Wstęp
Kilkanaście dni temu przyjechały do mnie profesjonalne, konferencyjne słuchawki z zainstalowanym mikrofonem i złączem USB-A. Noszą one dość wymyślną i nietypową nazwę: EPOS | Sennheiser IMPACT SC 260 USB MS II (zobacz TUTAJ). To słuchawki adresowane do pracy "zdalnej" i bezpośredniego kontaktu z komputerem - ich główne przeznaczenie to szeroko rozumiana praca biurowa, w tym tzw. home working, telekonferencje, webinary, czaty, etc. Ale skąd wzięła się taka nazwa "Epos | Sennheiser"? - pomyślał pewnie Czytelnik. Już wyjaśniam.
Epos | Sennheiser
Duńska firma Demant A/S (o której zaraz więcej) oraz niemiecki Sennheiser przez około 20 lat, aż do końca 2020 roku, tworzyły join venture pod nazwą Sennheiser Communications dla wytwarzania słuchawek biznesowych oraz gamingowych. Demant A/S na potrzeby owego join venture utworzył markę Epos - stąd i właśnie taka nazwa "Epos | Sennheiser".
Jednak już na początku 2021 roku wszelkie prawa produkcyjne i umowy handlowe przeniesiono do nowej firmy Epos Group A/S, której właścicielem jest oczywiście duńska firma Demant A/S. Ale na firmowych słuchawkach wciąż widnieje nazwa "Epos | Sennheiser". Być może jest to pochodna jakiegoś porozumienia korporacyjnego pomiędzy tymi obiema firmami (?). W końcu niemiecki Sennheiser walnie się przyczynił do konstruowania słuchawek Demant A/S (w tym mikrofonów wbudowywanych do słuchawek).
Demant A/S to duńska firma mieszcząca się w Ballerup pod Kopenhagą. Założona została 1904 roku przez pan Hansa Demanta pod nazwą Oticon. Demant A/S to aktualnie międzynarodowa korporacja zajmująca się sprzętem audio, audiologiczną techniką medyczną i ochroną słuchu - w zakresie aparatów słuchowych, implantów ślimakowych, sprzętu audiometrycznego i komunikacji osobistej.
Przedsiębiorstwo koncentuje się na trzech odrębnych jednostkach biznesowych: 1) aparaty słuchowe Oticon, Bernafon, Sonic Innovations, Neurelec (implanty ślimakowe) i Oticon Medical (aparaty słuchowe zakotwiczone w kości), 2) przyrządy diagnostyczne Maico Diagnostics, Interacoustics, Amplivox, Grason-Stadler i MedRx, Inc. oraz 3) komunikacja personalna Phonic Ear oraz Epos (d. Sennheiser Communcations). Jak widać, Demant A/S wie o ludzkim słuchu i uszach chyba nieomal wszystko - więc, zdaje się, że jest to znakomity adres słuchawkowy!
Epos wytwarza całą gamę produktów takich jak słuchawki, wzmacniacze słuchawkowe i głośniki zgrupowanych w dwóch głównych liniach: "Enterprise" - przeznaczonych dla szeroko rozumianego biznesu oraz "Gaming", czyli adresowanych dla graczy komputerowych, w tym tych profesjonalnych (bo i tacy są!). Ciekawym przykładem słuchawek "gamingowych" jest model Epos | Sennheiser GSP 670 (zobacz TUTAJ i TUTAJ) za około 1 600 PLN. Mają zaimplementowaną technologię transmisji audio o niskiej latencji, co przy przesyle bezprzewodowym Bluetooth w grach zręcznościowych ma fundamentalne znaczenie.Wśród linii profesjonalnej "Enterprise" można znaleźć kilkadziesiąt pozycji katalogowych, ale dominują tutaj słuchawki oraz zestawy słuchawkowe i konferencyjne. Epos wytwarza "produkty słuchawkowe" dla takich segmentów jak np. biurowe, konferencyjne, dla "call centrers", edukacyjne (przeznaczone dla szkół i uniwersytetów), dla kontrolerów lotów (!), a także klasyczne słuchawki "personalne" - np. ADAPT 660 (zobacz TUTAJ). Wszystkie słuchawki zgrupowane są w trzech seriach: ADAPT Line, IMPACT Line oraz COMMAND Line. Oprócz tego jest też dostępna cała masa różnych akcesoriów jak przewody, dongle, rozgałęziacze, wymienne gąbki, etc. Oj, dużo tego jest...
Epos | Sennheiser Impact SC 260 USB MS II to zestaw słuchawkowy zaprojektowany specjalnie dla "centrów obsługi" (call centers) i dla wszystkich tych osób, które potrzebują i oczekują dźwięku wysokiej jakości. Można je używać w biurze, można w domu, można w podróży, gdziekolwiek. Słuchawki mają stosowny certyfikat zgodności z Microsoft Teams. Wysoki poziom ergonomii i wygody zapewniają nauszniki z pianki akustycznej, z miękkimi osłonami wykonanymi ze sztucznej skóry (uwaga weganie, to coś dla was!). Zestaw słuchawkowy Epos | Sennheiser Impact SC 260 USB MS II ma dodatkowo specjalne zawiasy "CircleFlex", które powodują, że muszle z padami optymalnie dopasowują się do anatomii czaszki użytkownika.
Dużą zaletą jest fakt, że słuchawki Impact SC 260 USB MS II zapewniają pasmo przenoszenia rozciągnięte od 50 Hz do 18 000 Hz, co oznacza, że urządzenie bez problemu obsługuje szeroki zakres częstotliwości dźwięku. Słuchawki wyposażone są w mikrofon szerokopasmowy (150 - 6 800 Hz) z redukcją szumów EPOS Voice. Ta technologia nie tylko usuwa zakłócenia z otoczenia, ale też poprawia zrozumiałość komunikatów dzięki większemu skupieniu na mowie i jej artykulacji. Dzięki temu łatwiej można porozumieć się ze swoim wirtualnym rozmówcą z "drugiej strony" komputera.
Mikrofon Sennheiser zainstalowany został na zginanym i obrotowym wysięgniku, co zapewnia optymalną pozycję mikrofonu i elastyczność noszenia. Wysięgnik mikrofonu może być założony na pałąk słuchawek, co powoduje że IMPACT SC 260 USB MS II stają się klasycznymi słuchawkami. Świetne rozwiązanie.
Przewód słuchawkowy zakończony jest złączem USB-A kompatybilnym z wieloma komputerami personalnymi, laptopami i tabletami. Można też je podpiąć pod tablety i smatrfony Apple, ale będzie tu potrzebny adapter na złącze Apple Lightning (działa - sprawdziłem!). Na przewodzie umieszczono klips do odzieży, a także wielofunkcyjny panel sterujący z czteroma przyciskami funkcyjnymi (dzwoń/odbierz/zakończ połączenie, mute, głośność +/-). Pod owym panelem można przykleić pasek magnetyczny, który przyczepia się potem do specjalnej blaszki umieszczonej w dowolnym miejscu (np. na ścianie w biurze) w ten sposób uzyskując pomysłowy wieszak na przewód (pasek magnetyczny i blaszka są w komplecie ze słuchawkami).
Tytułowe słuchawki podłączałem przede wszystkim do laptopa DELL Latitude 7390, do iPad Air 2 oraz do iPhone XR (te dwa ostatnie za pośrednictwem adaptera na złącze Apple Lightning). Korzystałem z nich podczas webinarów i telekonferencji, a także dla zwykłego słuchania muzyki z serwisu Tidal HiFi/MQA. Słuchawki porównawcze to głównie Ultrasone Preformance 880 Sirius, ale również Meze 99 Neo oraz Apple EarPods.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarz będzie oczekiwać na moderację