Polpak

wtorek, 13 maja 2014

Monitory Guru Junior - zapowiedź testu

Zdaje się, że Stereo i Kolorowo - Underground będzie miało przyjemność przedstawiać jako pierwsze w Polsce najnowsze monitory ze szwedzkiej fabryki Guru Audio o wdzięcznej nazwie Guru Junior. Jakiś czas temu testowałem inne kolumny podstawkowe z tej firmy, a mianowicie Guru QM10Two (czytaj TUTAJ), które zarówno wizualnie, jak i dźwiękowo wywarły na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Można rzec, że Guru Junior są ich trochę odchudzoną wersją, pozbawione aluminiowych dodatków ozdobnych na obudowie oraz bez wskaźnika przesterowania. Są też nieco mniejsze. Z kolei typowe dla Guru wzornictwo oraz perfekcyjne (podkreślam - perfekcyjne) wykonanie pozostały niezmienne. Skrzynki zostały zbudowane z płyt MDF oraz z anodyzowanego aluminium.

Co ciekawe, producent rekomenduje ustawiać Guru Junior jak najbliżej ściany tylnej (optymalnie 0-5 cm odstępu) oraz na podstawkach o wysokości 50-60 cm. Takie położenie ma zapewniać maksimum wrażeń dźwiękowych, najlepszą jakość przekazu - warto zauważyć, iż płaska szczelina bass refleksu znajduje się na dole frontu (co sugeruje obecność dedykowanej linii transmisyjnej wewnątrz skrzynek - w istocie jest to rezonator Helmholtza). Równie istotnym jest fakt, aby nie używać żadnych kolców pod monitorami - do tego Guru Audio zaleca specjalne piankowe stopy produkowane na zamówienie przez zewnętrzną innowacyjną firmę szwedzką. Wówczas zejście niskich tonów jest największe.

Na razie podkleiłem monitory od spodu dedykowanymi piankowymi stopami, postawiłem Guru Junior na biurku w towarzystwie wzmacniaczy NuForce DDA-100 i Taga Harmony HTA-700B i wygrzewam je sygnałem cyfrowym pochodzącym z serwisu WiMP HiFi. Pierwsze wrażenia są bardzo przyjemne - zaskakująco obszerny bas (jak na kolumny podstawkowe), a także urzekająca barwa dźwięku. Ciekawe co stanie się po okresie wygrzewania?

Kolumny Guru Junior zostały wypożyczone od polskiego dystrybutora marki Guru Audio - firmę This.pl Audio.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację