S

S

MA

MIP

Polpak

sobota, 2 stycznia 2016

Lampowy wzmacniacz hybrydowy Taga Harmony HTA-700B SE v.2
Wstęp
Jakieś półtora roku temu TUTAJ opisywałem pierwszą wersję wzmacniacza Taga Harmony HTA-700B. Wówczas w podsumowaniu tak o nim napisałem: „Jeżeli ktoś poszukuje niewielkiego urządzenia do nagłośnienia pokoju do 20 m2 oraz pragnie, aby potrafiło nie tylko atrakcyjnie grać (i wyglądać), ale także by było wielofunkcyjne, czyli na raz wzmacniaczem zintegrowanym, przetwornikiem cyfrowo-analogowym, odbiornikiem Bluetooth aptX, a także mogło sterować głośnikami aktywnymi, to wybór Taga Harmony HTA-700B wydaje się być rozsądnym i całkowicie uprawnionym. Taga Harmony oferuje bogactwo funkcji, a także dostarcza bardzo muzykalny dźwięk o miłej dla uszu barwie i aparycji oraz niezłej energii”. Dziś, powyższą opinię jak najbardziej podtrzymuję. HTA-700B to kapitalne urządzenie pozwalające zintegrować np. smartfon jako źródło muzyki z jakiegoś serwisu streamingowego typu Tidal z kolumnami lub ewentualnie ze słuchawkami. Wystarczy Taga Harmony postawić na biurku, podpiąć doń kablami monitory i już. Resztę spraw załatwia Bluetooth aptX, który dysponuje możliwością przesyłu muzyki o jakości odpowiadającej płyty kompaktowej (44,1 kHz/16 bit).

W listopadzie firma Taga Harmony zaprezentowała następcę HTA-700B oznaczonego po prostu jako HTA-700B v.2, choć to w zasadzie urządzenie od nowa przeprojektowane. Równolegle pojawiła się wersja specjalna – HTA-700B SE v.2. Do mnie od polskiego (i jednocześnie europejskiego) dystrybutora Polpak z Warszawy przyjechał właśnie ten drugi, czyli Taga Harmony HTA-700B SE v.2.

Wrażenia ogólne i budowa
Na początek należy wyjaśnić, iż wersje HTA-700B v.2 i HTA-700B SE v.2 różnią się wyłącznie aplikacją zainstalowanych lamp elektronowych. W pierwszej są to 2 x 6N2, a w drugiej - 2 x 12AX7B. Pozostałe parametry są identyczne.

Taga Harmony HTA-700B v.2 względem poprzedniej wersji ma sporo zmian zewnętrznych i wewnętrznych. Stylistyka obudowy pozostała taka sama, to kompaktowe chassis wykonane w całości z grubego aluminium anodowanego na czarno (istnieje także wersja srebrna) z obłymi rogami. Ładnie to wygląda - à la mini austriacki Ayon. Na górze osadzona jest puszka transformatora oraz dwie lampy elektronowe, czyli bez różnic wizualnych z z HTA-700B. Zmiany dotyczą panelu frontowego. Zamiast dwóch takich samych pokręteł, zainstalowano jedne duże wzmocnienia (udoskonalony potencjometr!) oraz drugie, znacznie mniejsze, selektora źródeł. Takowe rozwiązanie wydaje się być bardziej ergonomiczne. Selektor przełącza trzy zewnętrzne źródła: sygnał napowietrzny z Bluetooth, wejście analogowe oraz wejście cyfrowe USB. Na froncie znajduje się również gniazdo słuchawkowe 6,3 mm.

Tył pozostał bez zmian. Dwie pary odczepów głośnikowych, para wejść analogowych RCA i para wyjść analogowych RCA (z poziomu przedwzmacniacza), wejście cyfrowe USB oraz gniazdo anteny Bluetooth aptX (antena jest w komplecie). Ponadto jest tu gniazdo sieciowe IEC zintegrowane z bezpiecznikiem, a nad nimi włącznik zasilania. To wszystko. W zestawie nie ma pilota zdalnego sterowania, który z zasadzie jest zbędny, bo Taga Harmony to w głównej mierze sprzęt nabiurkowy. 

Najwięcej modyfikacji dotyczy wnętrza urządzenia. To przede wszystkim ulepszony DAC USB. Wbudowano przetwornik cyfrowo-analogowy klasy premium USB DAC 24 bit/192 kHz (Cmedia CM6631A + Cirrus Logic CS4344). Ponadto zwiększono moc z 33 W do 45 W na kanał przy 4 Ohm. Zaprojektowano na nowo i powiększono układ zasilania, zapewniając tym samym lepszą stabilność napięcia i zmniejszony prąd pulsacji zasilania AC. Zastosowano wydajniejszy transformator oraz baterie kondensatorów Nichicon (sic!) o większej pojemności 4 700 µF każdy. Skutkuje to bardziej naturalnym, świeżym brzmieniem z głęboką wielowymiarową sceną. Uzyskano też rozszerzone do 28 kHz pasmo przenoszenia. Warto zwrócić uwagę, iż w stopniach końcowych wzmacniacza pracują układy scalone TDA7796, po jednym na każdy kanał. Oczywiście, w przedwzmacniaczu zaimplementowano dwie lampy elektronowe 12AX7B. Wzmacniacz pracuje w klasie A/B. Podsumowując, jak na więcej niż umiarkowaną cenę urządzenia, konstruktorzy „upchnęli” w nim naprawdę niezłej jakości komponenty. Brawo.

Parametry techniczne
Moc wyjściowa:
2 x 45 W, 4 Ohm
2 x 35 W, 6 Ohm
2 x 26 W, 8 Ohm
Klasa: A/B
Lampy: 2 x 12AX7B
THD: <= 0.1 % (przy mocy znamionowej)
Stosunek sygnał/szum: => 88 dB
Pasmo przenoszenia: 20 Hz – 28 kHz
Wejścia: RCA stereo CD, USB (dla komputera)
Wyjścia: Przedwzmacniacza RCA
Łączność bezprzewodowa: Bluetooth® v 4.0, aptX®
Profile Bluetooth®: Advanced Audio Distribution Profile A2DP
Impedancja wyjścia słuchawkowego: 32 - 320 Ω
Moc wyjścia słuchawkowego: 1 W 160 Ω
Wsparcie USB: Asynchroniczne 24 bit/192 kHz Cirrus Logic CM6631A + CS4344 chip
Dołączone akcesoria: Antena Bluetooth® , Kabel USB, Odłączalny kabel zasilania IEC
Zasilanie, zużycie energii 230 V 50 Hz, 100 W
Wymiary: (W x S x G) 14 x 17,7 x 27 cm
Masa (netto): 4.2 kgAluminiowa obudowa z zaokrąglonymi rogami


Transformator zamknięty w sporej puszce

Dwie lampy elektronowe 12AX7B


Duże pokrętło potencjometru wzmocnienia; gałka to w 100 procentach aluminium

Tył urządzenia

Solidne terminale głośnikowe

Kilka zdjęć w zestawieniu z monitorami Studio 16 Hertz Canto Three SE


Wrażenia dźwiękowe
HTA-700B SE v.2 wykorzystywałem jako element systemu nabiurkowego, ze smartfonem Samsung Galaxy A7, czyli streamerem serwisu Tidal HiFi (44,1 kHz/16 bit) oraz komputerem Asus Pro P43E. Przede wszystkim używałem Taga Harmony z zastosowaniem monitorów Studio 16 Hertz Canto Three SE lub Guru Audio Junior. Od razu wyjaśnię, iż takie zestawienie (z monitorami bliskiego pola) uważam za optymalne i harmonijne, pozwalające ukazać najwięcej zalet wzmacniacza, maksymalnie ujawnić jego niemałe zdolności plastyczne i miłą uszom organiczną barwę. (Dokładna lista sprzętu towarzyszącego dostępna jest na końcu niniejszego tekstu).

Doskonale znam firmowe brzmienie mini-wzmacniacza Taga Harmony (bo oprócz samych testów, także przez dłuższy czas użytkowałem HTA-700B w zestawie sypialnianym), wiem, iż jest to urządzenie o bardzo przyjemnym, przyjaznym brzmieniu, które wpisuje się w charakterystykę dźwięku plastycznego i barwnego, lekko ocieplonego, z nasyconą i żyzną średnicą. I taki przekaz oferuje również nowy HTA-700B SE v.2. Jego dźwięk najprościej określić jako spójny, pełny i soczysty - szczególnie na przełomie niskich i średnich tonów, co jednak nie zawsze idzie w parze z precyzyjną ogólną rozdzielczością. Ponieważ ta jest przyzwoita, ale nie wybitna. Nie przeszkadza to oczywiście w prawidłowym odbiorze, bo styl gry Taga Harmony lokujący się w konglomeracie dobrej przestrzeni, przyzwoitej definicji tonalnej oraz sporego wypełnienia dźwięków pozwala cieszyć się muzyką bezpretensjonalną i żywą. Bowiem muzyka odbierana jest jako dźwięczna, kompletna i bogata, choć jednocześnie z lekkim dociepleniem, zaokrągleniem i osłodzeniem, lecz bez śladów lepkości, czy niechcianych ziarnistości lub oznak nerwowości i przerysowania. To jest świeże, zdrowe i rasowe granie, którego trudno od razu nie polubić!

Moc wzmacniacza względem poprzedniej wersji wzrosła z 33 do 45 Wat przy impedancji 4 Ohm i to bezsprzecznie czuć oraz słychać. Więcej tu jest werwy, energii i dynamiki (niż we wcześniejszej wersji). Ekspresja tonalna jest na tyle wysoka, że nawet mocniejsze gatunki muzyczne typu rock lub elektronika brzmią bezpośrednio i przekonująco (oczywiście, do rozsądnych granic głośności) – płynnie i melodyjnie. Treściwie i wiarygodnie. Wzmacniacz nie ma problemów, aby napełnić soczystym dźwiękiem pokój odsłuchowy do jakichś 15 – 18 m2, na większych powierzchniach skala markrodynamiki może być ograniczona. Niskie tony w porównaniu do niewielkich rozmiarów HTA-700B SE v.2 są zadziwiająco rozbudowane i mięsiste, choć trochę od dołu ograniczone.

Asynchroniczne wejście cyfrowe USB 24 bit/192 kHz (na kościach Cmedia CM6631A + Cirrus Logic CS4344) charakteryzuje się nie tylko wysoką rozdzielczością i dobrą przestrzennością, ale również miękkością i aksamitnością. To brzmienie selektywne, ale równolegle fizjologiczne – soczyste i gładkie. Klasa DACa wydaje się być na tyle wysoka, że nawet przerastająca wydolność samego wzmacniacza do odkrycia wszelkich niuansów i zjawisk przestrzennych. Lepiej tak, niż by miało być odwrotnie.

I na koniec kilka słów o łączności Bluetooth v. 4.0 aptX. Przekaz na takiej platformie posiada dekodowanie dla szerszego pasma przenoszenia - od 16 Hz do 20 kHz, lepszą odporność na zakłócenie i zmniejszoną ilość opóźnień nad starszymi wersjami Bluetooth. Ogólnie przynosi wyższą jakość dźwięku. Kodek aptX pozwala na transmisję lossless w jakości odpowiadającej płycie kompaktowej 44,1 kHz/16 bit. Brzmienie bezprzewodowe Bluetooth w Taga Harmony charakteryzuje się stabilnym dźwiękiem, bez kompresji i przerw. Łączenie następuje natychmiast i jest bezawaryjne. Trudno nawet odróżnić brzmienie z odtwarzacza płyt CD od łączności napowietrznej Bluetooth aptX. O wygodzie i komforcie takiego rozwiązania nawet nie wspominam, bo to oczywistość.

Naturalnie, Taga Harmony wyposażony jest też w wyjście słuchawkowe i jest to wyjście niezłej klasy. Oferuje mocny i świeży sygnał, z dobrze osadzonymi instrumentami na scenie oraz naprawdę niezłą przestrzenią. Brzmienie jest, tak jak wzmacniacza zintegrowanego, lekko ocieplone i dosłodzone, ale dzięki temu uzyskujące fizjologiczną i witalną barwę. HTA-700B SE v.2 ma na tyle mocy, że bez problemu steruje wszystkimi słuchawkami, włączając w to magnetoplanarne Oppo PM-3. Więcej napiszę niebawem, przy okazji testu wzmacniacza słuchawkowego Taga Harmony THDA-500T.

Konkluzja
Taga Harmony HTA-700B SE v.2 to rzetelnie zaprojektowane i wykonane urządzenie charakteryzujące się wysoką urodą oraz solidnymi elementami zastosowanymi do jego budowy. Cała obudowa i pokrętła to czyste aluminium anodowane na czarno - efektownie to wygląda. Dzięki kompaktowym rozmiarom można bez problemu ustawić je na biurku, komodzie, etc., tak, aby nie zabierało za dużo miejsca, ale było pod ręką.W sam raz do nagłośnienia pokoju o powierzchni około 20 m2 lub do przyłączenia kolumn jako monitorów bliskiego pola podczas np. pracy przy biurku. 

HTA-700B SE v.2 to wszechstronny i uniwersalny sprzęt audio hi-fi. Po pierwsze jest lampowym wzmacniaczem hybrydowym (lampy w układzie przedwzmacniacza i tranzystory w końcówkach mocy), po drugie - ma zainstalowane asynchroniczne wejście cyfrowe USB 24 bit/192 kHz, po trzecie – jest wyposażone w odbiornik Bluetooth aptX i po czwarte – ma całkiem niezły wzmacniacz słuchawkowy.

Wzmacniacz oferuje dźwięk o przyjaznym, inteligentnie skrojonym brzmieniu, które wpisuje się w charakterystykę dźwięku plastycznego i barwnego, lekko ocieplonego, z nasyconą i żyzną średnicą. Owszem, to przekaz w stu procentach budżetowy, ale jest więcej niż rewelacyjny - to świetny sprzęt audiostereo za rozsądne pieniądze!

Cena w Polsce – 1 599 PLN (wersja standard – 1 399 PLN).

System testowy
Wzmacniacze: Hegel H160 (test TU), Audia Flight FL Three S (test TU), Fezz Audio Silver Luna (test TU), Cayin CS-55 A (test TU), Dayens Ecstasy III (test TU) i Audio Analogue Fortissimo (test TU).
Kolumny: Vienna Acoustics Mozart Grand, Polk Audio RTi A7 (test TU), AudioSolutions Overture O203F (test TU), Zingali Zero Bookshelf (test TU), Zingali Client Nano + Sub, Guru Audio Junior (test TU), Taga Harmony Platinium One (test TU) i Studio 16 Hertz Canto Three SE (test TU).
Źródła cyfrowe: odtwarzacz CD Musical Fidelity A1 CD-PRO, odtwarzacz CD/DAC Audio Analogue Fortissimo, DAC Audio Analogue Vivace i NuForce Air DAC (test TU).
Komputery: MacBook Apple Pro, Asus Pro P43E i Toshiba Satellite S75.
Gramofony: Clearaudio Emotion z wkładką Goldring Legacy (test TU) i Nottingham Analogue Horizon z Ortofon 2M Black.
Przedwzmacniacze gramofonowe: iFi Phono (test TU), Primare R32 (test TU), Egg-Shell Prestige PS5 i Ri-Audio PH-1 (test TU).
Tunery: Rotel RT-1080, Yamaha T-550 i Sansui TU-5900.
Magnetofon kasetowy: Nakamichi Cassette Deck 1.
Minisystem: Pioneer P1-K (test TU).
Słuchawki: RHA MA750 (test TU), Final Audio Design Adagio V (test TU), Final Audio Design Pandora Hope VI (test TU), Oppo PM-3 (test TU) i AKG K545 (test TU).
Wzmacniacze słuchawkowe: Cayin C6, Cayin C6 DAC (test TU), Taga Harmony THDA-500T i Divaldi AMP-01 (test TU).
Okablowanie: Audiomica Laboratory serie Red i Gray, DC-Components (test TU) oraz Harmonix CI-230 Mark II (test TU). Przewód zasilający KBL Sound Fluid (test TU). Kabel zasilający, przewody głośnikowe i interkonekty RCA Perkune Audiophile Cables. Przewody głośnikowe Cardas 101 Speaker (test TU), Melodika Brown Sugar BSC 2450 (test TU) i Taga Harmony Platinium-18 (test TU).
Akcesoria: podstawa pod gramofonem to Rogoz-Audio 3SG40 (test TU), podstawy głośnikowe Rogoz-Audio 4QB80 (test TU), stopy antywibracyjne Rogoz-Audio BW40, szafka audio Solid-Tech Radius Duo 3 (test TU) i mata gramofonowa Harmonix TU-800EXi (test TU). Zatyczki do gniazd RCA Sevenrods.


19 komentarzy:

 1. Dzień dobry,
  mam tylko krótkie pytanie: jak się ma HTA-700B SE v.2 do Dayensa Ampino?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Domyślam się, że jest inaczej. Ale "na papierze" (recenzje, opinie w sieci) Dayens wydaje się sprzętem klasę albo dwie lepszym. Patrząc na moc - jest prównywalnie. Jeśli idzie o wyposażenie dodatkowe to Taga bardzo kusi.
   Szukam czegoś małego i względnie taniego, co zastąpi Trends Audio TA-10.1 (wzmacniacz cyfrowy, 2x6W) i zagra z Triangle Comete ES. I się zastanawiam, czy spróbować z tą hybrydą...

   Usuń
  2. Dayens Ampino to przede wszystkim jednak wzmacniacz. Gra oczywiście świetnie, jestem jego dużym zwolennikiem. HTA-700B gra bardziej od niego uniwersalnie, trochę mocniej i bardziej miękko. Ponadto, jak wiadomo - ma DAC i łączność Bluetooth. Pozdrowienia.

   Usuń
 3. Witam,

  jak wygląda "ciche" granie. Wzmacniacz pokazuje pełne oblicze przy większej głośności czy nadaje się również do cichego słuchania. Mam kolumny Monitor Audio BX2. Druga sprawa, czy są słyszalne szumy w głośnikach (przy braku dźwięku)?

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Oczywiście, że nadaje się do cichego grania. Szumów w głośnikach - brak. Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 5. To jeszcze jedno pytanie, czy jest sens kupić tę Tagę czy lepiej kupić Daca Tagi TAGA HARMONY DA-300 v.2, który jak rozumiem ma takie same parametry jak ten w opisywanym wzmacniaczu i spiąć z moim wzmacniaczem (NAD 315BEE). Jestem w kropce nie mam Daca i nie wiem co lepsze (wszystko zintegrowane w jednym urządzeniu, czy rozbicie na dwa). A i jeszcze jedna kwestia, recenzował Pan kiedyś chiński DAC Muse, czy był on lepszy od tego wbudowanego w Tagę?

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Wydaje się, że zakup osobnego DACa w Pana przypadku ma większy sens. DAC Taga Harmony to naprawdę dobre urządzenie w swojej cenie. Muse nie znam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodziło mi o tę recenzję:

   http://stereoikolorowo.blogspot.com/2012/08/muse-audio-mini-tda1543-dac.html

   Usuń
 7. Ten mały Muse jest fajny, ale nijak ma się do Taga Harmony. Jednak to niższa klasa dźwięku, choć gra bardzo przyjemnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam. Jak w Pana ocenie ma się HTA-700B SE v.2 do THDA-500T oceniając jedynie jakość dźwięku, jaką otrzymamy na wyjściu słuchawkowym? Planuję zakup wzmacniacza słuchawkowego, model THDA-500T miałem możliwość odsłuchać u znajomego i grało to naprawdę przyjemnie. Niestety nie mam możliwości bezpośredniego zestawienia z HTA-700B SE. Czy warto dołożyć i zakupić HTA-700B, czy lepiej brać THDA-500T? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. W skrócie pisząc 500T ma lepsze wyjście słuchawkowe niż 700B, co nie oznacza, że to drugie jest złe. Myślę, że jeżeli wzmacniacz ma służyć jedynie słuchawkom, to lepiej brać 500T. Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam!
  Mam pytanie,czy opłaca się dołożyć do wersji z SE z lampami 12ax7? Czy różnica w porównaniu ze standardowymi lampami jest znacząca?
  Pozdrawiam?

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem juz prawie zdecydowany na zakup tego wzmacniacza, jakie kolumny do 2000 PLN polecicie ?
  pytam ,ponieważ uwazam ze testowane kolumny nie mieszcza sie w moim budzecie.
  Pozdrawiam serdecznie !

  OdpowiedzUsuń
 12. Jestem juz prawie zdecydowany na zakup tego wzmacniacza, jakie kolumny do 2000 PLN polecicie ?
  pytam ,ponieważ uwazam ze testowane kolumny nie mieszcza sie w moim budzecie.
  Pozdrawiam serdecznie !

  OdpowiedzUsuń
 13. Najlepiej dobrać coś z oferty Taga Harmony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja kupuję w tym tygodniu ten wzmacniacz i myślałem o Q Acoustics QA 3020, małe i zgrabne w sam raz na biurko, mam nadzieję, że będą odpowiednie...

   Usuń
 14. Q Acoustics QA 3020 to bardzo fajne kolumienki - będą pasować do Taga Harmony.

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...