MIP Sp. z o.o.

Polpak

piątek, 2 kwietnia 2021

Paradigm Persona 3F, głośniki podłogowe - zapowiedź testu 

Kilka dni temu warszawski dystrybutor Polpak Sp. z o.o. wysłał mi na testy arcyciekawe podłogowe kolumny głośnikowe. To kanadyjskie Paradigm Persona 3F (zobacz TUTAJ i TUTAJ). Do tej pory na blogu Stereo i Kolorowo przetestowałem już kilka modeli Paradigm (m.in. znakomite Premier 700F - czytaj TUTAJ), ale nigdy nie były to głośniki high-endowe tej firmy. Zaś Persona 3F to przedstawiciel flagowej serii kanadyjskiego Paradigm. Za parkę Persona 3F przyjdzie zapłacić około 52 000 PLN, a za model najwyższy Persona 9F już nieomal ...180 000 PLN. Oferta Paradigm kierowana jest przede wszystkim na rynek północnoamerykański (USA i Kanada), głośniki te mają tam status nieomal kultowych. Od 2019 roku Paradigm wchodzi w skład większej korporacji, która grupuje też tak znane amerykańskie marki jak MartinLogan oraz Anthem. 

Persona 3F to model podłogowy, najmniejszy z serii Persona (za wyjątkiem monitorów, oczywiście). Zaopatrzony w przetworniki klasy high-tech. Wysokotonowe to firmowe Truextent®, czyli kopułki berylowe, które chłodzone/tłumione są ferrofluidem; średniotonowe mają membrany berylowe z neodymową strukturą napędu i z perforowaną soczewką odwróconego dyferencyjnego wyrównania fazy. Jak kopułki wysokotonowe z berylu są już dość powszechne w użyciu (ale to jest kosztowna opcja), tak berylowe średniotonowe są jeszcze wielką rzadkością. Wysokotonowe i średniotonowe przetworniki osłonięte są metalowymi siateczkami o wyrafinowanej strukturze i skomplikowanym ornamencie (spełniają funkcje ochronne i dyspersyjne). Natomiast głośniki niskotonowe wyposażone są w membrany typu X-PAL (aluminiowe, jednoczęściowe) z zawieszeniem ART, którego zadaniem jest poprawiać liniowość pracy przy dużych amplitudach i tłumić rezonanse własne zawieszenia. Nie muszę dodawać, że jakość zastosowanych materiałów do budowy, stolarka i wykończenie skrzynek są wprost fantastyczne - tym bardziej, iż do mnie dotarła ekskluzywna wersja wykończenia lakieru "srebrny metalik". Tip-top.

* * *

Przez nieomal 50 lat Paradigm jest kojarzony z kunsztem, a to sprawia, że dźwięk o wysokiej jakości jest dostępny dla każdego w zaskakująco rozsądnej cenie. Nowa seria Persona zadaje pytanie: czy luksus może istnieć w sensownej cenie? Myślimy, że wszyscy jednogłośnie odpowiedzą, „TAK”.

Seria Persona jest wizytówką awangardowych materiałów i najbardziej zaawansowanych technologii audio, a to wszystko od korzeni jest kanadyjskie. Proste: "Crafted in Canada"! Głośniki Persona zostały zaprojektowane, aby wziąć całą odpowiedzialność za jakość dźwięku, praktycznie niknąc w bezprecedensowym poziomie realizmu i przejrzystości brzmienia. Bez znaczenia czy jesteś pasjonatem klasycznych układów dwukanałowych czy ogromnego wielokanałowego systemu kina domowego – Persona proponuje kombinację innowacyjności, elegancji i wydajności wprowadzając luksus w elastycznej kolumnie całkiem nowej klasy.

Luksus nie musi oznaczać ekstrawagancji. Wartość dźwięku o wysokiej wydajności jest ściśle związana z filozofią rozwoju produktów naszej marki. Aby doprowadzić brzmienie do perfekcji oraz sprawić, by seria była luksusowa dopracowaliśmy nasz proces produkcyjny jeszcze bardziej. Cały proces projektowania, wspomagany przez zaawansowane analizy Metodą Elementów Skończonych (MES) oraz modelowanie komputerowe, pozwolił nam doskonalić nasze wyobrażenia na temat materiałów, kosztów i formy, zanim jeszcze rozpoczął się proces produkcyjny. Paradigm zainwestował w najnowocześniejszy sprzęt produkcyjny, by efektywniej realizować wszystkie projekty. Rezultatem jest inwestowanie w luksus.

Zestawy głośnikowe linii Persona zapewniają trwałość, zaskakująco realistyczne odwzorowanie dźwięku oraz bogaty design z doskonałym i dopracowanym wykończeniem w najdrobniejszych elementach. PERSONA 3F Luksusowa pasywna kolumna podłogowa, wyposażona w dwa 7” przetworniki niskotonowe. Łatwo być pod wrażeniem ogromnej, naładowanej najnowocześniejszymi technologiami kolumny Persona 9H. Ale kiedy oczekuje się nieco bardziej kompaktowego produktu, pasywnej wersji z podobnymi osiągami, którą chce się umieścić w średniej wielkości pomieszczeniu wtedy naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi Persona 3F. Inżynierowie marki Paradigm podjęli to wyzwanie. I wygrali. Persona 3F dostarcza zaskakująco głęboki bas, realistyczne odwzorowanie barwy, a przy tym wszystkim nie traci nic na dynamice. To sprawa, że Persona 3F ustanawia nowy standard kolumn w takim przedziale cenowym.

Dane techniczne
- Typ / Konstrukcja Kolumna podłogowa 3-drożna, 4 przetworniki
- Odcięcie zwrotnicy: 2,4 kHz - 3 stopnia @ 450 Hz
- Moc 15 - 400W (zalecana moc wzmacniacza) 200 W RMS
- Pasmo przenoszenia 48 Hz - 45 kHz (±2 dB) w osi 48 Hz - 20 kHz (±2dB) 30° poza osią
- Impedancja 8 ohm
- Efektywność 92 dB (w pomieszczeniu), 89 dB (w komorze bezechowej)
- Przetwornik wysokotonowy 1 x 25 mm (1"), Truextent®, kopułka berylowa, chłodzona/tłumiona ferrofluidem, soczewka wysokotonowa z FEA (Finite Element Analysis) optymalizująca rozpraszanie
- Przetwornik średniotonowy 1 x 178 mm (7"), Truextent®, membrana berylowa, neodymowa struktura napędu z perforowaną soczewką odwróconego dyferencyjnego wyrównania fazy
- Przetwornik niskotonowy 2 x 178 mm (7"), C-Pal, technologia Active Ridge (ART™), cewka 38 mm odporna na wysokie temperatury
- Funkcje / wyposażenie System mocowania SHOCK MOUNT™
- Wymiary (W x S x G) 112,6 x 24.1 x 42,7 cm
- Masa 34 kg / szt.


Dostawa na palecie

Głośniki już pod drzwiami mojego mieszkania

Ustawione w docelowym miejscu

Wykonanie klasy luksusowej

Przetworniki wysoko- i średnio-tonowe wykonane zostały z berylu o 99,9% czystości

Przekrój poprzeczny skrzynek głośników przypomina kroplę wody

Jako źródło "robi" koreański streamer Rose RS150


Na razie główny wzmacniacz dla Persona 3F to "potrójnie dzielony" midi-system japońskiego TEAC-a: przedwzmacniacz, streamer i DAC TEAC NT-505 / stereofoniczna końcówka mocy TEAC AP-505 / generator zegara TEAC CG-10M

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarz będzie oczekiwać na moderację

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...