Polpak

sobota, 17 września 2022

Rupert Neve Designs RNHP, wzmacniacz słuchawkowy - zapowiedź testu


Pan Rupert Neve (1926 - 2021) i jego wzmacniacz RNHP


 

Dwa lata temu opisywałem na Stereo i Kolorowo wzmacniacz słuchawkowy Fidelice Precision Headphone Amplifier (czytaj recenzję TUTAJ). Fidelice jest wytwarzany przez firmę z Teksasu - Rupert Neve Designs, LLC. Nazwa firmy oczywiście pochodzi od nazwiska jej konstruktora, czyli pana Ruperta Neve - zasłużonego brytyjskiego inżyniera z dziedziny elektroniki, który od lat 60-tych XX wieku tworzył w Wielkiej Brytanii, a potem, od 1994 roku, w USA. Pan Rupert Neve jest m.in. twórcą legendarnej wielomodułowej konsoli miksującej Rupert Neve Designs RND 5088 (zobacz TUTAJ), która wyznacza topowy standard studyjny. Wiele urządzeń Rupert Neve Designs, LLC - i to zarówno tych większych, jak i pomniejszych, jest konstrukcyjnie oparta na konsoli RND 5088 lub mniejszej RND 5060 (która zresztą jest pochodną 5088). Wykorzystuje moduły w nich montowane dla konstrukcji samodzielnych urządzeń (choć nie zawsze jest to oczywistą regułą). Takim sprzętem jest wspomniany wzmacniacz słuchawkowy Fidelice Precision Headphone Amplifier, takimi są DAC Fidelice Precision Digital-to-Analog Converter i przedwzmacniacz gramofonowy Fidelice Precision Phono Pre-Amplifier.

Te trzy wymienione powyżej urządzenia Fidelice już testowałem na blogu wcześniej, zaś właśnie dojechał do mnie wzmacniacz słuchawkowy Rupert Neve Designs RNHP (zobacz TUTAJ i TUTAJ). Konstrukcyjnie bazuje na układzie zastosowanym w renomowanym RND 5060 Centerpiece Desktop Mixer; jest wyposażony w wejścia symetryczne liniowe XLR/TRS typu combo, niesymetryczne RCA i stereo jack 3,5 mm. Super wzmacniacz!

* * *

RNHP bazuje na obwodzie wyjściowym desktopowego miksera Rupert Neve Design 5060 Centerpiece, który z kolei został stworzony w oparciu o słynną konsoletę studyjną Neve 5088. Wykorzystując zasilanie 24V, RNHP jest referencyjnym wzmacniaczem słuchawkowym, umożliwiającym liniowe połaczenia symetryczne +4dBu z wykorzystaniem złącz XLR/TRS, niesymetryczne RCA oraz dając możliwość podłączenia komputera, tabletu lub smartfona dzięki zamontowanemu złączu 3.5mm. Zamknięty w pancernej stalowej obudowie wzmacniacz może napędzać każdą parę słuchawek, nie uznając po drodze jakichkolwiek kompromisów w kwestii budowy czy ścieżki sygnałowej. Miksowanie, nagrywanie oraz słuchanie muzyki z wykorzystaniem RNHP to po prostu nowy poziom klarowności brzmienia!

Atutem RNHP jest możliwość napędzania nawet najbardziej wymagających, wysoko-impedancyjnych słuchawek, zwłaszcza w trakcie często głośnych sesji nagraniowych, kiedy wymagane są wysokie poziomy monitoringu. Tam gdzie zintegrowane wzmacniacze słuchawkowe nie są w stanie zapewnić odpowiedniej mocy, RNHP idzie o wiele dalej niż wymagany w danym momencie headroom czy poziom głośności, zapewniając stabilne, idealne wręcz warunki odsłuchowe dla każdego typu słuchawek – nawet kiedy pojawiają się głośne szczyty transjentowe. Warto zauważyć, że wzmacniacz może być zasilany z poziomu konsolety lub programu DAW albo w tandemie z jakimkolwiek dostępnym mikserem słuchawkowym, znacząco poprawiając ścieżkę odsłuchową muzyka.

Oprócz możliwości napędzania każdego rodzaju słuchawek bez konieczności poświęcania ich specyficznej charakterystyki, RNHP może jednocześnie odbierać sygnały z trzech niezależnych źródeł, przy czym każde z wejść zostało odpowiednio skalibrowane dla optymalnego poziomu głośności oraz impedancji. Warto zajrzeć do instrukcji obsługi i dowiedzieć się jak wykorzystać wzmacniacz w zależności od potrzeb. (Cytaty ze strony Musictoolz - TUTAJ).Opakowanie


W kartonie

Wzmacniacz, zasilacz i instrukcja obsługi

Cztery wymienne wtyki zasilające różnych standardów

Po wyjęciu z kartonu, jeszcze przed pierwszym uruchomieniem

Ciekawy design, choć studyjnej proweniencji

Stalowa obudowa (od spodu znajdują się mocowania do stelaży studyjnych)

Zielone diody jednocześnie są przyciskami selekcjonującymi źródła

Gałka głośności

Tył wzmacniaczaWykorzystuję słuchawki Ultrasone Edition 15Źródło to streamer Rose RS150 z Tidal i Apple Music

1 komentarz:

  1. Mam od jakiegoś czasu przedwzmacniacz gramofonowy Fidelice Rupert Neve Design, współpracuje z gramofonem Ad Fontes i wkładką Nagaoka MP 500, pokazuje muzykę bardzo wysokiej próby.

    OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie oczekiwać na moderację