Polpak

wtorek, 24 stycznia 2023

Meze Liric, słuchawki izodynamiczne - zapowiedź testu
Liryka, liryka
Tkliwa dynamika
Angelologia
I dal
[Grzegorz Turnau, "Liryka, liryka"]

Na blogu Stereo i Kolorowo opisałem już całkiem sporą gromadkę różnych słuchawek rumuńskiej firmy Meze Audio - były to modele Meze 109 PRO, Meze 99 Classics, Meze 99 Neo i Meze Empyrean. Kilka dni temu odebrałem na testy kolejne słuchawki Meze Audio, tym razem są to Meze Liric / LIRIC (zobacz TUTAJ i TUTAJ) - to konstrukcje izoplanarne o budowie zamkniętej. Zostały zbudowane z wykorzystaniem innowacyjnych przetworników izoplanarnych opracowanych przez firmę Rinaro Isodynamics. Referencyjny przetwornik o nazwie "MZ4 Isodynamic Hybrid Array" został jednak w Liric odpowiednio zmniejszony i dostrojony, aby zapewnić wrażenia dźwiękowe zgodne z jego większymi odpowiednikami zastosowanych w słuchawkach Meze Empyrean i Meze Elite. 

Każdy sterownik słuchawek Meze Audio jest w całości ręcznie montowany i testowany w zakładzie przemysłowym Rinaro Isodynamics. Jak podaje producent: "W połączeniu z zamkniętą konstrukcją przetwornik izoplanarny pomaga zachować oryginalną czystość i emocje ulubionej muzyki dzięki zaawansowanemu brzmieniu i zminimalizowanym hałasom zewnętrznym".

Warto wiedzieć, że przedsiębiorstwo Rinaro Isodynamics (czytaj TUTAJ) powstało jeszcze w czasach ZSRR (na terenie dzisiejszej Ukrainy) podczas zimnej wojny, w ramach finansowanego przez państwo programu badawczego nad technologią akustyczną. W ostatniej dekadzie Rinaro Isodynamics rozszerzyło swoje możliwości i zdolności technologiczne dzięki rozwojowi najnowocześniejszych obiektów badawczo-rozwojowych i produkcyjnych na Ukrainie oraz w Polsce. Owe nowe zakłady R&D były sporą siłą napędową w tworzeniu rewolucyjnej technologii Isodynamic Hybrid Array, którą można znaleźć w słuchawkach Meze Audio Empyrean, Elitr i Liryc. W związku z bandyckim atakiem Rosji na niepodległą Ukrainę, główna siedziba Rirano Isodynamics w zeszłym roku została przeniesiona ze Lwowa do Polski, do Rzeszowa.

* * *

LIRIC wykorzystuje najnowocześniejszą technologię opracowaną przez Rinaro, przeprojektowaną do codziennego użytku. Przetwornik MZ4 Isodynamic Hybrid Array został zmniejszony i dostrojony, aby zapewnić wrażenia dźwiękowe zgodne z jego większymi odpowiednikami w Empyrean i Elite. W połączeniu z zamkniętą konstrukcją pomaga zachować oryginalną czystość i emocje ulubionej muzyki dzięki zaawansowanemu brzmieniu i zminimalizowanym hałasom zewnętrznym. Każdy sterownik jest w całości ręcznie montowany i testowany w zakładzie przemysłowym Rinaro na Ukrainie.

Wzmocniona obudowa polimerowa zaprojektowana tak, aby wytrzymać wymagające obciążenie 10,7N generowane przez hybrydową macierz magnesów. Izoplanarna membrana ważąca zaledwie 0,08 g z dużą powierzchnią czynną 3 507 mm2. Membrana jest produkowana z opracowanego na zamówienie izotropowego polimeru stabilizowanego termicznie, z warstwą przewodzącą. Dzięki unikalnym metodom przetwarzania uzyskano ultralekką, ale sztywną membranę.

Hybrydowy układ magnetyczny. Symetrycznie umieszczone po obu stronach membrany magnesy neodymowe są ułożone w hybrydową macierz, aby wytworzyć izodynamiczne pole magnetyczne o wartości 0,3 Tesli wymagane do równomiernej aktywacji na całej powierzchni membrany.

Izodynamiczny hybrydowy sterownik matrycy. Liric to pierwsze zamknięte słuchawki, które są zasilane przez przetwornik Isodynamic Hybrid Array firmy Rinaro. Stworzony wyłącznie dla Meze Audio, przetwornik MZ4 oferuje ten sam podwójny układ cewek drgających, co w modelu Meze Empyrean. Ponad 30 lat prac badawczo-rozwojowych zajęło się opracowaniem tej technologii, co zaowocowało jednym z najlżejszych i najbardziej zaawansowanych płaskich przetworników magnetycznych na rynku. Nową innowacją w przetworniku MZ4 opracowaną przez Rinaro jest system Phase-X™, który poprawia obrazowanie otoczenia i dźwięku przestrzennego, co często stanowi problem w konstrukcjach słuchawek zamkniętych.

Ultra low distortion. Całkowite zniekształcenia harmoniczne (THD) mierzą poniżej 0,15% w całym zakresie częstotliwości. Lekka konstrukcja. Masa połączonego przetwornika 71 g, zaprojektowana tak, aby stworzyć słuchawki, które zapewniają komfort słuchania w podróży. System Phase-X™. Ulepszone obrazowanie otoczenia i dźwięku przestrzennego dzięki innowacyjnej technologii. Górna granica częstotliwości odtwarzania dźwięku wynosi 92 000 Hz. Łatwe w obsłudze. 100 dB @ 1mW/1 kHz; 30 Ω Może być napędzany przez prawie każde przenośne źródło bez konieczności wzmacniania.

Zalety systemu podwójnego napędu. Przetwornik MZ4 łączy w sobie dwie cewki, cewkę SWITCHBACK i cewkę SPIRAL, w tej samej membranie, umożliwiając dokładniejsze ukierunkowanie dźwięku wokół naturalnego kształtu ucha, co zapewnia bardziej selektywną wydajność akustyczną. Zastosowanie tej kombinacji pozwala słuchawkom na uzyskanie zwiększonej ekspozycji częstotliwości bezpośrednich fal dźwiękowych w zakresie 10 kHz, a także lepsze obrazowanie i lokalizację, poprzez zmniejszenie wpływu opóźnień czasowych fal krótkich spowodowanych przez rozproszone odbicia pola.

Cewka stwitchback: bardziej wydajna w odtwarzaniu niższych częstotliwości, umieszczona w górnej części przetwornika. Spiralna cewka (spiral) jest bardziej wydajna w odtwarzaniu średnich i wysokich częstotliwości i jest umieszczona bezpośrednio nad kanałem słuchowym, dzięki czemu bardziej bezpośrednie fale dźwiękowe docierają do ucha bez żadnych opóźnień czasowych.

Zwiększona wydajność wyższych częstotliwości. Dla częstotliwości powyżej 10 000 Hz, przy których długość fali dźwiękowej jest mniejsza niż wnętrze muszli, pole dźwiękowe ulega zniekształceniu, przez kolizję fal bezpośrednich z odbijanymi w muszli słuchawkowej zanim dotrze ono do kanału słuchowego.

W Meze Liric poprzez umieszczenie części membrany generującej średnie i wysokie częstotliwości bezpośrednio nad kanałem słuchowym osiągnięto znaczną poprawę czystości bezpośrednich fal dźwiękowych, co skutkuje lepszym obrazowaniem 3D i lokalizacją przestrzenną.

Phase-X™: rewolucja w dżwiękowym obrazowaniu. Innowacją w przetworniku typu MZ4 jest system Phase-X™ stworzony przez Rinaro jako sposób na zminimalizowanie problemów ze zniekształceniami fazowymi, zwykle spotykanymi w konstrukcjach słuchawek zamkniętych. Ta zgłoszona do opatentowania technologia pomaga zapewnić wciągające przestrzenne obrazowanie dźwięku. System Phase-X™ poprawia dokładność obrazowania przestrzennego, co jest szczególnie widoczne w nagraniach binauralnych.

Nowością w Liric jest wprowadzenie systemu Air Pad Air Flow (EAF), opracowanego przez Rinaro, który zmniejsza wagę i rozmiar słuchawek Liric poprzez optymalizację ich głośności akustycznej. Precyzyjnie wycięte otwory wentylacyjne, które biegną od komory nauszników Liric do nauszników, pozwalają sterownikowi MZ4 na wykorzystanie głośności akustycznej nauszników, a także komory nauszników. To znacznie zmniejsza wymagany rozmiar komory nausznej, umożliwiając Liricowi zachowanie kompaktowego i prawdziwie przenośnego profilu słuchawek z zamkniętym tyłem bez uszczerbku dla wydajności akustycznej.

Lekki szkielet magnezowy sprawia, że ​​słuchawki pozostają elastyczne, odporne na wstrząsy i nie utleniają się, a jednocześnie zachowują idealne dopasowanie podczas długich sesji odsłuchowych. Wyściełane poduszki pałąka są symetrycznie rozmieszczone, pozostawiając krzyżowe kanały, aby umożliwić prawidłowy przepływ powietrza i zmniejszyć gromadzenie się ciepła i wilgoci. Pokryty prawdziwą skórą pałąk jest idealnie dopasowany do optymalnego rozkładu nacisku - dopasowuje się do struktury głowy, tworząc mocny i równomierny kontakt.

Podobnie jak wszystkie słuchawki Meze Audio, LIRIC można łatwo regulować, zapewniając solidne, a jednocześnie wygodne odczucie, które pasuje do większości kształtów głowy. Precyzyjnie dostrojony otwór wentylacyjny może mieć ogromny wpływ na to, jak odbierasz dźwięk wokół siebie, dlatego nauczyliśmy się i dostosowaliśmy z naszych wcześniejszych doświadczeń i postanowiliśmy dodać nasz system wyrównywania ciśnienia również do nauszników LIRIC. Rezultat: lepiej kontrolowany przepływ powietrza, lepsze ciśnienie w komorze nauszników oraz dźwięk, który jest przewiewny, przejrzysty, szczegółowy i płynie naturalnie, wciągając Cię w zupełnie nowy świat muzyki.

Podczas tworzenia wielozmysłowego doświadczenia żaden szczegół nie jest pozostawiony przypadkowi. W przypadku LIRIC, każda tekstura została starannie dobrana, aby uzupełnić drugą, tworząc efekt dotykowy, który można rozpoznać przy pierwszym kontakcie. Nawiązując do tekstur znajdujących się na magnezowych częściach profesjonalnych aparatów fotograficznych, te słuchawki zachowują tę samą miękkość w dotyku, jednocześnie wykazując wyjątkową odporność na zużycie.
Osiągnięcie wysoce wyrafinowanego wykończenia było zdecydowanie trudnym procesem. Połączenie czarnej skóry, błyszczących matowych rozprysków na magnezie i metalicznych miedzianych akcentów było idealnym dodatkiem do tej współczesnej estetyki, dopełniając jego przenośną osobowość.

Specyfikacja techniczna:
Typ sterownika: Rinaro Isodynamic Hybrid Array® MZ4
Typ: zamknięte
Pasmo przenoszenia: 4 - 92 000 Hz
Impedancja: 30 Ω
Nominalny SPL: 100 dB (1 mW/1 kHz)
Maksymalny SPL: > 130 dB
Całkowite zniekształcenia harmoniczne (THD): < 0,15%
Masa: 391 gramów

[Powyższe cytaty za Meze Audio; skróty redakcja Stereo i Kolorowo]


Efektowne pudło


W pudle znajdują się etui transportowe i dokumenty


A w etui słuchawki oraz akcesoria

Duża muszla o zamkniętej konstrukcji

Muszla widziana od środka

"Made in Romania"
Doskonały design, dopracowana konstrukcja, pierwszorzędne wykonanie


Przewody słuchawkowe doprowadzane są do obu muszli

Gram na Matrix Audio Element i2; platforma strumieniująca to Qobuz Hi-Res Audio

A tutaj na zestawie Ferrum ERCO / Ferrum HYPSOS oraz Limetree NETWORK II by Lindemann AudioYulong DA10 / Yulong DA10 Power Station oraz Silent Angel Munich M1

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację