Polpak

środa, 18 sierpnia 2021

NuPrime Omnia A300, wzmacniacz stereo, streamer, DAC i wzmacniacz słuchawkowy

Dwa zdjęcia ze strony NuPrime AudioSłowo omnia po łacinie oznacza "wszystko".

Wstęp
Przedstawiam dziś Czytelnikowi absolutną premierę - wiosną roku 2021 światło dzienne ujrzało najnowsze dziecko amerykańsko-tajwańskiej firmy NuPrime, czyli NuPrime Omnia A300 (zobacz TUTAJ i TUTAJ). To urządzenie typu "All-in-One", czyli wzmacniacz stereo, streamer, DAC, odbiornik Bluetooth i wzmacniacz słuchawkowy w jednym, czyli nowoczesne combo godne lat 20-stych XXI wieku.

Wrażenia ogólne i budowa
Omnia A300 nie ma dużych gabarytów, ma rozmiary DAC-a lub przedwzmacniacza gramofonowego - to "maluch" pośród wielu innych wzmacniaczy. Ale to jedynie pozory! Urządzenie to dysponuje mocą 2 x 150 W przy 8 omach i 2 x 200 W przy 4 omach. Ma zapewnione przesyłanie strumieniowe Wi-Fi 24 bity / 192 kHz i Bluetooth 5.0 aptX HD, możliwość dekodowania sygnału do 32-bit / 768 kHz, USB 24-bit / 384 kHz i DSD256 (na wejściu IIS), obsługuje wszystkie główne serwisy przesyłania strumieniowego online (Amazon Music, Deezer, iHeartRadio, Qobuz, QQ Music, Spotify, TIDAL, TuneIn, Napster, Ximalaya) i sieciowe DLNA. Wyposażony został w dwa ustawienia wyjściowe umożliwiające dopasowanie wzmacniacza mocy do głośników o wyższej lub niższej impedancji.

"A-trzysetka" dostarczana jest w niewielkim kartonie z rączką. W kartonie tym znajduje się drugie pudło, w którym (w wyciętej piankowej formie) spoczywa wzmacniacz - dodatkowo owinięty w worek z grubej folii. W drugiej przegródce wciśnięty został niewielki kartonik - w nim znajdują się akcesoria. To przewód zasilający, przewód optyczny Toslink, dwie anteny (Bluetooth i WiFi) oraz przewód USB. W kolejnej przegródce można znaleźć pilot zdalnego sterowania (duży, cały metalowy). Jest jeszcze instrukcja obsługi oraz gwarancja producenta.

Design nowego NuPrime jest raczej "oszczędny" - po prostu prosta obudowa w kolorze srebrnego grafitu plus lekko od góry ścięty front. Obudowa z obu boków ma wycięte skośne otwory wentylacyjne. Na pokreślenie zasługuje fakt, że cała obudowa (wraz z czołówką) wykonana została z aluminium. Ogólnie całość ładnie wygląda, acz dość ascetycznie. Minimalistycznie.

Na wyprofilowanym froncie zamontowano dość spory wyświetlacz monochromatyczny OLED, gałkę enkodera (pokrętło głośności oraz jednocześnie przycisk funkcyjny) oraz dwa gniazda słuchawkowe - 6,35 mm oraz 3,5 mm. To wszystko. 

Z tyłu, z racji niewielkich rozmiarów obudowy, panuje spory tłok. Po lewej umieszczono gniazdo zasilania IEC zintegrowane z głównym włącznikiem prądu. Zaraz obok znajduje się czerwony przycisk "WiFi Control" oraz gniazdo Trigger. Potem są cztery metalowe terminale głośnikowe (umieszone parami po skosie), a obok nich przełącznik 4 Ohm/8 Ohm dla głośników. Prawą stronę tylnego panelu zajmują gniazda wejściowe i wyjściowe (cyfrowe i analogowe). Są to dwa wyjściowe gniazda cyfrowe S/PDIF - Toslink i koaksjalne, para wyjść RCA z przedwzmacniacza (opisane jako "subwoofer"), para analogowych wejść RCA, wejście IIS/DSD HDMI, wejście Toslink i USB. Poza tym są też dwa gniazda dla anten (WiFi oraz Bluetooth) oraz gniazdo Ethernet.

Obsługa streamingu jest intuicyjna i nieskomplikowana. Należy pobrać z netu aplikację NuPrime Omnia na smartfon lub tablet. Można streamować bezprzewodowo (WiFi) lub przewodowo (Ethernet). Aplikacja jest Omnia jest czytelna i logiczna, acz nie aż tak zaawansowana jak np. w Rose, Auralic czy Lumin. Ale nie ma się co czepiać - ogólnie jest OK. Dostatecznie z plusem. Uruchomienie streamingu w A300 zajęło mi nie więcej niż 2-3 minuty, więc nie jest źle. Zasoby Tidala są łatwe do odnalezienia i uruchomienia. Dużym plusem jest bardzo szeroka możliwość dostępu do praktycznie wszystkich serwisów streamingowych. Oraz radia internetowego. Zaś minusem jest brak AirPlay (w AirPlay wyposażona jest dopiero wersja specjalna - Omnia A300SE). 

* * *

Omnia A300 to zintegrowany wzmacniacz zintegrowany z odtwarzaczem strumieniowym firmy NuPrime. Gdyby spróbować go porównać z innymi zintegrowanymi produktami NuPrime, takimi jak IDA-8 lub IDA-16, to umieścilibyśmy go pomiędzy nieco ciepłym charakterem IDA-8 a neutralnym dźwiękiem IDA-16. Całość ma równy balans tonalny, jest spokojna i skupiona, przez co bez problemu dostosuje się do szerokiej gamy sprzętu i gatunków muzycznych.

Omnia A300 wykorzystuje kompaktowy, ale wysokowydajny wzmacniacz klasy D o szerokości pasma sygnału do 100 kHz z zaawansowaną zintegrowaną konstrukcją sprzężenia zwrotnego i korekcją błędów, co zapewnia bardzo niski poziom szumów i zniekształceń.

Cirrus Logic CS43131 łączy w sobie przetwornik cyfrowo-analogowy nowej generacji o niskiej mocy z wysokiej jakości wzmacniaczem słuchawkowym i dzięki temu dostarcza doskonałą jakość dźwięku na poziomie systemowym.

Wbudowany wzmacniacz słuchawkowy o niskim poziomie szumów zapewnia neutralne wrażenia dźwiękowe, niezależnie od impedancji przetwornika lub pasma przenoszenia.

Urządzenia NuPrime słyną z dźwięku, który znacząco wykracza poza oczekiwania w budżecie, w którym są sprzedawane. Dzięki zastosowaniu cyfrowego przetwarzania sygnału akustycy NuPrime przygotowali kilka trybów equalizera: Flat, Loudness 1, Loudness 2, Loudness 3, Rock, Jazz, Pop, Classic (kursywą cytat ze strony NuPrime Polska).

Specyfikacja techniczna
Wzmacniacz:
Moc: 150 W przy 8 Ohm; 200 W przy 4 Ohm (oba kanały wysterowane)
THD:
<0,02% (AUX IN, 1 W, przy 8 i 4 Ohm)
<0,01% (OPT IN, 1 W, przy 8 i 4 Ohm)
Stosunek sygnału do szumu:> 95 dB (wejście cyfrowe, wyjście 10 W przy 8 Ohm)
Moc Clipping: > 230 W (1 kHz przy 4 Ohm, oba kanały wysterowane)
Pasmo przenoszenia: +0,6 dB / -1 dB (12 Hz - 22 000 Hz)
Separacja kanałów:> 85dB (1 kHz AUX); > 105 dB (10 kHz cyfrowy)
Czułość wejściowa:
0,85 V (AUX i OPT) dla 100 W przy 8 omach
0,75 V (AUX i OPT) dla 100 W przy 4 omach
Zużycie prądu w trybie czuwania: <0,5 W.
DAC i łączność bezprzewodowa:
Głębokość bitowa: 16-32 bitów
Procesor przetwarzania strumieniowego: do 192 kHz / 24 bity
Wejście IIS/DSD HDMI: PCM do 768 KHz/32Bit i DSD do DSD256
Wejście USB PCM/DSD: PCM do 384kHz/32Bit i DSD do DSD256
Optyczne wejście S/PDIF: PCM do 192 kHz i obsługa formatu DoP DSD64
Optyczne, koncentryczne i analogowe wyjście przedwzmacniacza
MQA* (w planach aktualizacyjnych)
Bluetooth: dwukierunkowy (tryby odbioru i słuchawek)
Łączność sieciowa: Gigabit Ethernet RJ45, 802.11 b/g/n Wi-Fi
Usługi przesyłania strumieniowego: Amazon Music, Deezer, iHeartRadio, Qobuz, QQ Music, Spotify, TIDAL, TuneIn, Napster, Ximalaya
Ogólne:
Wymiary produktu (szer. x wys. x gł.): 280 x 55 x 250 mm (z nóżkami i terminalami na panelu tylnym)
Masa produktu (netto): 3 kg
Kolorystyka: Czarny grafit


Płaski karton z rączką


W kartonie pudło z Omnia A300


Akcesoria


Stosunkowo duży pilot zdalnego sterowania

Minimalistyczny, acz schludny design

Duży wyświetlacz OLED (tu ściemniony, ale można go mocno rozjaśnić)


Aluminiowa obudowa z bocznymi otworami wentylacyjnymiDużo wejść i wyjść!

Słucham na słuchawkach ADAM Studio Pro SP-5
Porównanie z TEAC AI-503

Słuchawki Monoprice Monolith M1060CStreaming z Tidal HiFiWrażenia dźwiękowe
Do wzmacniacza Omnia A300 podłączałem trzy pary głośników: dwie podłogowe Spendor A7 i Living Voice Auditorium R3 oraz podstawkowe Pylon Opal Monitor. Przewody głośnikowe to Baacoustic Black.sonic-13 2 x 2,5 m. Wzmacniacze porównawcze to TEAC AI-503, Mytek Brooklyn AMP+, Triggon Exxact oraz Cayin CS-150A. Streamery odniesienia to Auralic Aries Mini, Rose RS250 oraz Rose RS150. Używałem też combo Rose RS201E. Słuchawki to: Fostex TH610, ADAM Studio Pro SP-5, Monoprice Monolith M1060C oraz Avantone Planar Red. Pełna lista sprzętu towarzyszącego wymieniona została na końcu niniejszego tekstu.

NuPrime od początku swej działalności w 2014 roku (a także we "wcześniejszym życiu", jeszcze jako NuForce) zawsze słynął z tzw. wzmacniaczy cyfrowych (klasa D, od słowa "digital") - jest w tej dziedzinie niekwestionowanym specjalistą. W NuPrime skonstruowano około dziesięć różnych wzmacniaczy bazujących na "cyfrowych" końcówkach mocy, a to naprawdę wiele jak na siedem lat istnienia na rynku. W ostatnich 2-3 latach testowałem u siebie kilka takich produktów NuPrime - m.in. końcówkę mocy STA-9 czy wzmacniacz IDA-16. Pomimo że to konstrukcje oparte o własne "cyfrowe" końcówki mocy, to grające bardzo analogowo - wręcz ciepło (nieomal "lampowo"!). A równolegle wyraziście i detalicznie. To firmowy patent na optymalne brzmienie NuPrime.

Wzmacniacz Omnia A300 został oparty o autorskie, firmowe sekcje wzmacniające NuPrime (najprawdopodobniej, bo nie znalazłem nigdzie potwierdzenia) pracujące w tzw. klasie D. Dźwięk wzmacniacza można określić jako dokładny i selektywny, a jednocześnie nasycony i harmonicznie bogaty. Szybki i potoczysty - mocarny i ze sporym zapasem mocy. Lecz również wyposażony w sporo organicznego ciepła i miłej dla uszu gładkości. Nowy NuPrime to precyzyjne odtwarzanie szczegółów, przykładna dokładność tonalna i rozbudowane obrazowanie dźwięku. Cały przekaz jest dość rozbudowany, ale równomierny i harmonijny. Komunikatywny, plastyczny i klarowny. Solidnie wsparty o wydajne niskie tony. Bardzo dobrze się tego słucha!

Duża moc wzmacniacza (150 W przy 8 Ohm; 200 W przy 4 Ohm) umożliwia bezproblemowe przyłączanie różnych zestawów głośnikowych. Omnia A300 z pewnością łatwo sobie poradzi z poprawnym wysterowaniem większości z nich. To duża zaleta. Ponadto NuPrime został wyposażony w kilka trybów equalizera: Flat, Loudness 1, Loudness 2, Loudness 3, Rock, Jazz, Pop, Classic. Pomagają one optymalnie dostroić brzmienie wzmacniacza do indywidualnych preferencji słuchacza i jego oczekiwań względem odtwarzanej muzyki. Equalizer pozwala uzyskać pełnię i swobodę dźwięku nawet na gorzej zrealizowanym materiale źródłowym. Na przykład podczas strumieniowania przy niższej rozdzielczości z serwisów streamingowych czy za pośrednictwem Bluetooth, itp.

Streamer oparty został o 64-bitowy, czterordzeniowy procesor Amlogic A113X ARM Cortex-A53, a to przyzwoity adres. Strumieniowanie przebiega w sposób łatwy i przyjemny. Platforma i aplikacja strumieniująca Omnia jest prosta i przejrzysta. Ergonomiczna i wygodna - bezbłędna w obsłudze (identyczna jest w firmowym mini-streamerze Omnia WR-1). Streaming z zasobów Tidal HiFi przynosi sporo satysfakcji brzmieniowej. Dźwięk jest odtwarzany jako pełny i kompletny. Dociążony tonalnie. Ale i barwny, rozbudowany oraz szczegółowy. Oczywiście, combo A300 to nie jest rasowy streamer klasy high-fidelity, więc muszą tu istnieć pewne kompromisy brzmieniowe. Selektywność i głębia tonalne są lekko ograniczane, podobnie jak umiarkowanie precyzyjny wgląd w kompletną strukturę nagrań. Ale generalnie całość muzyki z Tidal brzmi więcej niż poprawnie. Kompetentnie.

Należy podkreślić, że pokładowy DAC na kości Cirrus Logic CS43131 został wyjątkowo dobrze zaaplikowany. Przynosi miłe uszom uporządkowanie, nasycenie i przezierność dźwięku. To brzmienie sensualne i emocjonalne, acz zrównoważone i dostrojone do pozostałych komponentów Omnia A300, czyli do streamera i wzmacniacza słuchawkowego. Te kompartmenty synergicznie się uzupełniają i symbiotycznie współpracują dla całościowego dobrostanu dźwięku NuPrime.

W czasie testów Omnia A300 dużo uwagi poświęciłem wzmacniaczowi słuchawkowemu. A to z tej przyczyny, że równolegle na odsłucham miałem u siebie kilka ciekawych słuchawek (ADAM Studio Pro SP-5, Monoprice Monolith M1060C, Ultrasone Performance 880 oraz Avantone Planar Red), więc oczywistym i naturalnym było je po kolei podłączać do combo NuPrime. Co ważne, przedwzmacniacz słuchawkowy NuPrime został wyposażony specjalną detekcję impedancji i powinien być w stanie obsłużyć prawie każde słuchawki świata. 

Pod względem dźwiękowym wzmacniacz słuchawkowy NuPrime w dużej mierze replikuje zaawansowane umiejętności brzmieniowe wzmacniacza głośnikowego Omnia A300. To brzmienie rozbudowane, dynamiczne i masywne, a jednocześnie uważne i detaliczne. Dbające o cyzelunek dźwięku, czyli o jego otwartość oraz dookreślenie tonalne. Brzmienie podkreślające głębię tonalną, jednoznacznie pokazujące przestrzeń odsłuchową oraz uwypuklające zalety samych słuchawek. Super wzmacniacz słuchawkowy - bardzo mi się to podoba! 

Konkluzja
NuPrime Omnia A300 to nowoczesny wzmacniacz cyfrowy wyposażony w liczne dodatki i usprawnienia - pełnoprawny streamer, odbiornik Bluetooth aptX, przedwzmacniacz liniowy, wzmacniacz słuchawkowy oraz DAC. W każdej z tych funkcji NuPrime demonstruje co najmniej dobre lub nawet fantastyczne umiejętności brzmieniowe, co czyni go naturalnym wyborem dla melomanów ceniących sobie mieć "wszystko w jednym". Albowiem do Omnia A300 wystarczy jedynie podłączyć głośniki (lub słuchawki) - i gra muzyka. I to jak gra - znakomicie!

Cena w Polsce - 6 995 PLN.

System odsłuchowy
Pomieszczenie 30 m2 z częściową adaptacją akustyczną, ustroje Vicoustic Wave Wood - 10 sztuk.
Wzmacniacze: Haiku-Audio Origami 6550 SE (test TU), Trigon Exxact, Cayin CS-150A (test TU), TEAC AI-503 (test TU), Mytek Brooklyn AMP+ (test TU) i Pathos Classic One MKIII (test TU).
Kolumny podłogowe: Living Voice Auditorium R3 (test TU), Spendor A7 (test TU) i Audel Malika mkII.
Kolumny podstawkowe: Martin Logan Motion 35XTi (test TU), Pylon Opal Monitor (test TU) i Guru Audio Junior (test TU).
Odtwarzacz CD: Musical Fidelity A1 CD-PRO (test TU).
Odtwarzacze sieciowe: Auralic Aries Mini (test TU), Rose RS150 (test TU), Rose RS250 (test TU), Mytek Brooklyn Bridge (test TU) i Rose RS201E (test TU).
DAC-i/wzmacniacze słuchawkowe: NuPrime DAC-10H (test TU), Mytek Brooklyn Bridge (test TU), Lampizator Amber 3 DAC (test TU), JDS Labs Element II, M2Tech Young DAC MkIV, Cayin HA-6A oraz Encore mDSD (test TU).
Komputer: Dell Latitude 7390.
Smartfon/tablet: iPhone XR i iPad Air 2.
Gramofony: Nottingham Analogue Horizon (test TU) i TEAC NT-5BB.
Wkładki gramofonowe: Ortofon 2M Black (test TU) i Ortofon 2M Red.
Przedwzmacniacz gramofonowy: Musical Fidelity MX-VYNL (test TU).
Radioodbiorniki: Rotel RT-1080, Sansui TU-5900 i Tivoli Model One (test TU).
Magnetofony kasetowe: Nakamichi Cassette Deck 1 (test TU) i TEAC W-1200 (test TU).
Minisystem: Pioneer P1-K (test TU).
Głośniki bezprzewodowe: Mooer Silvereye 10 (test TU) i Braun Audio LE02.
Odbiornik Bluetooth/DAC: iFi Audio ZEN Blue + zasilacz iFi Audio iPower X (test TU).
Słuchawki: Fostex TH610 (test TU), Meze 99 Neo (test TU), Monoprice Monolith M1060C, HiFiMAN HE-R10D, Ultrasone Performance 880, Avantone Planar Red.
Listwy sieciowe: Solid Core Audio Power Supply (test TU) i ZiKE Labs Powerbox (test TU).
Akcesoria: podstawa antywibracyjna Rogoz-Audio 3SG40 (test TU), podstawy głośnikowe Rogoz-Audio 4QB80 (test TU), podstawy głośnikowe Solid Tech Radius Stand, stopy antywibracyjne Rogoz-Audio BW40, szafka audio Solid-Tech Radius Duo 3 (test TU), mata gramofonowa Harmonix TU-800EXi (test TU) i krążek dociskowy do gramofonu Clearaudio Clever Clamp (test TU). Zatyczki do gniazd RCA Sevenrods. Zworki głośnikowe Sevenrods Speaker Jumper oraz adaptery głośnikowe bi-wire Perkune Audiophile Cables (test TU).


2 komentarze:

  1. A jak dźwiękowo porównanie do nupraim dac-9 z końcówką st-9

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sorki, ale zestaw NuPrime DAC-9/NuPrime STA-9 miałem u siebie dokładnie 4. lata temu. Aż tak geometrycznej pamięci to niestety nie mam... Może inni recenzenci pomogą?

      Usuń

Komentarz będzie oczekiwać na moderację