Polpak

piątek, 20 grudnia 2019

Przetwornik cyfrowo-analogowy S.M.S.L. D1 - zapowiedź testuKilka dni temu opublikowałem recenzję wzmacniacza słuchawkowego/DAC-a/przedwzmacniacza S.M.S.L. M500 (czytaj test TUTAJ). Wyraziłem wówczas pozytywną opinię o jego producencie, czyli o dalekowschodniej firmie S.M.S.L. Napisałem, że produkuje wyjątkowo dobre urządzenia hi-fi proponowane w przystępnych cenach na każdą kieszeń. Otóż tu zaszła duża zmiana. S.M.S.L. powoli "idzie w high-end". Pierwszą tego jaskółką zdaje się być przetwornik cyfrowo-analogowy S.M.S.L. D1 (zobacz TUTAJ), który producent określa jako "DAC klasy audiofilskiej". Nie jest to już tanie urządzenie "dla mas", a już za sporą kwotę sięgającą nieomal 6 000 PLN. Dla mnie to naprawdę wyjątkowo duże zaskoczenie. Proszę zobaczyć na jego komponenty i parametry! Ośmiokanałowy układ DAC ES9038PRO, zegar z trzech ultra nisko-fazowych aktywnych oscylatorów krystalicznych oraz bazujący na systemie logicznym CPLD (CPLD-EPM240T100C5N od amerykańskiej firmy ALTERA), USB wykorzystujący XMOS drugiej generacji, ekranowane kondensatory ECHU firmy Panasonic, zasilanie na transformatorze toroidalnym NORATEL w odseparowanym zasilaczu, jak i gniazda od kultowego Neutrik...

* * *

Cytuję za producentem: "Kwintesencja koncepcji high-end dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. D1 to nie tylko zbiór komponentów najwyższej klasy, ale staranny ich dobór oraz koncepcja, które tworzą idealną, przemyślaną całość. To zarówno konstrukcja, jak i brzmienie D1 składają się na jego wyjątkowy charakter.

Wrażenia odsłuchowe, których dostarcza D1 sprawiają, że już nigdy nie wrócisz do swojego poprzedniego systemu audio. Podobnie, oglądając po raz pierwszy obraz w rozdzielczości 4K – czy po takich doznaniach ktokolwiek wróciłby do telewizora kineskopowego? Detale decydujące o jego temperamencie. Wraz z absolutnie szczytową jakością dźwięku, którą oferuje D1, dostarcza on wyjątkowych doznań estetycznych. Jego minimalistyczny design kryje cały szereg detali, które podkreślają topową jakość wykończenia oraz high-endowy charakter urządzenia.

Zastosowany w D1 układ DAC ES9038PRO oferuje zakres dynamiczny do 140 dB (w samym D1 przekracza 131 dB). Jest to wydajność zbliżona do wartości samego sygnału cyfrowego! ES9038PRO posiada 8 wbudowanych kanałów, więc jego praca jest równoznaczna z 8 przetwornikami cyfrowymi działającymi równolegle. Takie rozwiązanie umożliwia na znaczne zmniejszenie interferencji lewego i prawego kanału oraz oferuje niesamowicie rozległą scenę dźwiękową. D1 wykorzystuje również technologię HyperStream drugiej generacji od ESS, w oparciu o poprzednie układy ES9018S i ES9028RO.

Wbudowany wysokowydajny procesor DSP posiada 7 trybów cyfrowych filtrów, które pozwalają na spersonalizowane udoskonalanie brzmienia.

Opatentowana technologia regulacji tonów zastosowana w D1 ma na celu dostosowanie zawartości harmonicznej audio i w przeciwieństwie do korektora, nie będzie wpływać na całą krzywą odpowiedzi częstotliwościowej. D1 posiada w sumie 10 trybów brzmienia. Wśród nich znajdziemy, min.: Standardowy, Bogaty, Krystaliczny, czy Lampowy, każdy z nich z trzema własnymi typami.

Najwyższa specyfikacja w obecnym przemyśle audio. Układ zegarowy D1 składa się z 3 ultra nisko - fazowych aktywnych oscylatorów krystalicznych oraz systemu logicznego CPLD. CPLD wykorzystuje czip o wysokiej szybkości: CPLD-EPM240T100C5N od amerykańskiej firmy ALTERA. Jego prędkość logiczna sięga 300 MHz, co wraz z doskonałymi algorytmami zegara sprawia, że jitter całego układu zegarowego wynosi zaledwie 5 ps!

USB w D1 wykorzystuje XMOS drugiej generacji. Dodając do tego powyżej opisany układ zegara i transmisję asynchroniczną, jesteśmy w stanie osiągnąć tak niski poziom jitter. D1 obsługuje PCM 32-bit 768KHz oraz DSD64-DSD512. Jest to najwyższa specyfikacja w obecnym przemyśle audio.

