MIP Sp. z o.o.

Polpak

poniedziałek, 16 sierpnia 2021

iFi Audio ZEN Stream, transport strumieniujący - zapowiedź testu


W zeszłym tygodniu z warszawskiego Audiomagic przyjechał do mnie nowy gość. To "transport strumieniujący WiFi" - iFi Audio ZEN Stream (zobacz TUTAJ i TUTAJ). W styczniu tego roku opisywałem pierwszorzędny streamer Volumio Primo (czytaj recenzję TUTAJ), ale iFi Audio zdaje się iść jeszcze dalej - i to w oparciu właśnie o architekturę i kod źródłowy Volumio! iFi Audio, podobne jak Volumio, do pracy wykorzystuje mikroprocesor ARM Cortex (i jak np. CocktailAudio X45 i N25, Bluesound Node 2i czy Silent Angel Munich M1).

Jak już napisałem, wewnątrz streamera iFi Audio zaaplikowano wydajny 64-bitowy czterordzeniowy mikroprocesor ARM Cortex, ale także dyskretne, wysokiej jakości wielowarstwowe kondensatory ceramiczne TDK C0G i cewki indukcyjne firmy Taiyo Yuden i Murata. ZEN Stream obsługuje PCM do 32-bitów/384 kHz i DSD do 11,2 MHz (DSD256) przez Wi-Fi, jak i przez kabel Ethernet. Oczywiście, iFi Audio ZEN Stream potrafi strumieniować "wszystko i wszędzie" - ilość możliwości streamingu jest wprost fantastyczna! (proszę zapoznać się z poniżej wklejonym firmowym opisem ZEN Stream).

* * *

Urządzenie, które za swój jedyny cel stawia wydajne przesyłanie muzyki wysokiej rozdzielczości z sieci do zewnętrznego DAC-a bez utraty jakości. Obsługuje PCM do 32-bitów/384 kHz i DSD do 11,2 MHz (DSD256) przez Wi-Fi, a także przez kabel Ethernet.

Ponieważ iFi ZEN Stream jest sieciowym „transportem” dźwięku to, w przeciwieństwie do „odtwarzacza”, wyprowadza sygnał cyfrowy, a nie analogowy i można go łączyć z dowolnym przetwornikiem cyfrowo-analogowym preferowanym przez użytkownika.

Wizualnie iFi ZEN Stream nie odbiega od pozostałych elementów serii. Charakterystyczna ciemnoszara, aluminiowa obudowa bez problemu skomponuje się z pozostałymi urządzeniami serii ZEN. Na srebrnej aluminiowej płycie czołowej znajdziemy dwie wielokolorowe diody LED. Jedna z nich wskazuje połączenie internetowe/intranetowe i prędkość, a druga informuje o przychodzącym formacie audio i częstotliwości próbkowania (diody LED można opcjonalnie wyłączyć). Poza tym znajdziemy tylko dwa przyciski: włącznik zasilania i przycisk „hotspot”, który służy do połączenia się z siecią Wi-Fi. Prosto i na temat.

Chociaż nie ma innego wyświetlacza niż diody LED, to wszystkie informacje o strumieniowanej muzyce znajdziemy w aplikacji sterującej, która może też pełnić rolę pilota. iFi podjęło decyzję, że lepiej skupić się na wydajności i stosunku wartości do ceny, niż na zwiększaniu kosztów poprzez włączenie wyświetlacza, który z powodzeniem można zastąpić komunikacją poprzez aplikację.

Technologia w ZEN Stream:
Dwa porty SuperSpeed ​​USB3.0 z Active Noise Cancellation II
Wyjście S/PDIF z wbudowanym iPurifier
Zasilacz z technologią Silent Power
Oprogramowanie iFi opracowane z otwartym kodem źródłowym Volumio jako punktem wyjścia

Zoptymalizowana architektura open-source sprawia, że użytkownik nie jest przywiązany do określonej platformy lub aplikacji, a społeczność streamingowa jest zachęcana do współpracy z iFi w celu tworzenia dodatkowych funkcji, które można dodawać za pośrednictwem aktualizacji OTA (Over The Air). Antena Wi-Fi umożliwia dwuzakresowy odbiór z obsługą sieci 802.11a/b/g/n/ac, a tylne złącza obejmują wysokiej jakości port Gigabit Ethernet, wejście USB-A z opcją odtwarzania muzyki z dysku twardego lub urządzenia pamięci masowej oraz port USB-C do aktualizacji oprogramowania sprzętowego jako alternatywa dla aktualizacji OTA przez Wi-Fi.

ZEN Stream oferuje następujące opcje łączności:
Przesyłaj strumieniowo bezpośrednio z aplikacji Spotify/Tidal za pomocą Spotify Connect i Tidal Connect
Współpracuje z każdą aplikacją do przesyłania strumieniowego z certyfikatem DLNA (aplikacja iFi już wkrótce!)
Zintegrowany Airplay i Chromecast – łatwe przesyłanie strumieniowe z urządzeń Apple i Android
Kompatybilny z Roon – w zasadzie dodaje Roon do dowolnego DAC-a.
Działanie NAA w połączeniu z oprogramowaniem Sygnalist HQPlayerlist

Producent zapewnia, że niepozorna obudowa kryje niebagatelną moc, zarówno pod względem technologii, jak i komponentów. Wewnątrz znajdziemy mocny 64-bitowy czterordzeniowy mikroprocesor ARM Cortex oraz dyskretne, wysokiej jakości wielowarstwowe kondensatory ceramiczne TDK C0G i cewki indukcyjne firmy Taiyo Yuden i Murata. Złącza USB i S/PDIF regulowane są przez femtoprecyzyjny zegar iFi GMT (Global Master Timing) w celu wyeliminowania jittera z sygnału cyfrowego, wzmocnione przez przygotowane do nich technologie - odpowiednio Active Noise Cancellation II i iPurifier. Porty USB – zarówno wejściowe, jak i wyjściowe – obsługują SuperSpeed USB3.0.

„Tryby ekskluzywne” zapewniają indywidualne ustawienia dedykowane konkretnym trybom pracy, aby zapewnić możliwie najlepszą wydajność:

Wszystko w jednym
Ten niespecyficzny tryb jest idealny dla wszystkich platform, formatów audio i urządzeń.

Przesyłanie strumieniowe DLNA
Wybierz ten tryb, aby zoptymalizować wydajność podczas korzystania z ZEN Stream z aplikacjami i urządzeniami zgodnymi z DLNA.

Przesyłanie strumieniowe NAA
Wybierz ten tryb, gdy używasz ZEN Stream jako sieciowego adaptera audio w połączeniu z oprogramowaniem Signalyst HQPlayer.

Przesyłanie strumieniowe z Roon Bridge
Wybierz ten tryb podczas integracji ZEN Stream ze środowiskiem ROON.

Transmisja Tidal
Jeśli jesteś subskrybentem Tidal's Masters Tidal, jest to tryb dla Ciebie.

iFi Zen Stream może łączyć się z kolekcją muzyki lub ulubioną usługą przesyłania strumieniowego, w tym z Tidal Connect i Spotify Connect, aplikacje z certyfikatem DNLA, AirPlay, Roon Bridge, UPnP (w tym bezpośrednio podłączone urządzenia pamięci masowej USB) i NAA (do użytku z HQPlayer). Dostępne opcje będą z czasem rozszerzane. W przygotowaniu jest pełna certyfikacja Roon Ready, a kompatybilność z Chromecastem zostanie dodana jako bezpłatna aktualizacja oprogramowania układowego jeszcze w 2021 r.

Specyfikacja Techniczna:
Napięcie wejściowe: DC 9 V/1,8 A-15 V/0,8 A AC 100-240 V, 50/60 Hz
Wejścia: Wi-Fi / Ethernet / USB HDD (aktualizacje oprogramowania przez OTA i USB-C z tyłu)
Wyjścia:
USB3.0 (gniazdo typu A) x 2
SPDIF (coaxial)
Formaty:
PCM384
DSD256
(w pełni kompatybilny z MQA)
Pobór prądu: Brak sygnału ~6W, Maksymalny sygnał ~10W
Wymiary (szer. x gł. x wys.): 158 x 100 x 35 mm
Masa: 578 gOpakowanie typowe dla serii ZEN iFi Audio

Dość skromne wyposażenie w akcesoria: króciutki przewód LAN, antena WiFi, zasilacz i plastikowy śrubokręt

Zasilacz to produkt własny iFi Audio

Design i obudowa wspólna dla całej rodziny ZEN iFi Audio

Dwa wyjścia cyfrowe - koaksjalne i USB Audio, port Ethernet, gniazdo anteny WiFi, gniazdo USB dla pamięci masowej, gniazdo USB dla uprgrade firmware, selektor streamingu, gniazdo zasilania i przycisk resetu

Nie wiem czy dobrze zacząłem, ale na początek podpiąłem transport ZEN Stream pod DAC Esoteric K-03XD za circa ... 75 000 PLNKilka zdjęć aplikacji Volumio/iFi Audio i streamowania via Tidal HiFi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację