Polpak

piątek, 21 kwietnia 2023

Haiku-Audio Selene KT150, wzmacniacz lampowy - zapowiedź testu


Odsłuchy w Audioneo




Od ponad 4. lat na stałe używam polskiego wzmacniacza lampowego Haiku-Audio Origami 6550 SE jako wzmacniacza odniesienia we wszystkich moich testach wzmacniaczy i głośników na potrzeby bloga Stereo i Kolorowo. Haiku-Audio oparty jest na dwóch lampach elektronowych 6550 i dysponuje niewielką mocą wyjściową 15 Wat, ale gra jak szalony. Dostarcza dźwięczny i kompletny przekaz o wspaniałej barwie i wyszukanej głębi tonalnej. Jest więc znakomitym punktem odniesienia dla ocen innych wzmacniaczy oraz "pilotem-oblatywaczem" wszelakich głośników. A poza tym po prostu znakomicie gra. Hipnotyzująco.

Kilka dni temu odwiedziłem zaprzyjaźniony salon Audioneo zlokalizowany w Rotmance, tuż za granicami administracyjnymi Gdańska. Porozmawialiśmy z właścicielem Audioneo o sprzęcie hifi, posłuchaliśmy muzyki (i sprzętu też, ma się rozumieć), wypiliśmy parę kaw. W trakcie rozmowy okazało się, że Audioneo jest dilerem krakowskiej firmy Haiku-Audio na Trójmiasto. Szybko więc ustaliliśmy, że wezmę jakieś ciekawe urządzenie tej marki do siebie do Gdyni na testy. Ostatecznie wybór padł na przedwzmacniacz gramofonowy Haiku-Audio Iris Phono (zobacz TUTAJ), który już anonsowałem wcześniej, a także na monumentalny wzmacniacz lampowy Haiku Audio Selene KT150 (zobacz TUTAJ). Piękna maszyna!

* * *

Haiku-Audio Selene KT150 to wzmacniacz lampowy pracujący w klasie A wykonany w technologii Push-Pull (PP). Główne elementy stanowią: przeciwsobny stopień mocy w klasie A, odwracacz parafazowy oraz zasilacz z dławikiem. Rozbudowane transformatory wyjściowe posiadają uzwojenia włączone w anody, siatki ekranujące oraz katody lamp mocy techniką dzielonego obciążenia. Droga sygnału, od gniazd wejściowych aż do stopnia końcowego zbudowana jest techniką montażu przestrzennego. Potencjometr głośności to zmotoryzowany granatowy ALPS, wszystkie rezystory są metalizowane, podstawki ceramiczne ze złoconymi stykami, kondensatory Nichicon Gold w kluczowych miejscach toru. Chassis jest stalowe - lakierowane na czarno, front ze szczotkowanego aluminium anodowanego na czarno.

Selene KT150 to znakomita propozycja dla wyrafinowanych melomanów, zwolenników potężnego, estradowego lub symfonicznego dźwięku, bliskiego jednak jego naturalnemu brzmieniu. Dzięki wyjątkowej konstrukcji i wysokiej mocy wzmacniacz umożliwia wysterowanie zestawów głośnikowych o niskich skutecznościach lub wypełnienie naturalnym dźwiękiem dużych powierzchni odsłuchowych. Moc wyjściowa wynosi 75W w klasie A. Wzmacniacz Selene KT150 został zaprojektowany dla wielbicieli pięknych brzmień – bezkompromisowych poszukiwaczy wyrafinowanych emocji. Urządzenie ma cztery wejścia liniowe. Wzmacniacz wyposażono we wskaźniki wychyłowe i zdalne sterowanie głośnością.

Dane techniczne:
Moc wyjściowa: 75 W
Klasa pracy: A
Lampy: 3 x 6SN7, 4 x KT150
Front: czarny, front srebrny na zamówienie
Zdalne sterowanie głośnością (RCV)
Pasmo (-1 dB): 15 Hz - 64 000 Hz
Pasmo (-3 dB): 8 Hz - 71 000 Hz
Ilość wejść: 4 pary RCA
Ilość wyjść: 1 para SPK
Pobór mocy: 400 W


Karton ze zdejmowalnym górnym wiekiem

Lampy elektronowe są osobno popakowane w pudełkach, które są ułożone w komorach górnej formy ochronnej wzmacniacza

Wzmacniacz spoczywa w miękkiej piankowej formie


Lampy elektronowe x 7

KT150 pochodzą od dystrybutora Toroidy.pl, czyli od ...Fezz Audio


Korpus wzmacniacza - jeszcze bez zamontowanych lamp


Tył wzmacniacza - pojedyncze odczepy głośnikowe, cztery pary gniazd RCA

Przystępuję do montażu lamp

Duża bańka KT150 Tung-Sol

Ładna lampa 6SN7 od dalekowschodniego Psvane



Lampy już osadzone na swoich miejscach


Na prawym boku obudowy umieszczono główny włącznik zasilania


Po prawej duże, czerwone pokrętło głośności; po środku podwójny wskaźnik wychyłowy VU

Selektor źródeł

Wzmacniacz już ustawiony na szafce audio Solid Tech; źródło to streamer Rose RS150

Używam głośników Living Voice Auditorium R3 oraz Kultura Dźwięku Jazz One

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację