Polpak

środa, 29 kwietnia 2015

Kolumny STX Φ-Neutrino FX-150 - zapowiedź testu

Wczoraj dojechały do mnie bardzo intrygujące kolumny -  STX Φ-Neutrino FX-150. Intrygujące z kilku przyczyn: to produkt w 100 % polski (skrzynki i głośniki wytwarzane są w całości w kraju); bo ich wykonanie bardzo pozytywnie zaskakuje (np. naturalne drewniane forniry); wreszcie, bo mają bardzo dobre recenzje - a to wszystko w "mega, ekstra, super" dobrej cenie około 2 400 PLN.

STX Soundstation to producent z Józefowa pod Warszawą. To jeden z wiodących producentów głośników, kolumn profesjonalnych i zestawów kina domowego w Polsce. Firma działa na rynku od 1990 roku. W tym czasie firma produkowała głośniki dla wielu znanych firm zajmujących się produkcją kolumn najwyższej klasy Hi-end oraz dla firm zajmujących się nagłośnieniem profesjonalnym/estradowym. Wytwarza całą masę rozmaitych produktów począwszy od wielu rodzajów i odmian głośników (wysokotonowe, średniotonowe, niskotonowe, szerokopasmowe, instalacyjne, samochodowe, etc), poprzez całą gammę kolumn (domowe, estradowe, hi-fi, itp) aż do różnych akcesoriów głośnikowych oraz pełnej propozycji urządzeń stricte estradowych (kolumny, wzmacniacze, itd). Produkowane są również membrany, kosze, cewki oraz podzespoły do budowy zestawów głośnikowych np. obudowy, zwrotnice, itd. Jak widać, portfolio jest bardzo rozbudowane, lecz stricte koncentruje się wokół spraw związanych z systemami nagłośnień profesjonalnych i domowych.

Kolumny STX Φ-Neutrino FX-150 to najnowsze firmowe produkty. Mają zamontowane następujące głośniki produkcji STX Soundstation: W.18.200.8.ALU i T.10.250.8.ALU. Jak można przeczytać na firmowej stronie:

Głośnik wysokotonowy
. membrana wykonana ze specjalnego stopu aluminium o dużym tłumieniu wewnętrznym z bardzo niskim rezonansem własnym
. panel wykonany z aluminium Pa11 co przekłada się na bardzo wysoką sztywność konstrukcji
. magnetowód zawiera pierścienie Faradaya symetryzujące oraz demodulujące, które pozwalają na zdecydowane obniżenie zniekształceń
. magentowód zawiera komorę rezonansową, który obniża częstotliwość rezonansową głośnika
. komora głośnika zawiera dyfuzor fali stojącej w postaci aluminiowego stożka
. cewka głośnika wykonana z najlepszej klasy drutu nawojowego CCAW
. magnes ferrytowy głośnika wykonany z najlepszego materiału Y35
. nabiegunniki głośnika wykonane ze stali niskowęglowej o zawartości C poniżej 0,1

Głośnik niskośredniotonowy
. membrana wykonana ze specjalnego stopu aluminium o dużym tłumieniu wewnętrznym z bardzo niskim rezonansem własnym
. kosz wykonany z aluminium, co przekłada się na bardzo wysoką sztywność konstrukcji
. magnetowód zawiera pierścienie Faradaya symetryzujące oraz demodulujące, które pozwalają na zdecydowane obniżenie zniekształceń
. cewka głośnika wykonana z najlepszej klasy drutu nawojowego w podwójnej emalii firmy Electrisola Germany.
. magnes ferrytowy głośnika wykonany z najlepszego materiału Y35
. nabiegunniki głośnika wykonane ze stali niskowęglowej o zawartości C poniżej 0,1
. głośnik zawiera pełny, aluminiowy korektor fazy
. magnetowód zawiera kanałowy system dekompresji nowo opracowany w naszej firmie".

Wczoraj wieczorem zacząłem odsłuchy. Na początek przyłączyłem kolumny STX Φ-Neutrino FX-150 do wzmacniacza tranzystorowego Audio-gd Precision 1. Dziś poeksperymentuję z Hegel H160, a potem z końcówką mocy Burson Timekeeper i wzmacniaczami lampowymi. Zapraszam do lektury testu za kilkanaście dni.


1 komentarz:

Komentarz będzie oczekiwać na moderację