Polpak

poniedziałek, 15 lutego 2021

SPL Phonitor One d, wzmacniacz słuchawkowy z DAC USB - zapowiedź testu
Właśnie dojechał na testy najnowszy wzmacniacz słuchawkowy z DAC USB PCM/DSD niemieckiej firmy SPL - to semi-profesjonalny SPL Phonitor One d (zobacz TUTAJ i TUTAJ). Jak określa go producent: "Studyjny, audiofilski wzmacniacz słuchawkowy z wbudowanym konwerterem D/A wykorzystujący innowacyjną technologię Phonitor Matrix, oferujący niespotykaną jakość dźwięku i umożliwiający strumieniowanie muzyki wprost z komputera, tabletu czy smartfona". 

Sprzęt ma aż trzy wejścia - dwa liniowe, analogowe oraz jedno cyfrowe USB (do wewnętrznego DAC-a USB Asahi Kasei Microdevices AK4490). Ma też parę wyjść liniowych analogowych (na 2 x mono jack 6,35 mm), można więc z powodzeniem wykorzystywać Phonitor One d jako pełnoprawny DAC USB. Być może designersko jest to urządzenie nieco "odchudzone" względem innych SPL, ale pod względem wyposażenia jest bardzo zaawansowane. 

* * *

Phonitor One d to pracujący w audiofilskiej jakości wzmacniacz słuchawkowy zintegrowany z doskonałym 32-bitowym konwerterem cyfrowo-analogowym, wykorzystujący autorski system Phonitor Matrix, umożliwiający miks oraz odsłuch materiału audio również w konfiguracji przypominającej pracę z monitorami lub głośnikami bliskiego pola.

Stopień przedwzmacniacza. Sekcja przedwzmacniacza Phonitor One d wykorzystuje dwa wzmacniacze operacyjne Burr-Brown OPA 2134 SoundPlus™, które zostały zaprojektowane z myślą o audiofilskich obwodach, dzięki czemu charakteryzują się ekstremalnie niskimi szumami własnymi oraz minimalnym stopniem przesterowania sygnału, plasującym się na poziomie 0.00008%. Bazując na tranzystorze polowym (FET), wzmacniacze te pracują z dużą prędkością, co z kolei gwarantuje szybkość wzrastania odtwarzanego sygnału na poziomie 20V/μs. Ma to natychmiastowy wpływ na ożywienie odtwarzanej muzyki.

Dodatkowo w ścieżce sygnałowej zostały zamontowane niskopojemnościowe, kondensatory foliowe, które pełnią rolę układu 'bypass' w kondensatorach sprzęgających, zapewniając bardziej precyzyjną transmisję komponentów sygnałowych wysokiej częstotliwości. Doskonałe, wykonane ze złota elektrolityczne kondensatory 'Electric Double Layer' firmy Panasonic zostały tu wykorzystane jako kondensatory sprzęgowe.

Wzmacniacz mocy. Zaprojektowany w technologii 'push-pull' stopień wyjściowy wzmacniacza słuchawkowego pracuje w klasie AB. Wykorzystanie termicznie sprzężonych tranzystorów gwarantuje ich zgodną pracę, co przekłada się na stały i stabilny obraz dźwiękowy. Zasilacz pracujący w urządzeniu został wyposażony w obwód bufora oferujący niską rezystancję źródłową, co z kolei zapewnia spore rezerwy napięcia, nawet w przypadku podłączenia niskoimpedancyjnych słuchawek.

Rewolucja odsłuchowa. Stworzony przez inżynierów SPL, autorski system Phonitor Matrix stał się prawdziwą rewolucją w świecie wzmacniaczy słuchawkowych, umożliwiając miksowanie i odsłuch materiału audio przy pomocy słuchawek w sposób podobny do tego z użyciem monitorów lub głośników. Matryca oferuje słuchaczowi trzy parametry: 'Center Level', 'Crossfeed' oraz 'Speaker Angle'. W przypadku Phonitor One d, pierwszy z nich został ustawiony na poziomie -1dB, podczas gdy 'Speaker Angle', parametr odzwierciedlający nachylenie klasycznych monitorów czy głośników względem słuchacza wynosi 30°. Warto zauważyć, że sa to najczęściej spotykane ustawienia w studiach nagraniowych.

'Crossfeed' to inaczej ilość przesłuchów występujących w kanałach, czyli tzw. interauralna różnica poziomów występująca podczas odsłuchu materiału audio. Co ciekawe, nasilenie efektu jest tutaj w pełni edytowalne, do czego służy umieszczony na panelu przednim potencjometr. Należy zauważyć, że ustawiając go w pozycji 'OFF', system jest nie tylko wyłączony, ale w ogóle usunięty ze ścieżki sygnałowej, dzięki wykorzystanemu tu dedykowanemu przekaźnikowi (obwód hysteresis).

Wejścia liniowe. Phonitor One d umożliwia podłączenie dwóch w pełni analogowych i zarazem stereofonicznych źródeł jednocześnie. Odtwarzacze CD, mikser, syntezator, czy analogowy magnetofon szpulowy lub kasetowy deck mogą zostać podłączone przez symetryczne złącza TRS lub niesymetryczne RCA. Do podłączenia komputera, tabletu lub smartona służy dedykowany port USB.

32-bitowy konwerter D/A. W zintegrowanym konwerterze cyfrowo-analogowym zdecydowano się na użycie nowoczesnego chipu Premium AK4490, gwarantującego 32-bitową konwersję dzięki AKM Velvet Sound®. Ta technologia umożliwia wychwycenie każdego niuansu w trakcie odsłuchu, na co niebagatelny wpływ ma architektura o niskim poziomie przesterowania sygnału. Konwerter umożliwia samplowanie częstotliwości aż do 768 kHz PCM, czyli szesnastokrotności rozdzielczości płyty CD oraz odtwarzanie w systemie DSD (Direct Stream Digital), stworzonemu przez firmy Sony i Philips na potrzeby odsłuchu płyt SACD. Zakres rozdzielczości to DSD4 lub DSD256 (11,2 MHz). To sprawia, że Phonitor One d plasuje się w ścisłej czołówce odtwarzaczy pracujących w najwyższej rozdzielczości odtwarzania audio.

W przypadku portu USB, mamy do czynienia z wysokiej jakości złączem, kompatybilnym z komputerami Mac, czy urządzeniami pracującymi w systemie iOS, takimi jak iPad, czy iPhone, które od razu po podłączeniu, mogą korzystać z pełnej przepustowości konwertera D/A, bez konieczności instalowania driverów. W przypadku urządzeń z systemem iOS należy jednak zastosować popularny adapter. Łącząc urządzenie z komputerem pracującym w systemie Windows, należy zainstalować dedykowany driver.

Wyjścia liniowe. Wybrany sygnał wejściowy jest trasowany bezpośrednio do złącza wyjściowego, co pozwala podłączyć Phonitor One d w pętli z innymi urządzeniami, bez utraty połączenia wyjściowego. Dobrym przykładem jest tu sytuacja, w której kilka osób korzysta z różnych par słuchawek - wzmacniacz może być wtedy podłączony do wyjścia liniowego. Można również rejestrować sygnał analogowy lub wysłać go do zewnętrznego miksera w celu dalszej obróbki. Tak pomyślana architektura pozwala też wykorzystać Phonitor One d jako pełnoprawny konwerter D/A.
Na pudle wyrysowane są wszystkie możliwości zastosowania Phonitor One d


Klasyczny design niemieckiej SPL

Gniazdo słuchawkowe i regulacja "Crossfeed"

Volumio Primo oraz SPL Phonitor One d ...i można zapomnieć o całym świecie

Ze słuchawkami Meze Empyrean

Gniazdo słuchawkowe na jack 6,35 mm

Porównanie z Audio Analogue AAdac

A tu porównanie ze wzmacniaczem słuchawkowym Rupert Neve Designs Fidelice


Tu Rose RS210E jako "dostawca" sygnału


Popołudniowe odsłuchy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację