Polpak

środa, 7 kwietnia 2021

BAT VK80i, wzmacniacz lampowy - zapowiedź testu

Nigdy do tej pory nie miałem u siebie na testach wzmacniacza lampowego opartego na triodach wyjściowych 6C33C-B, czyli na lampach popularnie znanymi jako "diabełki" (a to z racji wystających na bańkach zastygłych w szkle trzech "rogów"). Są to lampy typu NOS produkcji radzieckiej (d. Związek Radziecki), skonstruowane w latach 50. XX w. w zakładach "Svetlana" w Leningradzie. Pierwotnym ich przeznaczeniem były przemysłowe szeregowe stabilizatory napięcia, ale szeroko były także wykorzystywane w sferze militarnej np. w elektronice myśliwców Mig.

Oczywiście owo oznaczenie lampy 6C33C-B zawiera rosyjskie bukwy "C" i "B", czyli w łacińskim alfabecie będą to kolejno litery "S" i "W", stąd synonimowe określenie takich lamp to 6S33S-W. To lampa o zwiększonej mechanicznej trwałości i niezawodności (w przeciwieństwie do bliźniaczej 6C33C/6S33S). Produkowana była najczęściej w zakładzie w Ulianowsku, w latach 1975 - 1985.

Aktualnie 6C33C-B stosowane są we wzmacniaczach lampowych audio, ale głównie w segmencie DIY, ze względu na trudne ich parametry (m.in. trudność seryjnego doboru i parowania lamp). Jednakże wiele osób twierdzi, że dźwiękowo blisko im do kultowych lamp 300B, a nie są jak one aż tak drogie. Aczkolwiek nieliczne firmy produkują wzmacniacze na 6C33C-B - do głowy przychodzi mi jedynie austriacki Ayon i polski Amplifon. Ewentualnie jeszcze ukraiński Phast. Tym bardziej niedawno rynek zelektryzowała wiadomość, że amerykańska firma BAT (to skrót od Balanced Audio Technology, a nie nietoperz) podjęła się budowy komercyjnego wzmacniacza opartego właśnie na diabełkach 6C33C-B. To model BAT VK80i (zobacz TUTAJ i TUTAJ) - ...i właśnie dojechał do mnie na testy.

Założycielami firmy Balanced Audio Technology są panowie Victor Khomarenko (główny konstruktor, od jego inicjałów pochodzi wiele wzmacniaczy BAT, w tym tytułowy VK80i) oraz Steve Bednarski. Potem do nich dołączył jeszcze pan Geoff Poor. Pan Victor urodził się w Leningradzie (ZSRR), z wykształcenia jest elektronikiem i fizykiem. Zdaje się, że nieomal od dzieciństwa był zaznajomiony z nieprawdopodobnymi umiejętnościami radzieckich lamp 6C33C, w tym ich niezwykłą barwą i głęboką strukturą dźwięku. Oczywiście, kiedy umiejętnie zainstalować je we wzmacniaczu muzycznym, a nie w odrzutowcu. Nic więc dziwnego, że po emigracji do USA i założeniu w 1995 roku przedsiębiorstwa BAT pan Khomarenko zaczął je aplikować we wzmacniaczach lampowych przeznaczonych na rynek zachodni. Wiedział jak je optymalnie okiełznać i jak z nich wydobywać najwyższe dobro. Chyba pierwszym wzmacniaczem BAT, w którym 6C33C się znalazły był model BAT VK60 (rok 1995). Być może była to pierwsza taka konstrukcja wzmacniacza na "diabełkach" poza krajami d. Związku Radzieckiego (i Polską).

Moje pierwsze wrażenia z BAT VK80i są wprost fantastyczne! Do wzmacniacza najpierw podłączyłem głośniki Paradigm Persona 3F o skuteczności 92 dB, a potem także Living Voice Auditorium R3 (94 dB). Wzmacniacz oferuje potężne i energetyczne brzmienie o wyszukanej głębi, holograficznym trójwymiarze oraz doskonałej selektywności i detaliczności. Nieprawdopodobnej wręcz do uzyskania z "lampy". To dźwięk całkowicie swobodny i bez żadnych naprężeń, a jednocześnie wyjątkowo spójny i harmoniczny. Wysoce precyzyjny.

* * *

Firma Balanced Audio Technology ma przyjemność zaprezentować długo oczekiwany przez miłośników firmy, zintegrowany wzmacniacz lampowy. BAT VK80i charakteryzuje się w pełni zbalansowaną architekturą, co powoduje, że jego brzmienie natychmiast odróżnia się pozytywnie od konkurencji. Zgrabny, industrialny projekt oparty jest na flagowym systemie REX 3 i zawiera w sobie wiele technologicznych udogodnień wprowadzonych po raz pierwszy w tej właśnie serii. BAT VK80i jest wzmacniaczem typu "plug-and-play" i wykorzystuje te same co wzmacniacz mocy REX 3, bezbezpiecznikowe zabezpieczenia przeciwzwarciowe/termiczne i układy automatycznego biasu dla lamp końcowych. VK80i jest po prostu pięknie wyglądającym, cudownie brzmiącym, łatwym w obsłudze zintegrowanym wzmacniaczem lampowym.

Trioda wyjściowa 6C33C-B z w pełni zbalansowanym torem sygnałowym. Integra VK80i wykorzystuje na wyjściu triodę 6C33C-B co pozwala jej dostarczyć do głośników 55 W mocy na kanał. Lampa 6C33C-B jest bardzo sprawna i oferuje wielokrotnie większą wydajność niż wersja tetrodowa 6550/KT90, która stosowana jest w większości tradycyjnych zintegrowanych wzmacniaczy lampowych. Dzięki zastosowaniu tej samej wysokoprądowej triody 6C33C-B co we flagowym wzmacniaczu mocy REX 3 Power, integra VK80i zapewnia wysoką wydajność prądową wymaganą do wysterowania trudnych, niskoimpedancyjnych kolumn głośnikowych. W pełni zbalansowana konstrukcja triod zapewnia naturalne odwzorowanie barwy i faktury harmonicznej instrumentów. Dzięki temu Twoje nagrania będą brzmiały żywiej, finezyjniej i szczegółowiej.

Bezbezpiecznikowy obwód zabezpieczający – lepszy dźwięk i użytkowanie. W przypadku przeciążenia lampy wyjściowej wystarczy wyłączyć i ponownie włączyć VK80i, aby przywrócić normalną pracę. Eliminacja wewnętrznych bezpieczników przyczynia się do większej swobody grania i bardziej naturalnego odtwarzania muzyki. „Dźwięku” nie ogranicza jakość bezpiecznika, który znajduje się w torze sygnałowym wzmacniacza. Po pierwszym przesłuchaniu zgodzisz się, że „brak bezpieczników” to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie.

Inteligentny auto-bias – ułatwia użytkowanie. Zaawansowana technologia zastosowana w VK80i eliminuje „ból głowy” użytkowników tradycyjnych wzmacniaczy lampowych, związany ze stałą potrzebę ustawiania odpowiedniego biasu dla lamp wyjściowych. VK80i wyposażony jest w inteligentną, automatyczną regulację biasu, która dostosowuje się do zmian napięcia sieciowego i starzenia się lamp, przy czym każda lampa wyjściowa posiada swój własny obwód. Układ zapewnia również, że VK80i brzmi wspaniale już w pierwszych kilku minutach odsłuchu.

Bezbezpiecznikowy układ zabezpieczający i automatyczna regulacja biasu w wysokoprądowych lampach wyjściowych (6C33C-B), to przykład zaawansowanej inżynierii pochodzącej z referencyjnych produktów BAT. Dzięki temu zintegrowany wzmacniacz lampowy VK80i oferuje spektakularne brzmienie o głębokim basie, czystej średnicy, perlistych wysokich tonach, wysokiej mocy i potężnej dynamice, które uczyniły BAT jedną z najbardziej szanowanych marek w audio high-end.

Specyfikacja VK80i
- Moc wyjściowa na kanał: 55 W 4 Ω/8 Ω
- THD przy mocy wyjściowej: 3%
- Pasmo przenoszenia: 8 Hz - 200 kHz
- Impedancja wejściowa: 215 kΩ
- Zastosowane lampy: 4 x 6SN7, 4 x 6C33C-B
- Pobór mocy: 400 W (bieg jałowy) 800 W (pełna moc)
- Pilot zdalnego sterowania – w całości metalowy
- Wejścia: 1 x XLR, 3 x RCA
- Regulacja głośności: drabinka rezystorowa – 90 kroków co 1dB
- Wymiary (mm): 431 x 203 x 406
- Masa (kg): 20


Olbrzymi karton

Lampy zapakowane są w drugim kartonie, umieszczonym na wierzchu korpusu wzmacniacza

Lampy pooznaczane są stosownymi numeramiSolidny korpus wzmacniacza - firmowy design w stylu topowego REX 3

Lampa 6C33C-B, czyli "diabełek"

Lampy już zamontowaneWzmacniacz ustawiony na półce

Kapitalny design - industrialno-klasyczny


Głośniki to Paradigm Persona 3F o skuteczności 92 dB

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację