RMS

MIP

Polpak

wtorek, 23 października 2018

[Audio vintage]: Nakamichi 700 - magnetofon kasetowy

Tytułowa strona prospektu Nakamichi 700 z lat 70-tych XX wieku


Dwa zdjęcia z oryginalnego prospektu Nakamichi 700


Dzięki uprzejmości warszawskiego salonu i serwisu Nomos Audio Vintage (zobacz TUTAJ) kilkanaście dni temu do odsłuchów otrzymałem ciekawy magnetofon Nakamichi 700.

Model 700 to "mniejszy brat" modelu 1000, czyli we wczesnych latach 70-tych XX wieku topowego magnetofonu Nakamichi. "Siedemsetka" była produkowana w latach 1973 - 1977 i została zastąpiona modelem 700 MKII (produkowanym w latach 1977 - 1980). Generalnie 700 zapewnia wydajność i jakość wysoko cenionego modelu 1000, ale przy mniejszym koszcie budowy. Ponieważ kompromis w wydajności był nie do pomyślenia dla japońskiego Nakamichi, jedyną alternatywą było takie uproszczenie projektowania i opracowanie nowych technik konstrukcyjnych, które pozwoliłyby na obniżenie kosztów przy równoległym zachowaniu jakości. Jednakże większość cech, a także niezawodność i łatwość obsługi, które charakteryzują 1000, zostały zachowane w 700. To ten sam genialnie zaprojektowany transport taśmy z elektroniczną logiką IC (układ logiczny sterowania IC wytwarza kontrolę sekwencji o skomplikowanym taktowaniu, co zapewnia całkowitą kontrolę stosunku sygnału do szumu) i elektrozaworami typu "feathertouch", które inteligentnie sterują przesuwem taśmy.

Podobnie jak w 1000 została tu w 700 zaaplikowana analogiczna konfiguracja trzech głowic kasowania, nagrywania i odtwarzania (Tri-Tracer), co umożliwia monitorowanie poza taśmą i zapewnia rozszerzoną odpowiedź wysokiej częstotliwości. Co istotne, taka konfiguracja trzech oddzielnych głowic - wymazywania, nagrywania była stosowana w profesjonalnych szpulach szpulowych. Firma Nakamichi we wczesnych latach 70-tych wprowadziła systemy potrójnych głowic Tri-Tracer, które szybko znalazły uznanie nie tylko wśród melomanów, ale także pośród profesjonalistów. Okazało się, że magnetofon kasetowy z Tri-Tracer dorównuje jakością dźwięku magnetofonom szpulowym m.in. pod względem pasma przenoszenia, zakresu dynamiki, dokładności przesuwu taśmy i stosunku sygnału do szumu, minimalizacji zniekształceń.

Nakamichi 700 posiada również system nawigacyjny z azymutem zapisu (oryg. head azimuth alignment beacon) ze specjalnymi sygnalizatorami, wbudowany tzw. Peak Limiter i Peak Level Meter, obwody redukcji szumów Dolby z oddzielną elektroniką do nagrywania i odtwarzania oraz wszystkie wejścia i wyjścia, które z 1000 czynią tak wszechstronną maszynę (bo 700 ma identyczne aplikacje). Warto zwrócić uwagę, iż "siedemsetka" Nakamichi przez fascynatów magnetofonów kasetowych jest uznawana za jeden z lepiej brzmiących magnetofonów w historii audio hi-fi.

Kilka słów o brzmieniu 700. Pisząc krótko, to najlepiej grający magnetofon kasetowy, z jakim miałem do tej pory do czynienia (ale nie testowałem jeszcze Nakamichi Dragona i 1000ZXL). To dźwięk bardzo energetyczny i wysokokaloryczny o dużym natężeniu barw i sporej intensywności tonalnej. Soczysty, transparentny oraz bogaty a równolegle płynny i plastyczny o bardzo rozbudowanej średnicy. Z dużą przestrzenią. Jednocześnie całość brzmienia jest miękka i nastrojowa. Pełna wdzięku.

Instrukcja obsługi i dane techniczne dostępne są na stronie naks.com.

Nakamichi 700 to duża maszyna - można ją postawić na sztorc lub położyć na płasko


Gałki i przyciski regulatorów

Klawisze służące do obsługi kasety

Podświetlane wskaźniki wychyłowe

Gniazda typu RCA i DIN

Otwarte pokrywy szuflady taśmy oraz mechanizmu kalibracji azymutu głowicy


Rozbudowany mechanizm kalibracji azymutu głowicy


Rzut okiem na system odsłuchowy

1 komentarz:

  1. Powrót do czasów sentymentalnych a zarazem młodzieńczego szaleństwa. Kosmiczna technologia. Miałem Technicsa w formie deck - gdzieś jeszcze stoi na szafie u rodziny. A u mnie nadal stoi piękny klasyczny Denon z Dolby B, C itd. Od lat nie używany ale podłączony i w każdej chwili można odpalić kasetkę.

    OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie oczekiwać na moderację