Polpak

czwartek, 12 marca 2015

Kolumny podstawkowe Xavian Neox 1 - zapowiedź testu

Z dużą przyjemnością zawiadamiam, że właśnie otrzymałem premierowe kolumny podstawkowe Xavian Neox 1, które pierwszy raz pojawiły się na rynku pod koniec 2014 roku. Są to monitory, które wchodzą w skład większej serii Neox. Oprócz nich przynależą tu także kompaktowe podłogówki Neox 2, głośnik centralny Neox C1 i subwoofer Neox S1, czyli jest to kompletny system kina domowego. Niemniej jednak, każdy element może funkcjonować jako odrębna jednostka głośnikowa czy para głośników.

Xavian Electronics to przedsiębiorstwo branży audio położone u naszych południowych sąsiadów - Czechów, w miejscowości Hostivice, tuż pod miastem Praga. Początek istnienia datuje się na 1998 rok, kiedy to rodowity Włoch - pan Roberto Barletta założył w Hostivicach firmę z myślą o konstruowaniu kolumn głośnikowych. W 2011 roku współudziałowcem został pan David Hyka. Dziś Xavian Electronics oferuje kolumny głośnikowe w dużym asortymencie i wykończeniu, ale także przewody i standy głośnikowe. Wszelkie prace wykonywane są ręcznie na miejscu, w podpraskiej fabryce. Znakiem rozpoznawczym Xavian jest elegancka klasyka designu kolumn oraz wysoce estetyczne wykończenie obudów najczęściej oklejanych wysokogatunkowym fornirem z naturalnego drewna.

Xavian Neox 1 to klasyczny kompaktowy monitor. Głośnik średnio-niskotonowy to 150 mm Scan-Speak wykonany na specjalne zamówienie według specyfikacji Xaviana. Ma impregnowaną membranę papierową, miękką nakładkę przeciwpyłową oraz pierścień zwierający w „silniku”. Z kolei głośnik wysokotonowy to miękka, impregnowana kopułka selekcjonowana ekskluzywnie przez Xaviana, wykonana we Włoszech.

Postawiłem Xavian Neox 1 na dwóch solidnych standach głośnikowych Rogoz Audio 4QB80 (sztuka waży 30 kg) podłączyłem przewodami głośnikowymi do stereofonicznej końcówki mocy Burson Timekeeper i przedwzmacniacza Audio-gd NFB-28. Niech sobie monitory trochę pograją w tym towarzystwie. Potem przyłączę Neox 1 do wzmacniacza lampowego Cayin MC-35S, a następnie do mocnego wzmacniacza tranzystorowego Hegel H160, który będzie docelowym dla nich kompanem. Zapraszam do lektury testu za kilkanaście dni.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację