jednoczesne podłączenie dwóch gramofonów, jednego zbalansowanego i jednego pojedynczego. Przełączanie między nimi oraz wszystkie inne ustawienia są dostępne na panelu przednim. Ustawienia wejściowe dla każdego wejścia są zapisywane indywidualnie i przywoływane automatycznie.

Możliwy jest duży zakres wzmocnienia od 40 dB do 65 dB. Można go dopasować do szerokiej gamy wkładek gramofonowych i bezproblemowo zintegrować z resztą systemu hi-fi, dokładnie dopasowując poziom głośności do innych źródeł, takich jak odtwarzacze CD czy urządzenia strumieniowe. Opcje ładowania dla MM i MC zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić kompatybilność z szeroką gamą wkładek gramofonowych. Bardzo niskie wartości, takie jak 50 pF czy 10 omów, pozwalają na uwzględnienie szczególnych sytuacji, na przykład mniej korzystnych kabli o większej pojemności. Phono Box DS3 B zawsze ma wszystko pod kontrolą!

Specyfikacja techniczna
Impedancja wejściowa: bezstopniowa 10 - 1 000 omów lub stała 47 kOhm
Pojemność wejściowa: 50, 150, 300, 400 pF
Wzmocnienie (+ 6 dB przy użyciu gniazd wyjściowych XLR): 40, 45, 50, 55, 60, 65 dB
Stosunek sygnał/szum MM (40 dB): 104 dBV, 111 dBV - ważone 'A'.
Stosunek sygnał/szum MC (60 dB): 85 dBV, 91 dBV - ważony 'A'.
THD przy 1 kHz: < 0,001% MM, < 0,004% MC
THD (20 Hz - 20 000 Hz): < 0,005% MM, < 0,01% MC
Dokładność krzywej wyrównania RIAA: < 0,25 dB / 20Hz - 20 000 Hz
Filtr subsoniczny: przy 20 Hz z 18 dB/oktawę
Wejście: 1 x 5-pinowy mini XLR / 1 x para XLR / 1 x para RCA phono
Wyjście poziomu liniowego: 1 x para RCA, 1 x para XLR
Okablowanie Gniazda XLR: 1 masa, 2 "gorące" i 3 "zimne".
Wejście/wyjście wyzwalacza: 12 V on/off detektor
Zasilanie DC: 18 V/500 mA
Pobór mocy: 18 V/max. 290 mA DC, < 0,5 W w trybie czuwania.W pudełku

Akcesoria to zasilacz impulsowy oraz wymienne wtyczki - to wszystkoŁadniusi i malusi - typowy Pro-Ject serii Box

Ujęcie z drugiego profilu

Po środku duże pokrętło impedancji wejściowej w zakresie 10 - 1 000 omów


Niewielkie przyciski służą wielu regulacjom i ustawieniom


Tył urządzenia - uwagę zwracają liczne gniazda symetryczne

Porównanie z TEAC PE-505

Gramofon to TEAC TN-5BB

Ujęcie z dalszej odległości

1 komentarz:

Komentarz będzie oczekiwać na moderację