Oddzielny zasilacz. Zalet wynikających ze stosowania odseparowanych od reszty konstrukcji zasilaczy jest wiele. Znane są one audiofilom, prawdziwie high-endowy sprzęt nie może zrezygnować z tego rozwiązania. Osobne zasilacze posiadają jednak również swoje wady, głównie dotyczące funkcjonalności; w końcu mamy dwie ‘skrzynki’, zamiast jednej, wymagane jest dodatkowe miejsce, kolejny kabel…

W D1 postawiliśmy na innowacyjną konstrukcję urządzenia, która eliminuje wady opisanego powyżej rozwiązania, jednocześnie zachowując wszelkie korzyści płynące z oddzielnego zasilania. Na specjalnej, aluminiowej podstawie umieściliśmy zarówno DAC, jak i jego zasilacz. Uzyskaliśmy tym samym ‘łączoną budowę rozdzieloną’.

Korzyści wynikające ze stosowania osobnego zasilania: niski poziom szumów i niski poziom zakłóceń. Niski poziom szumów wynika z faktu, że obwód cyfrowy nie będzie zakłócał procesu zasilania i mieszał szumów z obwodem mocy. Niski poziom zakłóceń polega na tym, że osobna ‘skrzynka’ zasilająca blokuje zakłócenia magnetyczne transformatora lub obwodu wysokiego napięcia zawartych w jej wnętrzu i tym samym nie będzie miała żadnego negatywnego wpływu na układ DAC.

Regulowany obwód zasilania. Nacisk na zasilanie w D1 jest niewątpliwy. Stawiamy go nie tylko poprzez wspomnianą wcześniej ‘łączoną budowę rozdzieloną’, ale także podjęliśmy wiele wysiłku, aby stworzyć najlepszy dla D1 obwód zasilania. Został on skomponowany z opatentowanych elementów dyskretnych widocznych na zdjęciu. Tego rodzaju zasilacz ma jeszcze niższy opór wewnętrzny, szybszą odpowiedź zasilania i niższy poziom szumów napięciowych.

Regulowany obwód zasilania został specjalnie zaprojektowany przez naszych inżynierów dla potrzeb D1. Zastosowanie tranzystorów stanowi stałe źródło prądu, które mają bardziej stabilną charakterystykę temperaturową, niż stałe źródło prądu zbudowane przy użyciu konwencjonalnego JFET. Prąd może być regulowany, lepiej dostosowując się do charakterystyki regulatora napięcia, sprawiając, że dioda Zenera działa na optymalnym poziomie prądowym, poprawiając ogólną wydajność zasilacza.

Jednak to nie wszystko w kwestii zasilania! Aby zmaksymalizować wydajność ES9038PRO, każdy z nich został wyposażony w dedykowany układ zasilania ES9311 dla jego analogowej części mocy. Ten układ jest zaprojektowany specjalnie dla ES9038PRO przez ESS. Jego tętnienia wyjściowe są mniejsze niż 1 UVrms w polu dźwiękowym. Jest to wręcz zdumiewająca wartość!

Podzespoły elektroniczne światowej klasy. Aby zapewnić szczytowe osiągi D1, wyposażyliśmy go w ekranowane kondensatory ECHU firmy Panasonic. Kondensatory te mają najkrótszą ścieżkę audio i najmniejszy obszar zakłóceń. Opór części audio jest w całości obsługiwany przez wysokoprecyzyjny, niskotemperaturowy rezystor MELF firmy VISHAY.

Ultra - niskoszumowy transformator toroidalny został dostarczony bezpośrednio przez NORATEL UK Co., Ltd. Jego poziom szumów to 1/3 zwykłego domowego transformatora, podczas gdy wydajność jest o 1,3 razy większa. Jego budowa gwarantuje także niższy poziom wibracji oraz dłuższą żywotność.

Wyjścia zbalansowane w D1 pochodzą od szwajcarskiej firmy NEUTRIK. Wyjścia RCA natomiast, to customowe produkty, wszystkie pozłacane 24 karatowym złotem. Są nie tylko wytrzymałe, ale również pięknie się prezentują". Koniec cytatu.

Dane techniczne
Typ: przetwornik DAC
Wejścia: USB / optyczne / koaksjalne / EBU
Wyjścia: RCA / XLR
Zakres dynamiki: 131 dB
SNR: 122 dB
THD+N: 0,0002 %
Transmisja USB: asynchroniczna
Wspierane OS: Windows 7 / 8 / 8.1 / 10, MacOS 10.6 lub nowszy, Linux
Obsługa OTG: tak
Częstotliwość próbkowania USB: 16 bit / 24 bit / 32 bit / 1 bit
USB - DSD: 2.8224 / 5.6448 / 11.2896 / 22.5792 kHz
USB – PCM: 44.1 / 48 / 88.2 / 96 / 176.4 / 192 / 352.8 / 384 / 705.6 / 768 kHz
Częstotliwość próbkowania wyjścia koaksjalnego: 44.1 / 48 / 88.2 / 96 / 176.4 / 192 kHz
Poziom wyjściowy XLR: 4,6 Vrms
Poziom wyjściowy RCA: 2,2 Vrms
Pobór mocy: 10 W
Pobór mocy w trybie czuwania: 1,8 W
Masa: 5 kg
Wymiary: 265 x 215 x 50 (mm)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację