Trzy zdjęcia ze strony Novatron Co. Ltd.
Wstęp
Na łamach Stereo i Kolorowo opisywałem już dość sporo sprzętu koreańskiej marki CocktailAudio (należącej do firmy Novatron Co. Ltd.). Kilka miesięcy temu był to CocktailAudio X45, czyli wielofunkcyjny odtwarzacz muzyczny, DAC i ripper płyt CD. Ale znacznie wcześniej testowałem niewielki, acz bardzo uniwersalny sprzęt typu serwer muzyczny i wzmacniacz CocktailAudio X10. Recenzowałem również CocktailAudio X30, czyli urządzenie typu "streramer all-in-one", a także CocktailAudio HA500H - DAC, przedwzmacniacz i wzmacniacz słuchawkowy.
Za każdym razem w recenzjach narzekałem, a nawet utyskiwałem, że Novarton Co. Ltd. wciąż konstruuje i wytwarza urządzenia wielofunkcyjne przeznaczone "do wszystkiego", a nie produkuje osobnego wysoce zaawansowanego streamera muzycznego. Po prostu streamera, który strumieniuje muzykę z Internetu, a nie jest jednocześnie kombajnem do parzenia kawy, wiązania krawatów i czego tam jeszcze. Moje ciche marzenia wreszcie się spełniły...
Pod koniec stycznia '21 dotarł do mnie na testy ultra-premierowy odtwarzacz sieciowy CocktailAudio N25 (zobacz TUTAJ). To uniwersalny odtwarzacz muzyczny oparty o referencyjny chip DAC Sabre32 ES9018K2M oraz o wysokiej wydajności procesor Dual-Core ARM Cortex A9 o taktowaniu 1,0 GHz. No, właśnie na takie "coś" długo czekałem!
Jak podaje producent, "N25 oferuje odtwarzanie w wysokiej jakości z zasobów USB, źródeł domowej sieci np. NAS, popularnych serwisów streamingowych, radia internetowego, radia DAB+/ FM, aptX HD Bluetooth, Spotify Connect, Airplay dla urządzeń iOS i jeszcze więcej. Opcjonalnie, N25 oferuje transmisję Bluetooth pozwalając odtwarzać muzykę z N25 przez słuchawki/ głośniki Bluetooth. Dodatkowo wspiera szeroki zakres formatów audio takich jak DCD, MQA, DXD, HD FLAC, HD WAV, CAF, ALAC, AIFF i nie tylko.
Ponadto, jako uzupełnienie kompletnego i wygodnego systemu muzyki w całym domu, N25 wspiera nie tylko funkcje Multiroom (Group Play), starannie rozwijane od lat przez cocktail Audio, ale również HDMI ARC do połączenia z telewizorem. Można poszerzyć jego funkcjonalność jako serwer muzyczny czy aptX Bluetooth transmiter".
Wrażenia ogólne i budowa
Urządzenie dostarczane jest stosunkowo dużym, płaskim kartonie pokrytym licznymi napisami. N25 w pudle unieruchomiony został dwoma piankowymi formami, dodatkowo owinięty w czarny materiałowy pokrowiec. Wszelkie dodatkowe akcesoria zapakowane są w foliową kopertę - w niej można znaleźć książkową instrukcję obsługi i inne dokumenty, ale także pilot zdalnego sterowania (i baterie do niego), antenę radiową (czyli przewód radiowy) DAB+, FM oraz antenę WiFi. Po boku urządzenia wsunięty jest przewód zasilający owinięty w woreczek. Od dystrybutora otrzymałem w komplecie także moduł transmitera Bluetooth wraz z anteną Bluetooth, ale to jest opcja, za którą należy dopłacić (nie wiem ile).
Nowy N25 to także nowy design odtwarzacza (na tle pozostałych sprzętów CocktailAudio) - to już nie jest duże pudło z szczeliną na CD, a ładny, bo smukły i szczupły streamer z kilkoma regulatorami na froncie. Skromne, ascetyczne wzornictwo, ale bardzo eleganckie. Nowoczesne. Obudowa została wykonana ze stali, zaś panel frontowy z płyty aluminiowej. Istnieją dwie wersje kolorystyczne - czarna i srebrna, zaś srebrna, w mojej ocenie, jest bardziej atrakcyjna. To piękno czystego, surowego metalu.
Na froncie umieszczono dziewięć mini-przycisków (osiem zgrupowanych w dwóch rzędach po prawej stronie i jeden sieciowy po lewej) oraz dwa pokrętła-regulatory - 1) dostęp do rozbudowanego menu oraz 2) regulacja głośności w funkcji/trybie przedwzmacniacza. Większą część frontu zajmuje dość spory kolorowy ekran wyświetlacza 4,6” TFT LCD (nie jest to ekran dotykowy). Wyświetlane są na nim różne informacje funkcyjne, okładki albumów, czasy i tytuły utworów, częstotliwości próbkowania i wiele innych rzeczy. Jako że ekran ma małe rozmiary z odległości dalszej niż 1,5 metra i tak żadnych napisów już nie można przeczytać. Wizualną dekoracją pozostaje jedynie wyświetlana okładka albumu. Dobre i to.
Przyciskami i regulatorami można obsługiwać wszelkie funkcje N25 (a jest ich z kilkadziesiąt!), ale myślę, że nie ma co ich opisywać, bo wszystko jest poniżej wyszczególnione w specyfikacji. Napiszę jedynie, iż wszystkich regulacji i ustawień równie dobrze można dokonywać z pozycji pilota zdalnego sterowania lub, jeszcze lepiej, z pozycji firmowej aplikacji zainstalowanej na tablecie bądź smartfonie (o czym dalej).
Tył urządzenia podzielono na dwie sekcje: lewą, "zasilającą" z umieszczonym tam gniazdem zasilającym zintegrowanym z komorą bezpiecznika i głównym włącznikiem zasilania. I prawą, gdzie zainstalowano całą pozostałą część gniazd. Są to: para gniazd wyjściowych analogowych RCA (brak gniazd XLR), a także dwa gniazda wyjściowe cyfrowe (optyczne Toslink i koaksjalne S/PDIF). Poza tym są tam też aż trzy gniazda cyfrowe wejściowe (USB-Audio, optyczne i elektryczne), czyli CocktailAudio może być używany jako klasyczny DAC (!). Są też gniazda wyjściowe HDMI (Audio) i USB (Audio). Poza tym gniazdo anteny WiFi, anteny DAB+/FM oraz zaślepiony slot Bluetooth (to dodatkowe rozszerzenie, opcja).
I dalej - gniazdo wejściowe HDMI ARC-IN ((Audio Return Channel - dla ewentualnego podłączenia TV), jak i również dwa gniazda "high-speed" USB 3.0 dla przyłączenia zewnętrznych nośników cyfrowych (identyczne trzecie jest na froncie). Całości dopełnia gniazdo sieciowe Ethernet RJ-45 oraz, co nietypowe w streamerze, zacisk uziemienia. Jak widać, N25 jest dość hojnie wyposażony w rozmaite gniazda.
Inicjacja działania N25 w sieci jest bardzo intuicyjna. Po pierwszym uruchomieniu urządzenia należy wybrać język polski jako język funkcyjny (lub inny jeżeli jest się cudzoziemcem). Po pobraniu z Internetu aplikacji MusciX Neo (na tablet lub smartfon) dalej już samo idzie - aplikacja natychmiast wykrywa urządzenie w sieci. Należy po prostu poklikać kilka razy na ekranie (tabletu lub smartfonu) zgodnie z wyświetlanymi tam komunikatami. W przypadku chęci strumieniowania w serwisu streamingowego trzeba oczywiście wklepać login i hasło by zintegrować te usługi online. I już - można grać.
Obsługa urządzenia jest bardzo ułatwiana przez własną aplikację MusicX NEO - na nowo opracowaną przez koreańskich konstruktorów Novatron Co. Ltd. Nie jest ona co prawda aż tak bardzo zaawansowana jak np. w sprzętach Lumin, Auralic, Volumio czy Rose Audio, ale i tak jest bardzo dobrze. O wiele lepiej niż w np. odtwarzaczach Pro-Ject, NuPrime lub Audiolab. Szata graficzna nie jest rozbudowana (a w zasadzie - jest wizualnie uboga), ma podstawowe funkcje zmian grafiki i ich wzorów. Ale na szczęście opcje odtwarzania muzyki i jej wyboru są bardzo wygodne i logiczne. Sortowanie i wyszukiwanie muzyki jest ergonomiczne, responsywne i sprawne (można sortować po dacie dodania albumu, tytule, wykonawcy, itd.). Poza tym Novatron Co. Ltd. co rusz wypuszcza ulepszenia systemowe (upgrade), które instalują się samoczynnie w streamerze.
Specyfikacja techniczna- Wyposażony w wysokiej wydajności dwurdzeniowy procesor ARM Cortex A9 o taktowaniu 1,0 GHz
- ESS ES9018K2M Sabre32 Reference DAC chip dla konwersji D-A
- USB Audio Class 2.0 wyjście do podłączenia zewnętrznego USB DAC
- Wyświetlacz 4,6” TFT LCD (800 x 320 px) dla intuicyjnego GUI
- Tuner DAB+/FM
- Wejście HDMI ARC
- Wyjście HDMI dla podłączenia zewnętrznych ekranów, np TV jako ekran interfejsu, albo jako wyjście audio
- Wbudowany odbiornik Bluetooth, wspierający SBC, AAC, aptX, aptX LL, aptX HD
- Wejście USB Audio Class 2.0
- Wysokiej jakości złącza analogowego wyjścia
- Wyjścia cyfrowe (1 x Coaxial, 1 x Toslink)
- Wejścia cyfrowe (1 x Coaxial, 1 x Toslink)
- USB 3.0 high speed host port x 2, na tylnym panelu
- USB 2.0 host port, na przednim panelu
- Giga Fast Ethernet (10/ 100/ 1000 Mbps)
- Pięć (5) programowalnych przycisków na przednim panelu do obsługi radia DAB+ lub FM
- Precyzyjnie wykonany maszynowo (CNC) panel przedni z aluminium oraz solidna i sztywna obudowa ze stali.
Uniwersalne funkcje i usługi
- Wsparcie dla głównych muzycznych serwisów streamingowych - Amazon Music, HighResAudio, TIDAL, TIDAL MQA, Deezer, Qobuz, Spotify Connect, Napster oraz radio internetowe (Airable)
- Funkcja MultiRoom (Group Play), Spotify Connect oraz Apple Airplay
- Wsparcie dla różnych formatów m.in. MQA, DSD (64/ 128/ 256), DXD (24 bit/ 352,8 kHz), PCM signal up to 32 bit/ 384 kHz including 24 bit/ 192 kHz WAV/ FLAC oraz wszystkie formaty plików Hi-Res audio.
- Dobra łączność
- Różnorodne funkcje sieciowe takie jak UPnP Server/ Client/ Renderer, Samba Server/ Client (Network File Server/ Client)są wspierane.
- Wsparcie jako potwierdzony 'Roon Ready' punkt końcowy
- Wiele możliwych metod obsługi: dedykowana aplikacja (NOVATRON MusicX NEO dla iOS oraz Android), pilot oraz dobrze zorganizowane przyciski na przednim panelu.
Opcjonalne funkcje
- Transmisja Bluetooth za pomocą opcjonalnego modułu Bluetooth
- Muzyczny serwer z muzyczną bazą danych, pod warunkiem podłączenia dysku do przechowywania.
Wrażenia dźwiękowe
Czy DAC z tego Cocktail Audio gra lepiej niż Topping D90?
OdpowiedzUsuńMyślę że Topping D90 zagra lepiej - pytanie, czy to się opłaci?
UsuńAplikacja Music X Neo, to porażka !!!
OdpowiedzUsuńWitam Panie Ludwiku
OdpowiedzUsuńCzy warto zamienić SMSL A8 na ten kombajn?Zagra lepiej?U mnie ten pierwszy gra Wiim mini Pro
Sorki, ale nie wiem czemu myślałem że to AIO
Usuń