Polpak

Polpak

sobota, 13 stycznia 2018

Słuchawki planarne Acoustic Research AR-H1 - zapowiedź testu


Słuchawki Acoustic Research AR-H1 (zdjęcia z firmowej strony)


Kilka dni temu od białostockiego dystrybutora Rafko przyjechały do mnie ciekawe słuchawki. To Acoustic Research AR-H1 (zobacz TUTAJ). To modele planarne, zwane także jako magnetoplanarne lub ortodynamiczne. Zamiast przetworników dynamicznych mają zainstalowane cienkie metalowe wstęgi, które pobudzane są w polu magnetycznym sygnałem elektrycznym tym samym drgając a przez to jednocześnie generując falę akustyczną, czyli dźwięk. Co ciekawe, pomimo tak zaawansowanej konstrukcji i niemałych rozmiarów, słuchawki te przewidziane są przede wszystkim do zastosowań mobilnych takich jak przenośne odtwarzacze, a nawet zwykłe smatrfony (sic!). Świadczy o tym także krótki fabryczny przewód słuchawkowy (1,2 m), mały jack 3,5 mm, jak i niska impedancja 33 Ohm.

Oczywiście, Acoustic Research (zobacz TUTAJ) to amerykańska firma bardzo zasłużona dla sprawy audio hi-fi, szczycąca się ponad 60-cio letnią historią. Do niedawna koncentrowano się wyłącznie na tradycyjnych komponentach audio (m.in. głośniki, kolumny, gramofony), zaś kilka lat temu powstał dział produkcji słuchawek oraz adresowanych doń odtwarzaczy przenośnych. 

Kilka słów od producenta. Acoustic Research AR-H1 to hiendowe słuchawki planarne o ciepłym, miękkim i niezwykle gładkim brzmieniu. Dzięki zastosowaniu planarnego przetwornika impedancja jest zawsze niezmienna - w całym paśmie  przenoszenia. To minimalizuje straty energii i sprawia, że słuchawki pracują wydajnie w pełnym paśmie - szczególnie w najwyższym paśmie, gdzie w przypadku klasycznych przetworników dynamicznych impedancja rośnie co utrudnia skuteczne oddawanie dźwięku. Otwarta obudowa pozwala na wielogodzinny odsłuch w komfortowych warunkach i znacząco podnosi przestrzenność brzmienia. 

Potężny, 86-milimetrowy przetwornik napędzany magnesami neodymowymi osiąga nietypowo wysoką dla słuchawek planarnych skuteczność na poziomie aż 100 decybeli. Realne, zmierzone pasmo przenoszenia sięga aż 70 000 Hz, zaś bas schodzi do 10 Hz, co jest wartością większą, niż potrzeba. A to wszystko przy impedancji 33 Ohm, która pozwala na swobodny odsłuch ze smartonu lub jeszcze lepiej - z firmowego odtwarzacza przenośnego. Tyle od producenta.

Dane techniczne
Przetworniki Magnetostatyczne (wstęgowe)
Konstrukcja obudowy otwarta
Skuteczność 100 dB
Impedancja 33 Ohm
Zniekształcenia THD < 1 %
Pasmo przenoszenia 10 - 70 000 Hz
Długość przewodu 1,2 m
Typ wtyku 3,5 mm mini jack
Rozmiar przetwornika 86 mm
Masa (bez kabla) 390 gram

Tytułowe słuchawki planuję zabrać na dwutygodniowe wakacje. Źródłem będzie zwykły iPhone 6S (na przemian z iPad Air 2) zaopatrzony we wzmacniacz słuchawkowy/DAC Encore mDSD, zaś muzyka będzie pochodziła z serwisu Tidal HiFi. Zapraszam do lektury testu w lutym br.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację