Polpak

piątek, 17 maja 2013

Solid Tech „Feet of Silence” – stopy antywibracyjne
Wstęp
W miarę postępu rozbudowy systemu audio-stereo przychodzi taki czas, że jego użytkownik zaczyna zauważać negatywny wpływ zewnętrznych wibracji na jakość dźwięku. Naturalnie, od wibracji nie da się uciec, bo wszystko dookoła człowieka ciągle drga i porusza się (powietrze, mury, ziemia, etc). Za oknem przejeżdżają samochody, skaczą dzieci sąsiada, fale akustyczne z kolumn odbijają się od ścian, itd., co powoduje liczne rezonanse ze sprzętem grającym. To jest główna przyczyna dlaczego powinno zadbać się o eliminację (a przynajmniej izolację) wibracji, co jest istotne dla właściwego i wiernego dźwięku systemu audio. Wibracje najczęściej powodują jego sprzężenia zwrotne (o czym dalej) przez to np. niskie tony nie są definiowane właściwie, stają się nieczytelne.

Trzeba pamiętać, że membrany kolumn głośnikowych wytwarzają bardzo intensywne fale akustyczne (ciśnienie akustyczne), które także mogą wpływać negatywnie na dźwięk sprzętu audio – tu bardzo ważne jest przerwanie akustycznego sprzężenia zwrotnego na linii głośniki – elektronika. Ich wzajemne zakłócenia niskich częstotliwości przenoszone przez powietrze (ale także przez podłogę i podłoże) powodują sprzężenie objawiające się słyszalnymi podbarwieniami dźwięku. Natomiast rezonansowe wzbudzenie elektronicznych i mechanicznych elementów urządzeń audio (źródeł i wzmacniaczy) powraca w formie zmodulowanego sygnału z powrotem do głośników i jest słyszalne w formie szkodliwych sygnatur – głównie basu. Dlatego niezwykle istotne dla prawidłowego dźwięku stereo jest przerwanie owego sprzężenia lub błędnego koła, jak kto woli.

Na szczęście istnieje na rynku mnóstwo przydatnych akcesoriów antywibracyjnych redukujących lub eliminujących te zjawiska. Są to różnorodne platformy antywibracyjne, na których ustawia się sprzęt audio, stoliki audio o specjalnej konstrukcjach antywibracyjnych, specjalistyczne stopy antywibracyjne i wiele innych. Jedną z firm o profilu produkcji sprzętu antywibracyjnego przeznaczonego dla audio-stereo jest Solid Tech.

Solid Tech
To przedsiębiorstwo mieszczące się w Malmö w Szwecji, a istniejące od 1995 roku. Obecnie Solid Tech ma w ofercie niezwykle bogaty wybór różnorodnych stolików audio i postumentów do kolumn o wspólnej nazwie Radius. Wszystkie produkowane są z drewna i z wysokogatunkowego szwedzkiego aluminium.  Ponadto firma oferuje specjalistyczne racki (specjalne ażurowe stoliki) Rack of Silence wykorzystujące sztywność połączeń krzyżowych oraz elastyczność sprężyn. Kolejną grupą firmowych produktów są stopy, izolatory i podkładki antywibracyjne. Można tu znaleźć produkty o nazwach „Disc of Silence”, „Isoclear” oraz „Feet of Silence”, które są kompatybilne z izolatorami montowanymi na firmowych rackach. Dostępne są także specjalne podkładki pod kolce stolików lub podstaw do kolumn. Co istotne, produkty Solid Tech oprócz precyzyjnego wykonawstwa oraz zastosowanych innowacyjnych rozwiązań (patentów) odznaczają się także niebanalnym, pięknym designem. Surowym, aczkolwiek estetycznym – w skandynawskiej manierze. Po prostu typowe „Made in Sweden”.

Warto podkreślić, że wszystkie produkty Solid Tech są wykonywane z niezwykłą dbałością o pomiary rezonansowe, przy użyciu optymalnych materiałów oraz ze sporym znawstwem pochodzącym z dziedziny wibroizolacji.  Jednocześnie firma do swoich wytworów podchodzi czysto naukowo i przy użyciu normalnych zasad fizyki, a bez krzty mistycyzmu, czy też tzw. „audio voodoo”. Bardzo to jest zdroworozsądkowe i uczciwe. Solid Tech ujawnia, że nie stosuje żadnych „kosmicznych” materiałów, czy takich używanych przez przemysł obronny lub do budowy samochodów wyścigowych Formuły 1 oraz nie korzysta z pomocy naukowej żadnych uczelni czy instytutów naukowych.  Solid Tech wykorzystuje za to wysokogatunkowe materiały oraz posługuje się zdrowymi (niewydumanymi) prawami fizyki, a także korzysta z licznych własnych pomiarów, badań i doświadczeń. Stąd ceny produktów mieszczą się w normalnych zakresach, a nie „high-endowych”, a ich wpływ na jakość dźwięku jest niewątpliwy.

Jak można przeczytać na firmowej stronie, filozofię projektowania Solid Tech opisują trzy proste komunikaty:
1. Tworzenie funkcjonalnej izolacji w płaszczyźnie pionowej i poziomej, z niską częstotliwością rezonansową, która jest daleko poza słyszalnym zakresem.
2. Wykorzystywanie fizycznie małego i stabilnego układu (organizmu), w celu uniknięcia wpływu drgań przenoszonych przez powietrze.
3. Wdrażanie stosowania sprzętu o małej masie dla uniknięcia magazynowania energii i minimalizując tym samym tendencję obiektu do rezonansów.

Do mnie, do testów, trafiły zaś podkładki antywibracyjne o nazwie „Feet of Silence”. Sprzęt ten pochodzi od polskiego dystrybutora marki Solid Tech, firmy Premium Sound z Gdańska.

Solid Tech „Feet of Silence” – budowa, wrażenia ogólne i aplikacja
Podstawa "Feet of Silence" składa się z aluminiowego walca oraz aluminiowej tulei. Walec jest zawieszony w tulei za pomocą trzech sprężyn umocowanych po zewnętrznej ich stronie. Na górze walca (jest tam też przyklejony gruby filcowy krążek) stawia się urządzenie audio, które w taki sposób zostaje „zawieszone” w powietrzu, bo sprężyny podkładek rozciągają się tworząc układ elastyczny. Sprzęt zostaje odseparowany od sztywnego podłoża. Proste, a genialne. Co istotne, urządzenie jest swobodne nie tylko w zakresie przemieszczania się góra-dół (układ sprężyn) ale także w zakresie poziomym, bo aluminiowe cylindry w tulejach mają sporo miejsce – mogą się przemieszczać na boki.

Producent sprzedaje podstawy „Feet of Silence” w kompletach po trzy sztuki, w kilku wariantach w zależności od masy dedykowanego sprzętu. Ponieważ zastosowałem je pod wzmacniaczem Hegel H100, który ma masę 16 kg, użyłem trzech stóp akceptujących ciężar od 3 do 6 kg na sztukę, czyli od 9 do 18 kg masy urządzenia. Na blacie stolika należy postawić trzy podstawy w układzie trójkąta, postawić sprzęt i wypoziomować go. To wszystko. Można przedtem ewentualnie odkręcić oryginalne nóżki urządzenia.

Stopy mają wysokość około 6 cm i szerokość około 5 cm. Mogą być stosowane pod wzmacniaczami, odtwarzaczami CD, gramofonami, DACami, etc. A także na firmowych rackach Solid Tech przy pomocy specjalnych podstawek/izolatorów.


Wpływ na dźwięk
Napiszę krótko: stopy Solid Tech mają korzystny wpływ na jakość dźwięku. Przede wszystkim na jego zwartość, jędrność i homogenność. Przekaz wydaje się być bardziej uporządkowany, spójny. Nie są to duże zmiany, ale wyraźnie odczuwalne. Ponadto poprawia się struktura niskich tonów, te stają się płynniejsze i lepiej skupione, z wyraźniejszymi warstwami i głębią. Natomiast drobne detale dźwięku, przedtem nie zawsze obecne, nabierają ciała i masy. Stają się żywsze. Bardzo przyjemne zjawisko.

Można napisać, że stopy Solid Tech powodują subtelne zmiany w dźwięku, jednak ta delikatna różnica stanowi o istocie hi-endu. Prawdziwości przekazu i jego dojrzałości. Polecam je wypróbować, bo warto.

Dane techniczne
Dostępne na stronie producenta Solid Tech TUTAJ oraz na stronie polskiego dystrybutora, firmy Premium Sound TUTAJ.

Sprzęt używany podczas testu
Wzmacniacze: Hegel H100 (test TU), NuForce DDA-100 (test TU) i Dayens Ampino (test TU).
Źródło cyfrowe nr 1: odtwarzacz CD: Musical Fidelity A1 CD-PRO oraz NuForce DAC-100 (test TU) i STELaudio DAC-04.
Źródło cyfrowe nr 2: MacBook Apple i konwerter NuForce U192S (test TU).
Źródło cyfrowe nr 3: iPad 3 Apple (test TU) i NuForce Air DAC (test TU).
Źródło analogowe: gramofon Clearaudio Emotion oraz przedwzmacniacz Ri-Audio PH-1 (test TU).
Kolumny: Vienna Acoustics Mozart Grand, Pylon Topaz 15 (test TU), Rega RS1 (test TU) oraz Studio16 Hertz Canto Two (test TU).
Okablowanie: różnorodne przewody Audiomica Laboratory oraz cyfrowe Belkin Pure AV.
Akcesoria: platforma antywibracyjna Rogoz-Audio 3SG40 (test TU) pod gramofonem, stopy antywibracyjne Rogoz-Audio BW40 (test TU), panele akustyczne Vicoustic Wave Wood (10. sztuk) (test TU) na ścianach oraz zatyczki do gniazd RCA Sevenrods Dust Caps RCA (test TU).Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację