MIP Sp. z o.o.

Polpak

środa, 21 kwietnia 2021

ADAM S2V, monitory aktywne - zapowiedź testu


Przedwczoraj dojechały do mnie na testy głośniki ADAM Audio S2V (zobacz TUTAJ i TUTAJ). To aktywne monitory studyjne bliskiego i średniego pola - dwudrożne, z przetwornikami 7" + 2". Z kolei ADAM Audio to przedsiębiorstwo z Niemiec, z Berlina. ADAM to akronim słów Advanced Dynamic Audio Monitors. Zostało założone w marcu 1999 roku w Berlinie. Od tego czasu firma rozwija, produkuje i dystrybuuje głośniki z zakresu Professional Audio, ale w swoim portfolio ma także głośniki HiFi. 

Jako ciekawostkę dodam, że niedawno, bo w 2016 roku, "wypączkowała" z niej inna firma, a mianowicie HEDD Audio GmbH, założona przez pana Klausa Heinza, byłego pracownika ADAM Audio. I jest także zlokalizowana w Berlinie. Niedawno opisywałem na Stereo i Kolorowo monitory aktywne HEED Type 20.

Obie firmy szczycą się wykorzystywaniem technologii AMT (Air Motion Transformer), czyli technologii budowy głośników audio z wykorzystaniem tzw. transformatora ruchu powietrza - zarówno w przetwornikach słuchawkowych, jak i oczywiście w głośnikowych. Przy czym w ADAM Audio technologia ta nosi nazwę eXtended Accelerated Ribbon Technology - w sktócie X-ART. Głośniki wysokotonowe i średniotonowe X-ART wykorzystują nowe podejście do koncepcji Air Motion Transformer, pierwotnie opracowanej przez dr Oskara Heila. ADAM Audio ulepszył ten pomysł, wykorzystując geometrię przetworników i stosując specjalne materiały, aby osiągnąć wysoką wierność dźwięku. Można zaryzykować twierdzenie, iż X-ART wyznacza nową formułę w zakresie kinematyki poruszającego się powietrza, co skutkuje radykalną poprawą jakości reprodukcji dźwięku.

* * *

ADAM Audio S3V to najmniejsza konstrukcja z serii S. Dwudrożny monitor studyjny bliskiego pola napędzany przez dwa wzmacniacze klasy PWM o mocach 300 W i 50 W (kolejno dla głośnika średnio-niskotonowego oraz dla tweetera). Podstawą jest tutaj przetwornik niskotonowy Hexacone o wielkości 7", wspomagany przez tweeter S-ART z falowodem HPS. Para monitorów uzyskuje maksymalne SPL rzędu 120 dB w paśmie przenoszenia od 35 do 50 000 Hz. Wejściowo mamy do dyspozycji złącze XLR z impedancją wejściową 48 kOhm oraz wejście cyfrowe AES3. Układ DSP pozwala na optymalizację pracy zwrotnic i pozwala na uzyskanie liniowej charakterystyki na całym zakresie częstotliwości.

S2V to klasyczny monitor dwudrożny zaprojektowany do pracy w małych i średnich reżyserkach. Nowy 7-calowy przetwornik basowy, zaprojektowany od podstaw dla serii S, pokrywa częstotliwości w przedziale od 35 Hz do 3 kHz i zapewnia potężny, pozbawiony zniekształceń bas o szerokim zakresie dynamiki. Odpowiednio dobrany tweeter S-ART, jak zawsze składany ręcznie w berlińskiej fabryce ADAM Audio, bezbłędnie współpracuje w tandemie z nowo zaprojektowanym falowodem HPS, kreując absolutnie precyzyjny obraz dźwiękowy w nadzwyczaj szerokim polu sweet-spot.

Kompaktowe wymiary S2V skrywają imponującą moc. Woofer niskotonowy napędzany jest wzmacniaczem o mocy 300 W w klasie D, natomiast dla tweetera S-ART zastosowano wzmacniacz 50 W w klasie A/B, co łącznie pozwala uzyskać sygnał na poziomie do 120 dB SPL na parę.

Specjalnie zaprojektowany dla serii S układ DSP optymalizuje zwrotnice monitora zapewniając liniową charakterystykę przetwarzania w pełnym zakresie częstotliwości. Użytkownik może także dopasować parametry brzmienia do danego pomieszczenia za pomocą korekcji. Układ DSP posiada oparte na limiterze zabezpieczenia przetwornika wysokich częstotliwości, przetwarza sygnały z wejść cyfrowych AES3, a w przyszłości ułatwi implementację rozmaitych rozszerzeń. Aktualizacje oprogramowania można łatwo przeprowadzić używając portu USB, do którego użytkownicy mogą także podłączyć komputer i sterować funkcjami DSP monitorów za pomocą oprogramowania.

Bardzo precyzyjna charakterystyka częstotliwościowa i zrównoważona, wyrazista scena dźwiękowa S2V umożliwiają użytkownikowi lokalizację nawet najbardziej subtelnych detali dźwiękowych, dzięki czemu model ten jest idealnym wyborem do pracy w wymagających warunkach studyjnych.

Woofer- przetwornik niskotonowy
Kosz Ø: 7″ [178 mm]
Cewka Ø: 1.5″ [39 mm]
Materiał membrany: HexaCone.
Tweeter - przetwornik wysokotonowy
Rodzaj: S-ART,
Rozmiar membrany: 4 cale² [2 420 mm²],
Odpowiednik membrany o śr. Ø: 2″ [56 mm],
Współczynnik przetwarzania dynamiki: 4:1,
Masa membrany: 0.17 g,
Falowód: HPS.
Wzmacniacze
Liczba: 2,
Dla woofera: 1,
Rodzaj: PWM,
Moc wzm. RMS: 300 W,
Dla tweetera: 1,
Rodzaj: A/B,
Moc wzm. RMS: 50 W.
Regulacja
Czułość wejściowa: regulowana,
Korektory parametryczne: 6,
Korektor półkowy do kompensacji wysokich częstotliwości: 1,
Korektor półkowy do kompensacji niskich częstotliwości: 1,
Ilość presetów: 5,
Regulacja opóźnienia Delay: 0 ms – 5 ms.
Złącza wejściowe
Analogowe: XLR,
Impedancja wejściowa: 48 kOm,
Maks. poziom wejściowy: +24 dB,
Cyfrowe: AES3.
Dane ogólne
Panel sterowania: Z tyłu
Pasmo przenoszenia: 35 Hz – 50 kHz
Zniekształcenia THD > 100 Hz: ≤0.4 %
Maks. SPL dla pary z 1 m: ≥120 dB
Częstotliwość zwrotnicy: 3 kHz
Masa: 11,0 kg/sztuka
Wymiary [dł. z szer. x gł.]: 346 mm x 222 mm x 338 mm
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarz będzie oczekiwać na moderację

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...