Polpak

środa, 17 lutego 2021

Creek Voyage i20 oraz Creek Voyage CD, wzmacniacz z DAC oraz odtwarzacz CD - zapowiedź testu
Głupio się przyznawać, ale przez nieomal 10. lat istnienia bloga Stereo i Kolorowo ani razu nie pojawił się tutaj sprzęt renomowanej (czy wręcz kultowej!) brytyjskiej firmy Creek Audio (zobacz TUTAJ) z północnego Londynu. Na szczęście to już przeszłość, albowiem właśnie "wjechał" do mnie premierowy sprzęt marki Creek Audio! To najnowszy firmowy zestaw wzmacniacz z DAC oraz odtwarzacz płyt kompaktowych - Creek Voyage i20 oraz Creek Voyage CD (zobacz TUTAJ).

Można napisać, że konstruktor Michael Creek tymi dwoma premierowymi sprzętami wprowadza swą firmą na nowe tory. Przede wszystkim przeniósł całą produkcję z Chin z powrotem do Europy, "do jednej ze specjalistycznych fabryk na terenie Unii Europejskiej". Nie wiadomo do jakiej konkretnie - może do Czech, może na Słowację, ale może i do Polski? Kto wie. Poza tym aktualne modele Voyage są w dużej części zupełnie nowymi konstrukcjami - jedynie w minimalnym stopniu bazującymi na poprzednich. (Zaprzestano produkcji wcześniejszej serii Evolution). O szczegółach technicznych napiszę w głównej recenzji. 

W aktualnym katalogu Creek Audio oprócz tytułowych urządzeń można znaleźć jeszcze jedynie dwa: przedwzmacniacz gramofonowy Creek OBH-8mk2 oraz rozszerzenie (płytkę) przedwzmacniacza gramofonowego Sequel-mk4.

* * *

Wzmacniacz zintegrowany Voyage i20 został zaprojektowany tak, aby był ergonomiczny i luksusowy w działaniu. Zbudowano go przy użyciu materiałów najwyższej jakości, aby zapewnić proste w użyciu, ale wysokiej klasy wrażenia stereo. I20 łączy w sobie analogowy przedwzmacniacz i przetwornik cyfrowo-analogowy ze wzmacniaczem mocy, zasilanym przez unikalny stabilizowany zasilacz, umieszczony w smukłej i atrakcyjnej obudowie. Tworząc Voyage i20, inżynierowie firmy Creek połączyli kilka zaawansowanych technik, aby uzyskać niezwykle imponującą potęgę wzmacniacza w zwodniczo małej obudowie. Intuicyjny interfejs użytkownika i20 jest łatwy w nawigacji dzięki dużemu wyświetlaczowi OLED. Jego wyrafinowany system menu jest obsługiwany za pomocą pilota lub obrotowych pokręteł sterujących. 

Model i20 jest niezwykle elastyczny i oferuje dziesięć wejść analogowych i cyfrowych. Analogowe źródła sygnału mogą być wprowadzane przez trzy pary gniazd RCA lub jedną parę w pełni zbalansowanych gniazd XLR. Przekaźniki ze złotymi stykami kierują sygnały wejściowe do najnowocześniejszego elektronicznego obwodu regulacji głośności i balansu MUSES. Tłumik rezystorowo-drabinkowy MUSES umożliwia precyzyjną regulację w zakresie 80 dB, w krokach co 1 dB, przy niezwykle niskich zniekształceniach. Obwód przedwzmacniacza i20 jest zwykle ustawiony na wzmocnienie jedności (0 dB), ale w razie potrzeby każde wejście może indywidualnie wzmacniać sygnał wejściowy, w krokach 3 dB, do maks. + 12 dB. Każde wejście można również ustawić tak, aby pomijało przedwzmacniacz i regulację głośności. Ten wybierany przez użytkownika tryb DIRECT pozwala na użycie i20 jako wzmacniacza mocy z czterema wejściami lub ich kombinacji w zależności od indywidualnych potrzeb. Wejście liniowe 1 można rozszerzyć o opcjonalny przedwzmacniacz gramofonowy Sequel mk4, zapewniający reprodukcję płyt winylowych z ruchomym magnesem lub z ruchomą cewką o dużej mocy. Sequel ma możliwość wyboru wzmocnienia 40 lub 50 dB, pojemności 100 pF lub 200 pF oraz filtrowania RIAA w celu zmniejszenia częstotliwości odkształceń dysku.

Odtwarzacz Voyage CD można opisać po prostu jako „cyfrowy przedwzmacniacz”, umożliwiający użytkownikowi łatwy wybór pomiędzy sześcioma źródłami cyfrowymi i regulację głośności w domenie cyfrowej, jeśli jest to wymagane. Aby zapewnić, że Voyage zapewnia najwyższą wydajność, Creek zdecydował się na użycie wysokiej jakości 32-bitowego przetwornika cyfrowo-analogowego (DAC) AKM z technologią VELVET SOUND TM, ze względu na niski poziom zniekształceń i szeroki zakres dynamiki. Konstrukcja przełączanego filtra kondensatora przetwornika cyfrowo-analogowego umożliwia obsługę szerokiego zakresu sygnału, a technologia podwojenia współczynnika over Sampling Ratio znacznie redukuje szum pozapasmowy. Wbudowana, nie dziesiątkująca regulacja głośności w przetworniku cyfrowo-analogowym, może być aktywowana za pomocą przełącznika na tylnym panelu, aby umożliwić regulację poziomu wyjściowego audio w krokach co 1 dB, umożliwiając podłączenie go bezpośrednio do wzmacniacza mocy lub zintegrowanego wzmacniacza i20 z bezpośrednim zasilaniem wybrany tryb wzmacniacza. 

Elastyczne dostrajanie dźwięku jest zarządzane przez sześć typów 32-bitowych filtrów cyfrowych do szerokiego zakresu zastosowań. Bit-perfect może być osiągnięty podczas przesyłania strumieniowego sygnałów cyfrowych do asynchronicznego wejścia USB Class 2, które jest oparte na 8-rdzeniowym obwodzie mikrokontrolera XMOS, z oprogramowaniem układowym Creek i taktowane przez dwa obwody oscylatora o niskim poziomie szumów fazowych i jittera. Może obsługiwać sygnały PCM próbkowane z częstotliwością 384 kHz i 22,4 MHz danych cyfrowych bezpośredniego strumienia (DSD), dzięki czemu idealnie nadaje się do odtwarzania cyfrowo-analogowego o wysokiej rozdzielczości.2 komentarze:

Komentarz będzie oczekiwać na moderację