RMS

MIP

Polpak

poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Belkin Synapse Platinium Series – interkonekt RCA
Wstęp
Firma Belkin jest bardzo znana na świecie, a najbardziej – w tzw. komputerowym. Oferuje liczne produkty używane w tym segmencie począwszy od wielu kabli połączeniowych, poprzez routery, podstawki chłodzące, akcesoria do iPoda oraz iPada, a skończywszy na elementach zasilania i hubach. Swojego czasu dokładniej opisałem tę firmę oraz jej kable z serii Pure AV Series TUTAJ.

Ponieważ otrzymałem dość sporo listów a’propos interkonektów Belkin Pure AV postanowiłem napisać też kilka słów o innych kablach tej firmy – a mianowicie o kultowych wręcz Belkin Synapse. Nie ukrywam, że stosuję je z powodzeniem w wielu konfiguracjach domowego systemu hi-fi, w którym sprawdzają się więcej niż wybornie. Mogę nawet napisać, że są moimi ulubionymi łączówkami obok Acrolink 6N-A2200II czy Siltech SQ-58B G3 z wtykami WBT.
Duża porcja informacji a’propos omawianych kabli zawarta jest na forum audiostereo.pl: TUTAJ.

Kable Belkin Synapse Platinium Series
Wiele osób najprawdopodobniej zastanawia się, czy Belkin to dobre kable do systemu AV. Moim zdaniem tak, ale… Bo należy pamiętać, że Belkin nie jest firmą operującą na typowo audiofilskim rynku, czy jak by to nazwać. Belkin koncentruje się na tym, aby zapewnić poprawną/właściwą transmisję informacji w różnych urządzeniach przy jak najmniejszych startach sygnału i przy jak najmniejszych zakłóceniach. Brak w jego marketingowych targetach (grupie docelowej) zwariowanych melomanów, którzy przykładają duże znaczenie do czystości miedzi przewodnika i rodzaju jej skrętki lub ewentualnie innych metali. W Belkinie króluje racjonalizm i trzeźwy osąd rzeczywistych parametrów produkowanych/konfekcjonowanych kabli, choć najczęściej wykonywane są one z wykorzystaniem najnowszych i najbardziej zaawansowanych technologii.
Synapse Platinium Series kabel wygląda bardzo solidnie – to gruby i twardy kawał przewodu. Dość sztywny i niezbyt elastyczny. Za tę cechę odpowiedzialny jest metalowy płaszcz okrywający miedziane przewody pod izolacją. Na kablu widnieje napis: ”Synapse Platinium Series Professional Audio Interconects with SilverShield Conducors by Belkin”. Oprócz tego znajdują się tam strzałki wskazujące kierunkowość przewodu. Wtyki RCA wykonane są z metalu – w dotyku przyjemne, łatwo układające się w palcach, ergonomiczne. Po dwóch jej stronach znajdują się gumowe wstawki z wytłoczonymi napisami: „Belkin” i „Synapse” – po jednym z każdej ze stron. Końcówki wtyków są złocone. Łatwo wsuwają się w gniazda terminali RCA, a jednocześnie zabewniają silne i stabilne ich „trzymanie się”. Kiedy rozkręcić RCA, to można zobaczyć tam końcówki przewodów wlutowane we wtyki, dodatkowo zalane twardą przezroczystą masą wyglądającą na plastik. Myślę, że celem tego zabiegu było dodatkowe zabezpieczenie połączeń przed utlenianiem się, korozją. Wewnętrzne przewody wykonane zostały z miedzi monokrystalicznej o klasie czystości 6N w procesie technologicznym OCC, czyli przy użyciu najnowszej technologii otrzymywania wysokiej jakości przewodników audio.


Dźwięk
Tu mogę napisać krótko, że Belkin Synapse charakteryzuje się w dźwięku czystością, wielką przezroczystością – transparentnością. Nic od siebie nie dodaje lub jedynie trudno wyczuwalne subtelności. Zapewnia brzmienie lekkie i harmonijne – bardzo przyjemne dla ucha, choć dobrze jednocześnie naturalnie zdefiniowane i z dobrą rozdzielczością, dynamiką i rozciągnięciem basu. Muzyka płynie potoczyście i swobodnie. Synapse nadaje się do wielu systemów AV, w których podkreśli dodatkowo ich muzykalność i komunikatywność. Zalecany zarówno do tanich jak i drogich zestawów audio-stereo i video.

Konkluzja
 1. Solidna budowa przewodu oraz wtyków. O wiele, wiele lepsza niż by wskazywała jego cena około …60 zł za parę.
 2. Sprawdzający się wybornie w wielu systemach hi-fi. Bez najmniejszych kompleksów stający do konkurencji z innymi, nawet znacznie droższymi, interkonektami.
 3. Kapitalna relacja cena/jakość. Pełna rekomendacja! Polecam.
Link na stronę producenta: TUTAJ

2 komentarze:

 1. Panie Ludwiku odgrzewam starego kotleta, ale okablowanie "belkina" ostatnio wpadło u mnie na warsztat i mam dylemat co przetestować jako łącznik pomiędzy blatlabem epoca3v1 i matrixem quatrro
  http://www.ebay.com/itm/Belkin-Silver-Series-Audio-cable-RCA-M-RCA-M-1-8-m-/251445417835?pt=US_Audio_Cables_Adapters&hash=item3a8b50976b
  bądź
  http://www.ebay.com/itm/Belkin-Silver-Series-Audio-cable-RCA-M-RCA-M-1-8-m-F8C202-12-SLV-M-/251342619294?pt=US_Audio_Cables_Adapters&hash=item3a8530029e

  ?

  Bardziej technicznie rzecz biorąc, czy może Pan określić jak będzie różnica w tych kablach biorąc pod uwagę, że w nazwie różnica odnosi się tylko do 12-SLV-M i 06-SLV? I jakie ma to wpływ na granie? Z góry dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzień dobry,

  Trudno mi Panu pomóc - test przeprowadzałem dwa lata temu, a kabli dawno już u siebie nie mam. Na pewno warte są polecenia - tym bardziej, iż charakteryzują się bardzo dobrym brzmieniem w niewygórowanej cenie.

  OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie oczekiwać na moderację