Polpak

piątek, 13 kwietnia 2012

Stoliki audio: VAP – TR-S2 i TR-S1Wstęp 
Postanowiłem napisać kilka słów o stolikach firmy VAP, ponieważ od kilku lat niezmiennie używam ich w kilku systemach audio, a ich praktyczność stosowania oraz estetyczny wygląd ciągle sprawiają mi dużą radość. Poza tym, są wciąż „tłem” opisów różnych sprzętów na „Stereo i Kolorowo”, a przecież ich walory zasługują na coś więcej niż tylko na luźną wzmiankę, że "podczas recenzji taki, a taki sprzęt stał na stoliku". Stąd niniejszy pomysł na bliższe przedstawienie P.T. Czytelnikom stolików audio VAP w roli głównej.

VAP
VAP to skrót od Voltec Audio Product - firmy, która działa na rynku już od 1999 roku. Mieści się w Woli Rzędzińskiej, czyli w pięknej małopolskiej wsi niedaleko Tarnowa. W swojej ofercie ma kilka niezbędnych dla melomanów sprzętów stosowanych głównie do ustawiania urządzeń audio-video. Są to różnego asortymentu podstawki do monitorów (tzw. standy), przeróżne kolce pod sprzęt audio oraz stoliki audio. To, co wyróżnia firmę VAP, to to, że większość swoich konstrukcji buduje z bardzo wysokogatunkowej stali (nierdzewna kwasoodporna) z renomowanych europejskich hut takich jak: ThyssenKrupp Stahl AG, Avesta Polarit Sweden oraz Bulten Stainless Industry AB Sweden. Natomiast hartowane szkło na blaty stolików pochodzi z huty Piklington Automotive Polska. VAP obecnie sprzedaje swoje wyroby praktycznie na całym świecie.

Budowa
Stoliki VAP mają budowę modułową, tzn., że istnieje wiele możliwości dopasowania i dostosowania ostatecznej konstrukcji własnego stolika w zależności od indywidualnych potrzeb i ewentualnie - od zasobności portfela nabywcy. Podstawowy moduł to TR-S2 składający się z dwóch półek (blatów), a będący już samodzielnym stolikiem, na który można postawić dwa pełnowymiarowe elementy systemu audio. Kolejne moduły TR-S1 stawia się po prostu na TR-S2, który posiada na przedłużeniu stelażu nośnego wkładki górne z wkrętami typu TORX, które mają gniazda, na które nasadza się kolce górnego modułu. Jeżeli zajdzie taka konieczność, to można rozszerzać konstrukcję o kolejne elementy TR-S1…
Co istotne, poszczególne elementy stolika nie są ze sobą spawane, a skręcane, co eliminuje szkodliwe naprężenia konstrukcji i lepsze zapewnia tłumienie szkodliwych rezonansów. Stoliki stoją na trzech nogach, co znacznie przyczynia się do poprawy stabilności. Nogi zaś dolnego modułu TR-S2 stoją na kolcach, które dodatkowo stoją na metalowych podstawkach.

Użyta stal do budowy jest niezwykle solidna, bo tak jak pisałem wcześniej – pochodzi wyłącznie z renomowanych europejskich hut. Boczne i tylnie pionowe stalowe rury pokryte są warstwą wysokogatunkowego chromu. Elementy poprzeczne (skręcone w kształt trójkąta) podtrzymujące szklane półki wykonane są ze stali szlachetnej, dodatkowo szczotkowanej. Muszę przyznać, że bardzo porządnie i estetycznie to wygląda  oraz sprawia wrażenie prawdziwej ekskluzywności.
Minusem stolików VAP jest niemożność zamówienia wersji z innym blatem niż szklany np. marmurowym,  drewnianym - choć mam nadzieję, że producent kiedyś rozszerzy swoją ofertę  i o taki wariant. Piszę o tym dlatego, że niedawno, po zakupie gramofonu, zdecydowałem się dodatkowo na platformę antywibracyjną Rogoz-Audio 3SG40 z solidnym drewnianym blatem, ponieważ gramofon jako element toru audio mało odporny na wibracje nie powinien być stawiany bezpośrednio na szklanym blacie. Ale to temat na osobną dyskusję.

Konkluzja
1. Solidny i estetyczny stolik o modułowej budowie umożliwiającej rozbudowę konstrukcji nośnej o kolejne elementy wraz z rozwojem domowego systemu audio.
2. Wysoka jakość zastosowanych elementów (szlachetna stal, chromowane elementy) pozycjonują stoliki VAP w klasie premium.
3. Rozsądna cena - 700 zł za TR-S1 i 900 zł za TR-S2.


Dane techniczne
Elementy:
1) Półki - szkło hartowane bezpieczne przyciemnione grafit szlifowane i polerowane krawędzie o wymiarach 470 x 440 x 6mm specjalnie przygotowane przez Firmę Pilkington Automotive Polska
2) Kolce regulowane, kontrowane nakrętką ze stali nierdzewnej z możliwością wyboru kąta stożka (obracane) w zależności od ustawień modułów lub obciążeń.
3) Wkładki górne zawierają gniazda z wkrętami typu TORX, które po wykręceniu umożliwiają również ustawienie kolców stroną o mniej ostrym stożku ( zalecane do większych obciążeń)
MODUŁ SEGMENTU TR-S1
Wym. zewnętrzne wys.- 235 mm, szer.- 560 mm
Wym wewnętrzne
Max. dla stosowanych urządzeń
wys. - 190 mm
szer.- 480 mm
Półka szklana gr. 6 mm = 1szt

MODUŁ SEGMENTU TR-S2
Wym.zewnętrzne wys. - 305 mm, szer. - 560 mm
Wym. wewnętrzne Max:
wys. - 190 mm
szer. - 480 mm
Półka szklana gr. 6 mm = 2 szt.
Zalecenia:
1) Obciążenie półek-pojedynczo stawiane = do 25,0 kg
stawiane max. do 3 pięter = do 10,0kg/szt
2) Do dużych obciążeń stosować kolec o krótkim stożku!
Strona producenta: TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację