Polpak

poniedziałek, 16 stycznia 2023

Dan Clark Audio Expanse, słuchawki planarne - zapowiedź testu

 


Już kilkakrotnie opisywałem na łamach bloga Stereo i Kolorowo słuchawki amerykańskiej firmy Dan Clark Audio (DCA). Podczas pierwszych moich testów, jeszcze w 2019 roku, były to słuchawki marki MrSpeakers, bo tak pierwotnie brzmiała nazwa przedsiębiorstwa. Jednakże ich konstruktor (i szef firmy) pan Dan Clark postanowił zmienić nazwę właśnie na Dan Clark Audio. Przez te kilka ostatnich lat firmowe produkty okrzepły, stały się bardziej wyrafinowane - lepiej grające i znacznie porządniej wykonane niż słuchawki z dawnych początków produkcji. Dziś Dan Clark Audio wytwarza szeroką gamę różnych modeli słuchawek (pięć konstrukcji), w tym referencyjne planarne. Produkowane są także własne przewody słuchawkowe oraz akcesoria. Wszystko to odbywa się z zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym w San Diego, w Kalifornii.

Kilka dni temu odebrałem na testy premierowe słuchawki Dan Clark Audio Expanse (zobacz TUTAJ i TUTAJ). To referencyjny model planarny o konstrukcji otwartej. Został wyposażony w całkowicie nowy przetwornik planarno-magnetyczny czwartej generacji Dan Clark Audio oraz oryginalny firmowy system strojenia "Acoustic Metamaterial". Przeprojektowany został również pałąk, aby zapewnić użytkownikom duży przyrost ergonomii i komfortu.

* * *

Acoustic Metamaterial Tuning System (AMTS). Słuchawki poddawane są działaniu fal stojących w wyższych częstotliwościach, które mogą sprawić, że instrumenty takie jak smyczki, talerze, a nawet wokale brzmią nierealistycznie i męcząco. AMTS to zgłoszone do opatentowania urządzenie firmy Dan Clark Audio umieszczone pomiędzy przetwornikiem a uchem. AMTS integruje falowody, kontrolę dyfuzji, ćwierćfale i rezonatory Helmholtza w jedną kompaktową strukturę, aby wyeliminować fale stojące, radykalnie poprawiając wydajność systemu. Elementy rozpraszające redukują powstawanie fal stojących, podczas gdy rezonatory działają zarówno jako filtry precyzyjne, jak i szerokopasmowe, wygładzając i kształtując pasmo przenoszenia od średnich do najwyższych częstotliwości. Dzięki AMTS wysokie częstotliwości są renderowane z odświeżająco płynnym, dokładnym i szczegółowym obrazem we wszystkich gatunkach.

EXPANSE definiuje „detal” na nowo. Przetwornik planarny EXPANSE zapewnia niewiarygodnie niskie zniekształcenia w całym zakresie odsłuchu z poziomami szczegółowości, które dotychczas można było znaleźć głównie w najwyższej klasy elektrostatyce. W przeciwieństwie do wielu słuchawek, w których „szczegóły” są tworzone przez przesadną energię wysokich częstotliwości, AMTS EXPANSE zapewnia wiodącą w branży rozdzielczość bez męczących wysokich tonów, do których użytkownicy mogą być przyzwyczajeni.

Nasz przetwornik czwartej generacji i AMTS razem zapewniają dźwięk, który najlepiej można opisać jako „bez wysiłku”. Od delikatnie szarpanej struny po najbardziej intensywną dynamikę orkiestry, lub ciężar i atak stopy perkusji, aż po alikwotowe zanikanie perkusyjnych talerzy, EXPANSE zapewnia niesamowitą równowagę delikatności, niuansów i uderzenia, które sprawią, że sięgniesz po wszystkie swoje ulubione nagrania po raz kolejny.

I wreszcie scena dźwiękowa; EXPANSE wszystko otacza i może konkurować z dowolnymi otwartymi słuchawkami pod względem głębokości, szerokości i obrazowania, z instrumentami zajmującymi odpowiednią objętość w przestrzeni zamiast renderowania ich jako „punkty”. Bezwysiłkowe wyczucie przestrzeni i rozmieszczenia instrumentów EXPANSE pozwala słuchawkom „zniknąć”, dzięki czemu możesz po prostu zrelaksować się w swoich muzycznych doznaniach. Niech słuchawki, sprzęt i Twoje codzienne stresy rozpłyną się, pozostawiając Twoją muzykę tak, jak powinna być słyszana.

EXPANSE, czyli najwyższy komfort. W EXPANSE zniknęły mechaniczne suwaki do regulacji dopasowania. Dan Clark Audio zaprojektował stabilny, ale jednocześnie wygodny „samoregulujący się system zawieszenia”, który zapewnia prawidłowe osadzenie słuchawek, bez problemów i zamieszania.

Przy masie zaledwie 418 gramów, EXPANSE jest również jednym z najlżejszych słuchawek klasy super-premium na rynku. Podsumowując, nasze nowe wegańskie zamszowe i „skórzane” pady nauszne, samoregulujące zawieszenie oraz lekka obudowa sprawiają, że EXPANSE są tak wygodne, że możesz je po prostu zignorować i zatracić się w swojej muzyce.

Aby zapewnić przenośność i dogodne przechowywanie, połączyliśmy elegancką składaną konstrukcję gimbala AEON 2 z EXPANSE, dzięki czemu można je wygodnie spakować do kompaktowego etui, które jest małe i łatwe do przechowywania.

Główne cechy:
• Oczekujący na opatentowanie Acoustic Metamaterial Tuning System (AMTS) zapewniający bezprecedensową szczegółowość i klarowność wysokich częstotliwości, gwarantujący najwyższą gładkość, tonalność i odwzorowanie szczegółów.
• Przetwornik V-Planar czwartej generacji z naszą największą do tej pory membraną planarną, prezentujący wyjątkową dynamikę przy znikomo niskich zniekształceniach, zapewniając naturalny i „łatwy” odsłuch.
• Ulepszony system napinania przetwornika tworzy przetwornik o niesamowitej spójności między jednostkami, zapewniając doskonałe obrazowanie i równowagę.
• Zoptymalizowana konstrukcja przetwornika FEA i CFD zwiększa jednolitość siły silnika przetwornika i wygładza przepływ akustyczny.
• Całkowicie nowy, automatycznie dopasowujący się podwieszany pałąk nagłowny sprawia, że EXPANSE są bezproblemowe w noszeniu.
• Wstępnie uformowany, ergonomiczny kształt paska równomiernie rozkłada ciężar słuchawek na głowie, zapewniając niewiarygodny komfort podczas długiego słuchania.
• Pikowanie paska poprawia komfort i ogranicza gromadzenie się ciepła.
• Kompozytowe wkładki z syntetycznego zamszu i skóry proteinowej zapewniają idealne dopasowanie z minimalnym zaciskiem, z przyjemnym dotykiem na skórze.
• Stylowy grill zmniejsza wagę i tworzy oszałamiającą wizualnie estetykę projektu.
• Składane gimbale pozwalają na zapakowanie EXPANSE do kompaktowego futerału dla bezpiecznego i łatwego transportu.
• Bezkompromisowy przemysłowy design wykorzystuje aluminium i tytan, aby zmaksymalizować wytrzymałość słuchawek przy jednoczesnej minimalizacji ich masy.
• EXPANSE zostały zaprojektowane i zbudowane ręcznie w San Diego w Kalifornii posiadając jakość i wsparcie, na które możesz liczyć.
[cytat za Dan Clark Audio]

Dane techniczne:
• Przetwornik: 76 mm x 51 mm płaski magnetyczny single-ended
• Dopasowanie przetwornika: 0,25 dB ważone 20 - 10 000 Hz
• THD: mniej niż 0,03% 20 - 20 kHz, ref. 1 kHz przy 94 dB
• Opaska na głowę: nikiel-tytan
• Przegroda: włókno węglowe
• Nauszniki: syntetyczny zamsz i skóra proteinowa


Podwójny karton; ten wewnętrzny jest baaardzo porządnie zabezpieczony

Eleganckie pudło

Certyfikat autentyczności i inne dokumenty

Poręczny futerał opatulony gąbką 

Przewód słuchawkowy VIVO - nabywca może wybrać jeden dowolny; wybrałem symetryczny na wtyku 4,4 mm Pentaconn


Na czas transportu słuchawki są w etui dodatkowo zabezpieczone gąbkąFantastyczne wykonanie! - aluminium, tytan i ekologiczne skóry


Muszle wyposażone są w liczne perforacje

Składany tytanowy gimbal

Otwory wentylacyjne znajdują się także na zewnętrznych częściach muszli 

Gniazda słuchawkowe to mini-XLR 4-pin

Przewód symetryczny VIVO na wtyku 4,4 mm Pentaconn

Na pierwszy ogień idzie Matrix Audio Element i2, czyli streamer i wzmacniacz słuchawkowy


Dodatkowo streamer i wzmacniacz słuchawkowy Limetree NETWORK II

I na koniec pierwszej serii Esoteric N-05XD, czyli streamer, symetryczny wzmacniacz słuchawkowy i przedwzmacniacz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację