Polpak

sobota, 27 lutego 2021

Shure Motiv MV5, cyfrowy mikrofon pojemnościowy USB


Kilka zdjęć z Facebook'owej strony Shure


Nie wiem jak Państwo, ale ja od dobrego roku jestem zmuszony przez wiadome okoliczności zewnętrzne do ciągłego odbywania całego szeregu wideokonferencji via komputer i Internet. Oczywiście, od zawsze zawodowo towarzyszyły mi takowe, ale w ostatnich czasach zrobiło się z tym prawdziwe szaleństwo - dwie, trzy, cztery dziennie (a czasem nawet i więcej!) z różnymi kontrahentami czy interesariuszami - z Polski, z zagranicy, wewnątrz-firmowymi, poza-firmowymi i innymi. Można się poczuć prawdziwie "zassanym" przez komputer i jego ekran.

Niestety, mikrofon w komputerze typu laptop ma dość umiarkowane umiejętności dźwiękowe - często "zbiera" rozmaite śmieci z otoczenia, czyli hałas tła, a także daje efekt echa. Zaś głos ludzki transmituje w jedynie w ograniczonej częstotliwości i o zmienionej barwie. Nie jest to optymalne rozwiązanie, kiedy chcieć być dobrze słyszanym "z drugiej strony Internetu" czy to podczas zwykłej wideo-rozmowy, czy większej telekonferencji. Nie mówiąc już o ewentualnej rejestracji dźwięku (głosu) z zachowaniem wysokiej jakości... Doskonałym remedium na te przypadłości są zewnętrzne mikrofony pojemnościowe USB (czyli przypinane do komputera przewodem typu USB, do gniazda USB komputera).

Niedawno warszawski dystrybutor MIP Sp. z o.o. (wraz ze słuchawkami Shure AONIC 50 Wireless - zobacz TUTAJ) przesłał mi na testy Shure Motiv MV5 (zobacz TUTAJ), czyli cyfrowy mikrofon pojemnościowy USB. Taki mikrofon użyty np. podczas wideokonferencji całkowicie zmienia jakość i wydajność dźwięku podczas rozmowy! Głos jest pełniejszy, bardziej zrozumiały, zaś jego barwa bliższa prawdziwej. To naprawdę poprawia komfort rozmowy.

Motiv MV5 ma kilka ustawień dźwięku wbudowanego procesora DSP - 1) wokal, 2) bez zmian i 3) instrumenty. Wyposażony jest w automatyczną regulację wzmocnienia, korektora, kompresji i ograniczenia sygnału pod kątem optymalnych wyników nagrywania. Z kolei wbudowane wyjście słuchawkowe 3,5 mm umożliwia odsłuch w czasie rzeczywistym. Co ważne, działa podłączony niezależnie do jakiego urządzenia: komputer, iPad, iPhone i co tam jeszcze. Polecam mikrofon Shure Motiv MV5!

Dodatkowo dostępna jest bezpłatna aplikacja mobilna na urządzenia Apple do nagrywania ShurePlus MOTIV, która to oferuje nagrywanie, monitorowanie i sterowanie z wykorzystaniem wszystkich mikrofonów cyfrowych Shure MOTIV. Wśród dostępnych funkcji znajdują się: pomiar, korekcja i kompresja, redukcja szumów wiatru, ulepszony interfejs użytkownika oraz nowy edytor. Świetna sprawa.

Specyfikacja techniczna:
Typ przetwornika : pojemnościowy
Wykres kierunkowości: kardioidalna
Pasmo przenoszenia: 20 Hz - 20 000 Hz
Czułość (1 kHz): - 40 dBV/Pa
Masa: 160 g

W zestawie:
MV5 Digital Condenser Microphone
MV5 Desktop Stand
1 m USB-to-MicroUSB Cable
1 m Lightning-to-MicroUSB Cable

Cena w Polsce - 499 PLN.Shure Motiv MV5 to design retro


Mikrofon jest wpięty przewodem do gniazda USB komputera

Do mikrofonu można wpiąć słuchawki - to tryb bieżącego monitorowania dźwięku


Trzy ustawienia wewnętrznego procesora DSP


Podczas wideokonferencji...


Moja aktualna aranżacja na biurku to monitory Martin Logan Motion 35XTi, radioodbiornik Tivoli Model One, wzmacniacz SPL Phonitor One d, słuchawki Fostex TH610 oraz słuchawki MTX Audio iX3BT

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację