Polpak

środa, 3 lutego 2021

Wystawa "Legenda Radmoru" w Muzeum Miasta Gdyni, relacja

Wystawa "Legenda Radmoru" w Muzeum Miasta Gdyni, 7.11.2020 - 29.08.2021
Kuratorzy: Agnieszka Drączkowska, Paweł Gełesz, Artur Wodzyński

Tak się nieszczęśliwie złożyło, że wystawa "Legenda Radmoru" (zobacz TUTAJ) otworzyła się w piątek 7 listopada '20, ale już następnego dnia, czyli w sobotę 8 listopada '20, została zamknięta. Oczywiście, ze względu na wchodzące tego dnia restrykcyjne ograniczenia pandemiczne. Ponownie została otwarta dopiero we wtorek 2 lutego '21. A ja już w środę 3 lutego odwiedziłem Muzeum Miasta Gdyni - specjalnie po to, aby osobiście zapoznać się ze wspaniałą "legendą" Zakładów Radiowych Radmor.

Warto w tym miejscu przypomnieć, iż protoplastą Radmora był założony w 1947 roku "MORS”, czyli Morska Obsługa Radiowa Statków Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku, gdzie rozpoczęto wytwarzanie pierwszych urządzeń radiotechnicznych takich jak odbiorniki konturowe, echosondy i morskie odbiorniki komunikacyjne. Dopiero w 1956 roku zaczęto produkcję pierwszych radiotelefonów. Zaś w 1971 roku z części produkcyjnej "MORS" wyodrębnione zostało samodzielne przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Zakłady Radiowe Radmor. Powstały też nowe duże zakłady produkcyjne w Gdyni przy ul. Hutniczej.

Pierwszy produkt skierowany na rynek cywilny to stereofoniczny odbiornik radiowy (amplituner) Radmor 5100, który został zaprezentowany w 1977 roku (choć 100. pierwszych prototypów powstało już w 1976 roku). Został zaprojektowany przez inżyniera Grzegorza Strzelewicza, zaś konstruowany był we współpracy z Instytutem Telekomunikacji oraz Ośrodkiem Wzornictwa Przemysłowego PTH w Warszawie. W dużej części był zbudowany w oparciu o zagraniczne podzespoły, głównie japońskie. Proponowany był w dwóch wersjach kolorystycznych - czarnej i aluminiowej. 

Dziś model 5100 ma status kultowy - jest przedmiotem westchnień wielu kolekcjonerów i melomanów. Następcy tego amplitunera to Radmor 5102T i Radmor 5102TE z lat 1981/1982 - 1985. Oba te odbiorniki zawierały już jedynie minimalne ilości komponentów zachodnich; wytwarzane były głównie z polskich podzespołów. Co ciekawe, w ciągu 10 lat wyprodukowano 150 000 egzemplarzy odbiornika radiowego 5100/5102T/5102TE...

Zapraszam na fotograficzną wycieczkę po Muzeum Miasta Gdyni...


Budynek Muzeum Miasta Gdyni, tuż przy Plaży Śródmieście

Główne wejście do Muzeum


Klimatyczne wejście na wystawę


Wczesny Radmor to przede wszystkim urządzenia komunikacyjne na potrzeby obsługi statków


Tu produkty MORS, czyli "Morskiej Obsługi Radiowej Statków", protoplasty Radmora


Świetna aranżacja wystawyHistoria firmy sięga roku 1949

Wystawa to "techniczny raj" dla radio-entuzjastów

Współczesne produkty Radmora to przede wszystkim radiostacje wojskowe

Radiostacja dla nurków? Tak, Radmor też to wytwarzał


Piękne eksponaty

A tu już część eskpozycji poświęconej Radmor HiFiEksponaty "rozbierane"


W centralnym miejscu - model Radmor 5100...


Na wystawie zgromadzono sporo historycznych modeli hi-fi

I sporo dokumentacji


Wycinki prasowe

Dokładnie taką wieżę miałem w latach 80-tych XX wieku...W kilku mini-salach wyświetlane są wywiady z konstruktorami Radmora

I na koniec zakupy w muzealnym sklepiku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację