Polpak

niedziela, 26 sierpnia 2018

Głośnik bezprzewodowy Bluetooth Olasonic IA-BT7


Dwa zdjęcia IA-BT7 ze strony Olasonic
Wstęp
We wstępie napiszę, iż japoński głośnik Olasonic IA-BT7 (zobacz TUTAJ) zasługuje na specjalną atencję, albowiem to nie jest zwyczajny głośnik Bluetooth jakich dookoła wiele. To, można napisać, wyjątkowy głośnik bezprzewodowy o aspiracjach audiofilskich. Dopiero co przyjechał do Polski, zaś Stereo i Kolorowo ma przyjemność opisywać go jako pierwsze poza Japonią, dzięki uprzejmości szefa polskiego dystrybutora Fonnex - pana Nobumasa Mori.

Warto przypomnieć, że firmę Olasonic założył pan Yoshinori Yamamoto, były dyrektor Sony Home Audio. Olasonic to nazwa zaczerpnięta z połączenia dwóch słów (hiszpańskiego „ola” i łacińskiego „sonic”) i oznacza „szum fal”. Olasonic jest marką należącą to większego japońskiego przedsiębiorstwa Towa Electronic Co. Ltd., (zobacz TUTAJ), które od lat zajmuje się projektowaniem oraz wytwarzaniem zaawansowanych płytek i układów elektronicznych, a także całościowymi rozwiązaniami w dziedzinach oprogramowania i budowy układów. Kwatera Olasonic mieści się w Tokio, w dzielnicy Shinagawa. Produkcję swych opracować firma zleca różnym fabrykom - najczęściej chińskim lub malezyjskim.

Opisywałem już wiele urządzeń marki Olasonic produkowanych przez japońską firmę Towa Electronic Co. Ltd. Były to nieduże urządzenia serii Nanocompo: wzmacniacz z DAC Nano-UA1, DAC i wzmacniacz słuchawkowy Nano-D1 oraz transport CD Nano-D1 (czytaj test TUTAJ). Ale był także zbalansowany adapter słuchawkowy Olasonic Nano NA-BH1 (czytaj TUTAJ) oraz nietypowe głośniki komputerowe USB Olasonic TW-S9 (czytaj TUTAJ). Natomiast głośnik bezprzewodowy Olasonic IA-BT7 jest absolutną nowością w firmowej ofercie. Zaś znając japońską maniakalną dbałość o dźwięk inżynierów z Towa Electronic Co. Ltd., można spodziewać się po IA-BT7 ciekawych efektów. Do dzieła więc!

Wrażenia ogólne i budowa
Głośnik dostarczany jest w niezbyt dużym pudle z białego kartonu. Wewnątrz, w piankowych formach, bezpiecznie unieruchomiony spoczywa IA-BT7. W komplecie nabywca otrzymuje też zasilacz 15 V, przewód sieciowy z japońskim wtykiem, instrukcję użytkowania (w języku japońskim) i gwarancję. To wszystko.

Olasonic IA-BT7 prezentuje się na pierwszy rzut oka dość normalnie (no może poza wykończeniem obudowy wysokogatunkowym drewnem, nieczęstym w głośnikach Bluetooth). Najważniejsze schowano w środku - DAC dla aptX HD oraz wewnętrzny system wentylacji akustycznej. Ale trzeba przyznać, że głośnik wykończony jest znakomicie - obudowa wycięta jest z jednego kawałka drewna, zaś front wykonany jest z aluminiowej płytki bardzo precyzyjnie wykończonej. Maskownice głośników (głośniki o mocy 10 W + 10 W + 20 W) to stalowa siateczka z lekkim wpukleniem po środku. Znakomicie to wygląda. Na froncie, w lewym dolnym rogu, umieszczono kilka niewielkich aluminiowych przycisków i trzy diody. Przyciski odpowiadają za: włączenie urządzenia (świeci się biała dioda), wybór źródła (Bluetooth lub linowe analogowe - świeci się dioda), parowanie urządzenia (mruga biała dioda) oraz głośność (ciszej i głośniej). Na froncie jest jeszcze wymalowana nazwa Olasonic (prawy, dolny róg) i przyklejona naklejka "Hi-Res Audio".

Tył wykonany jest z twardego czarnego tworzywa sztucznego. Przykręcony jest śrubami od drewnianej obudowy. Lewą stronę zajmuje membrana bierna głośnika niskotonowego. Po prawej stronie umieszczono tabliczkę znamionową, zaś po środku dwa gniazda - zasilania 15 V oraz wejściowe analogowe mini-jack 3,5 mm. Od spodu przyklejono dwie spore stopy antywibracyjne wykonane z czarnej gumy.

Parowanie głośnika via Bluetooth przebiega bardzo szybko i sprawnie, zaś jakość połączenia jest wprost znakomita. Bez żadnych zakłóceń, sprzężeń czy innych. Można napisać, że dźwięk jest krystalicznie czysty. Jedyną niedogodnością jest fakt, że przy każdym włączeniu IA-BT7 ponownie należy go parować z poziomu urządzenia peryferyjnego ustawiając w funkcjach Bluetooth Olasonic jako sprzęt do odtwarzania. Głośnik nie ma wewnętrznej baterii, więc do działania potrzebuje być podłączony na stałe do zasilania.

Sam producent określa swój jako "bezprzewodowe urządzenie audio o wysokiej rozdzielczości." Głośnik obsługuje aż pięć kodeków (SBC, AAC, Qualcomm aptX, Qualcomm aptX HD, LDAC), co pozwala głośnikowi na uzyskanie realistycznego dźwięku o wysokiej rozdzielczości w całym zakresie częstotliwości 20 Hz - 20 000 Hz z dowolnego źródła (IA-BT7 ma również regularne wejście audio, dzięki czemu może używać go jako zwykłego głośnika). Pasmo przenoszenia rozciąga się od 20 Hz do 20 000 Hz (próbkowanie 44,1 kHz) i od 20 Hz do 40 000 Hz (LDAC 96 kHz przy 990 kb/s). Z kolei maksymalna moc (moc dynamiczna) to 10 W + 10 W + 20 W (po 10 Wat dla dwóch głośników szerokopasmowych i 20 Wat dla subwoofera). Za szczegółami technicznymi (w języku japońskim) można zapoznać się TUTAJ.

Dane techniczne (w języku angielskim)
Colors: walnut, white
Dimensions: 275 x 144 x 65mm (10.8 x 5.6 x 2.5")
Weight: 2.2 kg (4.8 lbs)
Speakers: 2 full range (57 mm/2.2" diameter), 1 sub-woofer (110 mm/4.3" diameter)
Maximum output (dynamic power): 10 W + 10 W + 20 W
Audio input: Bluetooth, AI/Audio In
Bluetooth interface: ver4.1 + EDR
Bluetooth output: Power Class 2
Bluetooth interface range: about 10 m (32 ft)
Bluetooth frequency bandwidth: 2.4 GHz
Bluetooth modulation: FHSS
Bluetooth-supported profiles: A2DP, AVRCP
Bluetooth-supported codecs: SBC, AAC, Qualcomm aptX, Qualcomm aptX HD, LDAC
Bluetooth contents protection: SCMS-T
Frequency response: 20 Hz - 20 kHz (44.1 kHz sampling), 20 Hz-40 kHz (LDAC 96 kHz at 990 kbps)
Accessories: AC adapter, cable
Instructions: Japanese

Nieduży, ale solidny karton

Instrukcja obsługi

W białym pudełeczku po lewej znajduje się zasilacz 15 V; przewód zasilający z japońską końcówką leży w piankowej przegródceIA-BT7 to bardzo designerskie urządzenie - drewniany front przykryty jest aluminiową płytką, maskownice głośników wykonane są ze stalowej siateczki z wgłębieniami po środkuObudowa wykonana jest z efektownego drewna


IA-BT7 wyposażony jest w trzy pełnoprawne głośniki oraz w basową membranę bierną; obudowa nieomal w całości wykonana jest z drewna (zdjęcia z bloga fujiya-avic.jp)

Przyciski sterujące i diody sygnalizacyjne


Stalowa siateczka maskownic głośników jest specjalnie ukształtowana

Gramy!

Zasilanie 15 V - brak możliwości "grania na wewnętrznych bateriach"

Membrana bierna - brak ujścia bass-reflexu


Kilka przykładów muzyki słuchanej z Tidal HiFi

Wrażenia dźwiękowe
Jako źródło sygnału używałem iPhone 6S oraz iPad Air 2. Muzyka pochodziła przede wszystkim z Tidal HiFi/Masters oraz czasem z radia internetowego (PR3 Trójka).

Po włączeniu Olasonic IA-BT7 można się naprawdę zdziwić - duży i masywny dźwięk o bardzo silnej podstawie basowej! Wydaje się, że gra para monitorów wraz z dodatkowym subwooferem. Ułuda normalnego dźwięku z dwóch głośników jest fantastycznie duża. Dla optymalnego brzmienia warto postawić głośnik na solidnym podłożu (komoda, biurko, a nawet na pojedynczym standzie głośnikowym!) około 2-3 metrów od uszu słuchacza. Wówczas dźwięk jest najpełniejszy i z doskonałym basem. Co ciekawe, zjawiska stereofoniczne są całkiem poprawne i czytelne. Stereo ładnie rozkłada się na boki, zaś scena, choć nieco stłamszona i spłaszczona po bokach, to realnie istnieje i rozciąga się daleko poza obrys obudowy. Ogólnie można napisać, że dźwięk oferowany przez IA-BT7 jest znacznie większy niż by to wynikało z gabarytów urządzenia - i o wiele przestronniejszy. Nagrania brzmią autentycznie i naturalnie - bez zwyczajowej kompresji powodowanej przez głośniki bezprzewodowe umieszczone w jednym korpusie.    

Dużą zaletą japońskiego urządzenia jest jego żywy i mocny dźwięk. Za taki stan rzeczy odpowiadają trzy pełnowymiarowe głośniki sterowane mikroprocesorowo a zamontowane w drewnianej obudowie - jak i spora bierna membrana niskotonowa umieszczona z tyłu. Głośnik nie ma bass-reflexów, membrana bierna (albo inaczej pisząc - pasywny radiator) jest droższym rozwiązaniem niż zwykły port bas-refleks. Został wybrany z powodu możliwości redukcji rozmiaru obudowy, wyższej wydajności niskotonowej, braku zakłóceń i kompresji jakie powodują porty bass-reflexów. Efekt brzmieniowy jest znakomity - niskie tony są plastyczne i żywe, bardzo równe i zdyscyplinowane. Bardzo obszerne i rozbudowane. Wysokoklasowe.

Żyzne i obfite basy uzupełniane są efektowną górą - stosunkowo rozdzielczą oraz względnie aktywną. Nieźle doświetloną i rozdzielczą. Soprany nie są wyostrzone, aczkolwiek są czytelne i żwawe. Średnica, podobnie jak góra, również jest różnorodna oraz bogata, acz równolegle nieco cofnięta (ale nie za bardzo) - szczególnie widać to na tle basów. Taki zabieg jest celowy, albowiem zbyt wysunięte do przodu tony średnie nakładały by się na basy, a tak uzyskano pożądany efekt różnorodności i dodatkowej przestrzenności. Instrumenty i wokale są pokazywane przez średnicę wiarygodnie i muskularnie, a jednocześnie dużo w nich finezji i autentyczności. Czasem naprawdę trudno się połapać, że gra niewielki głośniczek a nie zestaw stereo. Japończycy z Olasonic wykonali kawał porządnej roboty, albowiem IA-BT7 swym "dużym", obszernym i różnorodnym brzmieniem przeczy prawom fizyki i akustyki.

Konkluzja
Japoński głośnik bezprzewodowy Bluetooth Olasonic IA-BT7 to nie jest głośnik jakich dookoła wiele. To głośnik bezprzewodowy z aspiracjami audiofilskimi, choć na pozór takie sformułowanie może wydawać się nieuprawnione. Olasonic IA-BT7 posiada obudowę prawie w całości wyciętą z drewna (jedynie tylna pokrywa wykonana jest z twardego tworzywa sztucznego), ma zainstalowane trzy pełnoprawne głośniki (2 x 57 mm i 1 x 110 mm) przykryte stalową siateczką, a także basową membranę bierną (z tyłu). Sterowanie głośnikami odbywa się za pośrednictwem mikroprocesora, wewnątrz wbudowany jest DAC. Owocuje to bardzo przestronnym brzmieniem o dużym nasyceniu tonalnym i wspaniałym wypełnieniu dodatkowo podpartym niezwykle żyznymi basami (rozbudowanymi i masywnymi). Przestrzeń wiarygodna, choć ciut po bokach spłaszczona. Generalnie IA-BT7 dysponuje bardzo cielesnym i autentycznym brzmieniem, którego nie powstydził by się nie jeden zestaw stereo. Olasonic IA-BT7 to dźwiękowo najlepszy głośnik bezprzewodowy, z jakim do tej pory miałem do czynienia.

Cena w Japonii - 32 400 Jenów (czyli równowartość 515 USD).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację