RMS

MIP

Polpak

sobota, 17 kwietnia 2021

MTX Audio iP3, bezprzewodowy głośnik Bluetooth

 

Dwa zdjęcia ze strony MTX AudioWstęp
Niedawno, bo pod koniec lutego br., opisywałem zaskakująco dobre (a jednocześnie niedrogie!) słuchawki bezprzewodowe Bluetooth MTX Audio iX3BT (czytaj recenzję TUTAJ). Okazuje się, że ich amerykański producent ma w ofercie także kilka różnych głośników bezprzewodowych Bluetooth. Jednym z nich jest model MTX Audio iP3 (zobacz TUTAJ), który jakiś czas temu przyjechał do mnie na testy. To ładny głośnik o dużej mocy. Ładny, bo ma obudowę wykonaną z czystego aluminium, a mocny, bo dysponuje aż czteroma głośnikami o mocy znamionowej aż 2 x 15 W RMS. Ma trzy wejścia: Bluetooth, analogowe jack 3,5 mm oraz slot kart microSD. Jest też pilot zdalnego sterowania... Piękny i funkcjonalny głośniczek!

Wrażenia ogólne i budowa
Głośnik dostarczany jest w dość dużym pudełku, jest dobrze w nim zabezpieczony. Oprócz samego iP3 nabywca otrzymuje także zasilacz impulsowy 14 V 2,5 A (choć głośnik ma wbudowany akumulator), mini-pilot zdalnego sterowania (!), adapter MicroSD - USB, instrukcję obsługi oraz gwarancję producenta 

Na początek napiszę, że głośnik MTX Audio prezentuje się znakomicie, a nawet lepiej! Obudowa wykonana w całości jest z perlistego aluminium (to nie jest tworzywo sztuczne!). Dzięki temu osiągnięto nie tylko wyjątkowe walory estetyczne, ale także oczekiwaną i pożądaną trwałość i odporność obudowy. Zresztą cały głośnik ma dość słuszną masę aż 1 080 gramów przy rozmiarach 240 x 80 x 80 mm. Nie jest to mało.

Z kolei dwa frontowe głośniki szerokopasmowe (2 x 60 mm) oraz dwa boczne niskotonowe (2 x 70 mm) przykryte zostały metalową siateczką o drobnych oczkach. Siateczki te są koloru ciemnoszarego, więc doskonale współgrają kolorystycznie z jasnym aluminium obudowy. W identycznym szarym kolorze są gumowe przyciski sterujące zamontowane na grzbiecie. Front zdobi ładne logo MTX Audio wkomponowane pomiędzy siateczką maskującą. 

Przyciski umieszczono na wspólnym panelu, jest ich aż siedem. Cztery wypukłe przedzielone po kolei trzema wklęsłymi przyciskami. Pomysłowe i ergonomiczne, bo nawet w nocy, po omacku, można bez problemu regulować głośnikiem. Przyciski, od lewej do prawej, odpowiadają za: włączenie zasilanie, aktywację Bluetooth, aktywacja wejścia AUX, uruchomienie pamięci microSD, ściszanie, przewinięcie/pauzę oraz pogłaśnianie. Czterem pierwszym przyciskom towarzyszą cztery odpowiadające im diody umieszczone w pobliżu (ale już na aluminium obudowy). Oczywiście, wszystkie te funkcje można obsłużyć za pośrednictwem pilota zdalnego sterowania, zaś dużą ich część - sparowanym urządzeniem Bluetooth (np. smartfonem).

Z tyłu obudowy umieszczono mini-panel z czteroma gniazdami (przykryty wspólną silikonową zaślepką). Tam znajduje się gniazdo zasilające 14 V 2,5 A do pracy na zasilaniu bądź ładowania wewnętrznego akumulatora. Zaraz obok zamontowano gniazdo 3,5 mm dla podłączenia zewnętrznego źródła analogowego, a tuż obok znajduje się slot kart microSD. Całości dopełnia gniazdo ładowania USB Power Bank 4 000 mA przeznaczone do telefonu lub tabletu. Może to być przydatne.

Korpus głośnika od spodu spoczywa na grubej gumie w czerwonym kolorze. Kiedy głośnik stoi na powierzchni, spod spodu zresztą widać fragment owej czerwonej gumy. Fajnie to wygląda. Ale oczywiście głównym zadaniem gumy jest izolacja od powierzchni, bo głośnik mocno wibruje podczas odtwarzania muzyki. Takie zabezpieczenie antywibracyjne jest bardzo pożądane, a tu jest wyjątkowo solidne.

Parowanie via Bluetooth przebiega bardzo szybko i sprawnie, zaś samo połączenie jest bardzo stabilne i trwałe. Żadnych odczuwalnych sprzężeń, przerywania czy kompresji. Co istotne, jest to wejście Bluetooth z automatycznym połączeniem - nie ma więc potrzeby łączenia się za każdym razem. Praktyczne i wygodne rozwiązanie.

Producent zapewnia, że raz naładowany akumulator zapewnia aż 20 godzin odtwarzania muzyki (przy średniej intensywności głośności). Z kolei jego ładowanie odbywa się dość szybko - mi to zajęło jakąś godzinkę, a może nawet ciut krócej.

Specyfikacja techniczna
• Przenośny głośnik stereo Bluetooth
• Moc: 2 x 45 W, szczytowa - 2 x 15 W RMS
• Głośniki:
- szerokopasmowe: 2 x 60 mm
- subwoofery: 2 x 70 mm
• Wejścia:
- Bluetooth
- AUX (3,5 mm Jack)
- microSD (mp3, FLAC)
• Pilot w zestawie
• Adapter MicroSD - USB w zestawie
• Gniazdo ładowania USB Power Bank (z tyłu) do telefonu lub tabletu: 4 000 mA
• Ładowarka: 14 V 2,5 A
• Czas działania: 20 godzin przy średniej głośności
• Aluminiowa obudowa
• Wymiary: 240 x 80 x 80 mm
• Masa: 1 080 g

Opakowanie

Pilot zdalnego sterowania i adapter microSD-USB

Ładowarka


Kapitalny design, aluminiowa obudowa, maskownice głośników ze stalowej siateczki


Po obu bokach zainstalowane są głośniki niskotonowe 7 cm

Ergonomiczne przyciski sterujące

Tył urządzenia kryje cztery gniazda


Porównanie gabarytów z Tivoli Model OneWrażenia dźwiękowe
Głośnik MTX Audio łączyłem bezprzewodowo via Bluetooth ze smartfonem iPhone XR z serwisem streamingowym Tidal HiFi. Nie używałem trybu przewodowego, nie wykorzystywałem slotu kart microSD.

Co zrozumiałe, nikt nie oczekuje z małego urządzenia z mikrymi głośnikami o niewielkiej akustycznej objętości nadprzyrodzonych umiejętności generowania huraganowego dźwięku o atomowym basie, bo to przecież technicznie i fizycznie niemożliwe. Aczkolwiek uczciwie należy przyznać, iż głośnik bezprzewodowy iP3 zapewnia ponadstandardowy dźwięk w porównaniu do swoich gabarytów i rozmiarów membran głośnikowych. To wydajny i mocarny dźwięk o stabilnych parametrach oraz niezłym nasyceniu muzyką. Może naprawdę zaimponować i soczystością, i plastycznym brzmieniem. Jest dynamika, jest moc, jest i całkiem dobre stereo!

Dużo dobrego wnosi inteligentne rozmieszczenie głośników w obudowie - dwa szerokopasmowe 6 cm na froncie i dwa "subwoofery" 7 cm na obu bokach. Co przy sporej wspólnej mocy 2 x 45 Watów przynosi dobry efekt brzmieniowy. Solidne, koherentne i skupione basy o dużej gęstości i niezłej propagacji, które zapewniają oparcie i wsparcie dla pozostałych podzakresów. W rezultacie to dźwięk szczery i intensywny, acz nie pozbawiony ani muzykalności, ani tym bardziej wyczucia barwy i określenia przestrzeni. (Choć pozycjonowanie instrumentów i wokali jest tu raczej ograniczone). 

Muszę szczerze napisać, że ów głośnik MTX Audio przypadł mi do gustu nie mniej niż wspominane we wstępie firmowe słuchawki MTX Audio iX3BT. Z pozoru nieznany producent (nieznany w Polsce, bo w USA to marka powszechnie rozpoznawana), a oferujący bezpretensjonalny produkt o wysokich walorach użytkowych i o wyjątkowo solidnej budowie i konstrukcji. A do tego o zdrowym i bezkompromisowym dźwięku. To po prostu na być dobrze zrobione, dobrze wyglądać i dobrze grać. I te trzy cechy w 100% zawarte są zarówno w słuchawkach MTX Audio iX3BT, jak i głośniku MTX Audio iP3. Nie muszę dodawać, że są też dobrze wycenione, czyli rozsądnie i przyswajalnie.

Konkluzja
MTX Audio iP3 to bezprzewodowy głośnik Bluetooth o świetnym designie, solidnej budowie (aluminium obudowy, cztery głośniki, gruba gumowa stopa antywibracyjna) i zaskakująco dobrym brzmieniu (jak na swoje gabaryty). Przyjemny i poręczny głośnik, który można zabrać do podróży, do biura, czy do sypialni - i wszystkie te miejsca nagłośni w sposób rzetelny i pełny. Polecam!

Cena w Polsce - 599 PLN.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację