MIP Sp. z o.o.

Polpak

środa, 14 kwietnia 2021

Avantone CLA-200, wzmacniacz studyjny - zapowiedź testu

 
Czy sprzęt audio typowo studyjny może być aplikowany do domowych systemów hi-fi? A nawet być ich podstawą i fundamentem? Wielokrotnie na Stereo i Kolorowo udowadniałem, że tak - jak najbardziej może! Warto i trzeba eksperymentować ze sprzętem profesjonalnym stosowanym w domowych warunkach, bo często okazuje się, że takie urządzenia grają wyśmienicie, a przecież są super solidnie wykonane. Do tego nierzadko są tańsze od tzw. high-fidelity. (Nawet bywają przypadki, że są znacznie tańsze). Opisywałem m.in. monitory studyjne (aktywne i pasywne) zaprzęgnięte do pracy w domu, różne profesjonalne DAC-i, wzmacniacze stereo i słuchawkowe, ale także i słuchawki. O kablach i przewodach nawet nie wspominam.

Właśnie wpadł mi na odsłuchy i recenzję wzmacniacz Avantone CLA-200 (zobacz TUTAJ oraz TUTAJ). To, jak go nazywa producent, "Studio Reference Amplifier" - wzmacniacz klasy AB przeznaczony do napędzania głośników pasywnych wymagających odpowiedniego wzmocnienia.

Wzmacniacz ten, umieszczony w standardowej obudowie do montażu w racku 2U, może generować ponad 200 W mocy na kanał przy obciążeniu 8 Ω, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla średnich i dużych głośników w środowisku studyjnym. CLA200 jest chłodzony pasywnie – nie emituje szumu wentylatora, więc może być używany w tym samym pomieszczeniu co monitory. Wzmacniacz może pracować jako stereofoniczna lub monofoniczna końcówka mocy, może także być zmostkowany. Ale w związku z tym, że jest także wyposażony w regulację mocy (dla obu kanałów osobną) może także pracować jako klasyczny wzmacniacz zintegrowany. 

Avantone Pro to amerykańskie przedsiębiorstwo z Nowego Jorku założone i prowadzone przez pana Chrisa Lorda-Alge'go, znanego inżyniera dźwięku (i wielokrotnie nagradzanego statuetką Grammy, jako "mixing engineer"). Firma Avantone Pro zasłynęła w 2018 roku produkcją "klonów" monitorów studyjnych Yamaha NS-10 (nieprodukowanych już od 2001 roku). Wskrzeszenia tego osobiście dokonał pan Chris Lord-Alge - jako wielki zwolennik tych kultowych monitorów. Otrzymały one nazwę systematyczną Avantone CLA-10 (zobacz TUTAJ). Zbudowano do nich wzmacniacz, czyli Avantone CLA-200, zaś litery CLA to oczywiście skrót od nazwiska i imienia, czyli inicjałów pana Chrisa Lorda-Alge'go... Warto też dodać, że wzmacniacz pomimo wewnętrznej budowy nie gorszej niż w Accuphase kosztuje jedynie około 4 500 PLN. Ciekawe jak zagra? Zaraz zabieram się za eksperymenty.

Avantone CLA-200 Studio Reference Amplifier jest dynamicznym, wysokowydajnym, pełnozakresowym systemem o wysokiej rozdzielczości, zbudowanym w sposób tradycyjny. W chłodzonej pasywnie obudowie o wysokości 2U umieszczono bezkompromisowe podzespoły, aby wzmacniacz pasował do studyjnych monitorów referencyjnych CLA-10. Oczywiście, można go używać z każdym pasywnym monitorem studyjnym wymagającym dużego zakresu dynamiki.


Wnętrze kartonu

Przed uruchomieniem wzmacniacza


Niezły design - wychyłowe wskaźniki UV robią swoje...

Wskaźniki są podświetlaneUchwyt i mocowanie do racka

Regulacja głośności osobna dla obu kanałów

Tylny panel charakterystyczny dla sprzętu studyjnego

Ale terminale głośnikowe oprócz tych typu Speakon są też tradycyjne


Znakomite wnętrze!!!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarz będzie oczekiwać na moderację

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...