Polpak

poniedziałek, 22 lutego 2016

Monika Wolińska & Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej: Bronisław Kaper / Jan A. P. Kaczmarek - "Spotkanie" (Limited Deluxe Edition) [CD]


CEA – Filharmonia Gorzowska w Gorzowie Wielkopolskim (autor zdjęć TUTAJ)

 Monika Wolińska, dyrygent i dyrektor artystyczna Filharmonii Gorzowskiej

List przewodni, który otrzymałem wraz z płytą

W kilku ostatnich latach w Polsce powstało od nowa kilka gmachów filharmonii i to niekoniecznie w jedynie tych największych miastach jak Katowice, Wrocław, czy Kraków, bo w mniejszych również. Na przykład w Wejherowie została zbudowana Filharmonia Kaszubska (ZOBACZ), w Białymstoku – Opera i Filharmonia Podlaska, zaś w Gorzowie Wielkopolskim – CEA - Filharmonia Gorzowska.

Centrum Edukacji Artystycznej - Filharmonia Gorzowska zainaugurowała działalność koncertową w maju 2011 roku. Od kwietnia 2013 roku Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pracuje pod dyrekcją Moniki Wolińskiej, która jednocześnie jest dyrektorem artystycznym Filharmonii. Pani Wolińska w 2015 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie otrzymała stanowisko doktora habilitowanego, profesora nadzwyczajnego UMFC w Katedrze Dyrygentury Symfoniczno-Operowej. Warto też wiedzieć, że jej Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej to młody, międzynarodowy i bardzo ambitny zespół. Muzycy pochodzą praktycznie z całego świata: z Polski, Niemiec, Belgii, Portugalii, Japonii i Chin.

Projekt Kaper / Kaczmarek był inicjatywą Moniki Wolińskiej, dyrygent i dyrektor artystycznej Filharmonii Gorzowskiej, która zrodziła się podczas jej rozmów z Janem A.P. Kaczmarkiem o twórczości Kapera. Dzieła Bronisława Kapera (unikatowe zapisy nutowe wybranych utworów) zostały w jakiś cudowny sposób odszukane i uratowane przez dyrektora Polish Music Center w Los Angeles Marka Żebrowskiego i przekazane Filharmonii Gorzowskiej, a następnie opracowane na orkiestrę przez Krzesimira Dębskiego. Z kolei Jan A.P. Kaczmarek pieczołowicie doń dobrał swoje kompozycje, tak aby współgrały i uzupełniały utwory Bronisława Kapera.

Oczywiście, Bronisław Kaper i Jan A.P. Kaczmarek nigdy tak naprawdę nie spotkali się, albowiem różni ich w metryce ponad 50 lat. Aczkolwiek są sobie na pewno intrygująco bliscy dzięki polskiemu pochodzeniu, muzyce filmowej znanej z wielkich światowych produkcji, obaj też za swoją twórczość muzyki filmowej otrzymali prestiżową Nagrodę Akademii Filmowej USA, czyli Oscara. Bronisław Kaper został uhonorowany Oscarem w za  muzykę do filmu „Lili” Charlesa Waltersa w 1954 roku. Natomiast Jan A.P. Kaczmarek  za muzykę do filmu „Finding Neverland” („Marzyciel”) Marca Forstera w 2004 roku.

Album „Spotkanie” stanowi retrospektywę twórczości obu kompozytorów oraz muzyczne podsumowanie ich światowych sukcesów; pozwala też na porównanie i przenikanie się tradycji oraz indywidualnych estetyk obu twórców. Warto wiedzieć, że Bronisław Kaper jest autorem kilku ogólnoświatowych jazzowych standardów, w tym dwóch szczególnie znanych: "On Green Dolphin Street" i "Invitation" spopularyzowane przez Milesa Daviesa  i Johna Coltrane’a.

Na płycie znalazło się osiem kompozycji Bronisława Kapera i dziesięć Jana A.P. Kaczmarka. Płyta została wydana w nakładzie tysiąca egzemplarzy. W styczniu 2015 r. planowano wznowienie nakładu. Krążek dostępny jest nie tylko w ogólnopolskiej, ale także w ogólnoświatowej dystrybucji; pojawi się między innymi w Stanach Zjednoczonych. Wydawcą jest CEM – Filharmonia Gorzowska, a za sprawy dystrybucyjne odpowiada Warner Music Polska.

Trzeba wspomnieć o wręcz ponadzwyczajnej poligrafii oraz wybornym edytorskim dopracowaniu albumu. To pięknie wydana płyta. Okładka wykonana jest z czerwonego aksamitnego flokowanego papieru, na nim wytłoczone są delikatne złote litery. Jak czerwone dywany oscarowych uroczystości i złota statuetka nagrody. Do płyty dołączona jest ponad stu stronicowa książeczka zawierająca dokładne opisy twórców oraz ich życiorysy, historię powstawania płyty, notę o Filharmonii Gorzowskiej, jej Orkiestrze i oczywiście dyrygent Monice Wolińskiej.

Nagrań dokonano w CEA – Filharmonii Gorzowskiej w dniach 25 – 28 sierpnia 2015 roku. Reżyser nagrania – Rafał Paczkowski, asystent reżysera nagrania, mastering i montaż – Przemysław Nowak. Premiera 4 grudnia 2015 roku.

Jakość nagrania – referencja.

Lista utworów
1.    Hi-Lili, Hi Lo (Lili)
2.    Walc (The Glass Slipper)
3.    Chase  (Green Mansions)
4.    Temat z filmu Invitation
5.    Temat z fillmu The Stranger
6.    Temat z filmu The Way West
7.    Temat z filmu On Green Dolphin Street
8.    Temat z filmu Tobruk
9.    Goodbye (Hachi: A dog’s tale)
10.    Dancing with the Bear (Finding Neverland)
11.    Impossible Opening (Finding Neverland)
12.    Unfaithful (Unfaithful)
13.    Irena (The Courageous Heart of Irena Sendler)
14.    Interlude for orchestra (Interlude City of a Dead Woman)
15.    Prayer at the Lake (The Third Miracle)
16.    Meeting Mouna (The Visitor)
17.    Actors Arrive! (Karamazovi)
18.    Nowa Huta (Karamazovi)

Przy pisaniu tekstu wykorzystałem materiały prasowe Warner Music Poland, PAP oraz informacje dostępne na stronie CEA – Filharmonii Gorzowskiej.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację