RMS

MIP

Polpak

środa, 2 kwietnia 2014

WiMP HiFi – kolejna rewolucja w audio?Od wczoraj testuję nowy (w Polsce) serwis streamingowy o nazwie WiMP. Owszem, są dostępne już takie serwisy jak stary i poczciwy iTunes, czy nowsze Deezer i Spotify. Jednak żadne z powyższych nie oferuje tego, co WiMP – a mianowicie możliwość słuchania on-line muzyki w formacie bezstratnym (czyli w jakości płyty CD)! Deezer i Spotify zapewniają strumieniowanie do 320 kbit/sekundę, natomiast WiMP HiFi oferuje bitrate 1 441 kbps. Wspaniała informacja dla wszystkich melomanów, tym bardziej że w serwisie jest dostępnych aż 23 milionów utworów, a baza ciągle jest powiększana.

WiMP HiFi był dostępny do niedawna wyłącznie w państwach skandynawskich i w Niemczech – kilka dni temu zawitał także do Polski, choć sam WiMP jest już w naszym kraju od półtora roku. Standardowo jest dostępny w trzech abonamentach: „Basic” za 9,99 zł/miesiąc tylko na komputer, „Premium” za 19,99 zł na komputer, tablety i smartfony (te dwa pierwsze ograniczone do 320 kbit/sekundę) oraz najwyższy „Hi-Fi” za 39,99 zł o strumieniowaniu 1 441 kbit/sekundę. Co istotne, abonament Hi-Fi dostarcza oprócz plików FLAC i ALAC także możliwość ich słuchania na wszelkich możliwych platformach operacyjnych włączając w to urządzenia Sonos, Squeezebox oraz popularne tablety, smartfony, komputery PC/Mac), a także Windows Phone.

W opcji WiMP HiFi za jedyne 40 zł (mniej niż 10 Euro) potencjalny nabywca otrzymuje dostęp do gigantycznych zasobów muzycznych, dostarczanych do urządzenia typu komputer lub podręcznego „tu i teraz”, bez konieczności wkładania pyty CD do napędu, ba! – bez konieczności jej kupowania i magazynowania na półce, czy zgrywania do serwera. I to w jakości całkowicie jej odpowiadającej. Czy to nie jest rewolucja?! Wydaje się, że kolejnym krokiem będzie zapewnienie przez serwisy streamingowe jeszcze wyższej jakości strumieniowania, bo możliwości technologiczne przecież już są.

WiMP HiFi można zainstalować na próbę, bezpłatnie przez pierwsze 24 godziny. W tym celu należy zarejestrować się w serwisie i pobrać konieczne oprogramowanie z firmowej strony. Ta jest dostępna w języku polskim – instalacja jest intuicyjna i całkowicie bezproblemowa. Po wygaśnięciu okresu próbnego, serwis nie pobiera żadnych opłat – można kontynuować streamig (i zapłacić na niego) lub nie. Przy próbnej rejestracji nie trzeba walidować karty kredytowej jak to jest na przykład w Spotify.

Zainstalowałem WiMP HiFi na próbę w komputerze Toshiba Satelitte S75, za przetwornik cyfrowo-analogowy posłużył NuForce Air DAC (test TU) oraz na zmianę Audinst HUD-mx2 (test TU). Wzmacniacz to Hegel H100, a kolumny Melodika Back in Black BL40, które aktualnie są testowane w redakcji. Tablet to iPad 3 Apple.

Nawigacja po WiMP jest więcej niż intuicyjna – ma się poczucie, iż jest wręcz inteligentna, interaktywna. Strona tytułowa zawiera promowane albumy i nowości, a także Top 40. Są też zakładki przekierowujące do różnych gatunków muzycznych, przeróżnych playlist, etc. Można żeglować po serwisie całymi godzinami, cięgle odkrywając muzykę, której chce się posłuchać lub o której istnieniu nic się nawet nie wiedziało. Bowiem po wpisaniu do wyszukiwarki (jest na górze, po prawej stronie) danego artysty, czy utworu natychmiast pojawia się nie tylko cała jego dyskografia, ale także wyświetla się lista podobnych wykonawców lub sugerowanych przez system. Co istotne, pojawiają się na ekranie również informacje o artyście (notka biograficzna wraz ze zdjęciem).

Łącze internetowe o szybkości 20 mb/sekundę (takie mam) w zupełności wystarcza do bezzakłóceniowego i bezproblemowego streamingu WiMP HiFi – nic się nie zacina, nie zawiesza, nie szumi. Denerwujący może być jedynie brak funkcji gapless, bo doskwiera to przy odsłuchach albumów koncertowych i koncepcyjnych. Pośród albumów dostępne są najważniejsze pozycje światowe, choć część ich jest limitowana. Na przykład pełna dyskografia Jeana Michela Jarre'a jest dostępna wyłącznie po wykupieniu abonamentu. Nie znalazłem kilku artystów, którzy są w Spotify (np. Mario Biondi), nie ma także katalogu Harmonia Mundi, brak jest szczególnie niszowych wytwórni i tych z południa Europy. Sądzę, że z czasem oferta płyto-zbioru będzie się poszerzać, bo potencjał WiMP jest gigantyczny i będzie szybko ewoluował.

Wydaje się, że WiMP HiFi szybko podbije uszy polskich melomanów, bo łatwość dostępu oraz fenomenalna jakość sygnału jest porażająca. W mgnieniu oka można odtworzyć muzykę dowolnego wykonawcy z pośród 23 000 000 utworów lub dysponować dostępem do około 500 000 albumów w standardzie hi-fi równym jakości płyty CD. Rewolucja? Tak, rewolucja!

Polska strona WiMP TUTAJ.


Pierwsze 24 godziny dostępu do WiMP HiFi są darmowe - potem należy wykupić abonament

System odsłuchowy

Po lewej stronie komputera widać zainstalowany transmiter SKAA, którym wyprowadzany jest sygnał cyfrowy i bezprzewodowo wysyłany do NuForce Air DAC

Strona główna - logiczna i prosta

Katalogi z muzyką poważną są gigantyczne - brak niektórych wytwórni np. Harmonia Mundi

Dużo niemieckich wykonawców

Cała płytoteka The Royal Philharmonic Orchestra

Tinariwen z Mali - nie ma problemu!

Katalog Blue Note - bardzo proszę!

Billy Joel? - wszystkie płyty dostępne w strumieniowaniu 1 441 kbit na sekundę

W katalogu wyświetlają się wszystkie albumy Jeana Michela Jarre'a ale...

... do niektórych dostęp jest wyłącznie po wykupieniu abonamentu

Jednak "The Concerts in China" odtwarzany jest w całości

Oferta płyt Davida Bowie zawiera 62 pozycje

15 komentarzy:

 1. małe sprostowanie proponuję dostęp do utworów niestety po opłaceniu abonamentu nadal jest niedostępny otrzymujemy komunikat , iż wytwórnia nie wyraża zgody na streaming więc nie jest aż tak kolorowo

  OdpowiedzUsuń
 2. Nic mi o tym nie wiadomo, ale jest to prawdopodobne. Trzeba zapytać u źródła, czyli na stronie WiMP.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaciekawił mnie bardzo ten wpis. Do tej pory słuchałem muzyki tylko przez CD ale może jednak warto poszerzyć horyzonty.
  Tak się zastanawiam czy Wimp HiFi w połączeniu z NuForce AirDac może dać dźwięk na moim budżetowym sprzęcie tj. Wharfedale Diamond 10.6 i wzmacniacz Yamaha AX-500 dźwięk zbliżony jakością do CD?
  Z góry dzięki za odpowiedź i opinię.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzień dobry,

  WiMP HiFi nie oferuje dźwięku zbliżonego do jakości CD, lecz jej całkowicie odpowiadający, czyli w formacie bezstratnym FLAC. Do sprzętu, który ma Pan w dyspozycji w zupełności się nadaje (jak i do sprzętu znacznie wyższej jakości).

  Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzień dobry, ja mam i Spotify Premium i WiMP Premium. Muzykę "puszcza" airplay do appleTV, stamtąd dobrym kablem światłowodowym do Atoll 100 przetwornik DAC, do wzmacniacza dość starego Yamaha AX590 i kolumn Vistaon (duże kolumny stojące). Robiłem wiele porównać tych samych utworów na Spotify i WiMP. Nie słyszę różnicy (troszkę głośniej na tym samym poziomie głośności wzmacniacza gra Spotify). Mam na prawdę bardzo dobry słuch, skupiałem się na tych samych detalach (instrumentów perkusyjnych, gitarh, basów, itp, itd). Czy może to być wina sprzętu który nie jest w stanie pokazać tego co niesie WimP? Jaki tak na prawdę powinien być ten minimalny setup sprzętowy żeby "wyciągnąć" max tego co daje WiMP (płyta CD, jeśli rzeczywiście jest to taka sama jakość dźwięku)? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Jacek Strychowski

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzień dobry,

  Spotify Premium i WiMP Premium mają takie same strumieniowanie 320 kbit/sekundę. Dopiero WiMP HiFi ma wyższe - 1 411 kbit/sekundę, czyli odpowiadające standardowi CD, choć są to pliki FLAC.

  Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 8. Przepraszam, moja wina oczywiście chodziło mi o WiMP HiFi - z takiego serwisu korzystam ( "kupiłem" go natychmiast po przeczytaniu Pana artykułu z 2 kwietnia).
  Ponawiam więc pytanie. JS

  OdpowiedzUsuń
 9. A, to co innego. Nie wiem doprawdy, dlaczego nie słyszy Pan różnicy w dźwięku pomiędzy strumieniowaniem o jakości 320, a 1 411 kbit/sekundę. Czy sprawdzał Pan w ustawieniach WiMP, że ma ustawioną opcję dźwięku "HiFi"? W tej zakładce można wybrać jakość dźwięku "Normalna", "Wysoka" i "HiFi". Powinno być słychać różnicę - u mnie na 100 % słychać, a używam zazwyczaj WiPM HiFi z DACiem Audinst HUD-mx2 jako sprzęt biurkowy. Mój system (na dziś) wygląda następująco: komputer - kabel USB (lepszej jakości) - wzmacniacz/DAC NuForce DDA-100 - przewody głośnikowe Nameless - kolumny Guru Junior. Czyli bez szaleństw, a słychać, że WiMP HiFi gra lepiej niż Spotify Premium.

  Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo mnie zainspirował Pana artykuł. Dowiedziałem się u źródła, że Sonos nie odtwarza FLAC, niestety...

  OdpowiedzUsuń
 11. Ostatnie pytanko…rozumiem, że więc Pan kabla łączącego kompa z przetwornikiem. Ja "puszczam" sygnał airplay'em do apple tv, dopiero potem przewodem do przetwornika. Pewnie to jest przyczyna z powodu której nie słyszę tej różnicy…
  Co Pan sądzi? JS

  OdpowiedzUsuń
 12. Panie Ludwiku, ostanie pytanie :).
  Czy można odtwarzać na Macu muzykę offline (tak jak np w Spotify). Na Iphon'ie jest to możliwe natomiast stronie internetowej WiMP nie mogę znaleźć takiej funkcji. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam JS

  OdpowiedzUsuń
 13. Panie Jacku,

  Na pierwsze pytanie odpowiem tak: im mniej przewodów i rozmaitych kombinacji, tym lepiej dla dźwięku. Proszę przyłączyć komputer bezpośrednio do DACa i sprawdzić jak zagra WiMP HiFi - lepiej czy nie.

  Pytanie nr 2. Zdaje się, że w WiMP HiFi nie ma funkcji "magazynowania" muzyki w komputerze na później, czyli pobrania jej na dysk, by potem móc ją odtwarzać w trybie off-line - tak jak ma to miejsce w Spotify i Deezer.

  Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam Panie Ludwiku,

  Mam takie pytanie. czy odtwarzanie muzyki z WiMP poprzez komputer z Windows 7 nie pogorszy jej jakości ? Słyszałem, że Windows posiada swój własny, zaprogramowany mixer. Jak to się ma do sygnału, który wychodzi potem do DACa ?

  Z góry dziękuję za pomoc
  Pozdrawiam
  Krystian

  OdpowiedzUsuń
 15. Nic mi o tym nie wiadomo. Ale czy ten ewentualny mixera w Windows 7 nie można po prostu wyłączyć? Nie mam tego problemu, bo słucham głównie z Maców.

  Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie oczekiwać na moderację