Polpak

niedziela, 11 maja 2014

Warsztaty analogowe w salonie audio Premium Sound w Gdańsku – relacja


Salon Premium Sound w Gdańsku pojawił się w Trójmieście jakieś trzy lata temu. Prowadzony jest przez młodych, operatywnych ludzi zafascynowanych dobrym dźwiękiem oraz możliwością jego reprodukcji przy zastosowaniu współczesnego sprzętu audio. Położony jest w pięknej dzielnicy Brętowo (administracyjnie należącej do Wrzeszcza) – tuż obok głównej arterii Trasy Słowackiego i w bezpośrednim sąsiedztwie przystanku kolejowego Gdańsk-Niedźwiednik nowo powstającej Pomorskiej Kolei Metropolitarnej. To, co odróżnia Premium Sound od wielu innych, to przede wszystkim panująca tam nienachalna atmosfera, luźny i przyjacielski klimat prowadzonych rozmów i odsłuchów, brak topornego marketingu, a inteligentny i interaktywny profesjonalny przekaz merytoryczny o sprzedawanych urządzeniach. To tytułem wstępu.

Dlatego z dużym zainteresowaniem powitałem ideę zorganizowania w Premium Sound warsztatów analogowych poświęconych technologii lampowej oraz budowie gramofonów, zasadzie ich działania, rodzajom wkładek gramofonowych, ramion gramofonowych oraz igieł. Wydaje się, że taka rzecz wcześniej w Trójmieście nie miała miejsca, trzeba było uczestniczyć w tego typu spotkaniach w Warszawie lub we Wrocławiu. Warsztaty miały dwie edycje: 25 i 26 kwietna oraz 9 i 10 maja. Mi udało się przyjechać na spotkanie w dniu 9 maja. Zapraszam na krótką relację.
Warto podkreślić, iż sprzęt analogowy pochodził od krakowskiego dystrybutora audio Mediam, który jest także potentatem w produkcjach multimedialnych, pokazach laserowych, oświetlenia efektowego, architektury oraz wielu innych. Mediam jest polskim przedstawicielem marek Nottingham Analogue (gramofony), Audion (wzmacniacze lampowe) oraz Living Voice (kolumny) i Ortofon (wkładki gramofonowe). Stąd lista sprzętu przeznaczonego do prezentacji i odsłuchów wyglądała następująco:

1.Gramofony
Nottingham Analogue Interspace Junior
Nottingham Analogue Ace Spacedeck
2.Wzmacniacze
Audion Premier 2 Box Line Phono – przedwzmacniacz
Audion Silver Night Anniversary PX 25 H/W – stereofoniczna końcówka mocy
Audion Silver Night Anniversary 300 B H/W – wzmacniacz integralny
Audion Sterling Anniversary EL 34 H/W – wzmacniacz integralny
Audion Sterling Plus Anniversary KT 88 H/W – wzmacniacz integralny
3.Kolumny głośnikowe
Living Voice Auditorium R 3
4.Okablowanie
Ortofon 7NX-SPIK-X1 Premium – kabel głośnikowy
Ortofon 7NX-AIC-X1 Premium (RCA) – interkonekt
Acoustic Zen Hologram II Bi-Wired – kabel głośnikowy
5.Osprzęt
Ortofon ST 80 SE – Dual mono step up transformer
Ortofon Quintet Blue – wkładka MC
Ortofon Quintet Black – wkładka MC

Natomiast program warsztatów tak prezentował się:

Piątek
10.00 – Rozgrzewamy sprzęt, słuchamy muzyki i pijemy kawę
12.00 – Budowa gramofonu. Jak to działa i dlaczego brzmi przyjemniej.
13.00 – Prezentacja firm Nottingham Analogue i Ortofon
14.00 – Konfiguracja gramofonu od podstaw, na przykładzie Notthingam Analogue Interspace Junior
15.00 – Ramiona i wkładki. Jakie są i które wybrać.
16.00 – Konserwacja gramofonu i dbałość o płyty, przydatne akcesoria
17.00 – Tuning analogowy i odsłuchy...
Sobota
10.00 – Rzecz o lampach na rozgrzewkę. Prezentacja firmy i produktów Audion.
12.00 -  Konfiguracja gramofonu
13.00 -  Ramiona i wkładki. Jakie są i które wybrać.
14.30 – Inne tematy

Prezentacji dokonywali pan Tomasz Kwiatkowski – Brand Manager firmy Mediam oraz pan Waldemar Łuczkoś – elektronik i wielki znawca oraz pasjonat gramofonów. Na spotkanie 9 maja przybyło około 20 – 30 zwolenników dobrego brzmienia (trudno konkretnie oszacować dokładną liczbę, bo co chwila przybywał ktoś nowy, ale także i ubywał). 

Mnie najbardziej wciągnął odsłuch zjawiskowego gramofonu Nottingam Analogue Ace Spacedeck wraz z wkładką Ortofon Quintet Black MC, wzmacniaczami lampowymi firmy Audion i kolumnami Living Voice Auditorium R3. Ponadto wielce zainteresował i pochłonął bardzo rozbudowany i szczegółowy wykład pana Waldemara Łuczkosia o kalibracji gramofonu, zasadzie jego działania, rodzajach wkładek gramofonowych, igieł oraz o tym jak optymalnie przygotować gramofon do pracy. Zadanie żmudne i pracochłonne, niemniej jednak pan Łuczkoś w sposób kompetentny i wyczerpujący przedstawił je słuchaczom podczas prezentacji trwającej około 1,5 godziny. Co ciekawe, pan Waldemar nie korzystał z komputera i tego typu możliwości prezentacyjnej (np. program Power Point), a przeprowadził wykład w sposób całkowicie „analogowy”, bo przy zastosowaniu tablicy i flamastrów, a także demonstracji autentycznych egzemplarzy przedmiotów służących do kalibracji (np. protraktory). Po wykładzie nastąpiła prezentacja praktycznej kalibracji gramofonu. Muszę przyznać, że wydawało mi się, że dużo już wiem na temat gramofonów i ich budowy, lecz po powyższej prezentacji dochodzę do wniosku, że jest to tak obszerny temat, iż dogłębne poznanie tego tematu wymaga czasu i ciągłego kształcenia się u profesjonalistów. 

Bardzo udane spotkanie, przebiegające w przyjacielskiej atmosferze, o niewymuszonym i czasami spontanicznym przebiegu. Więcej takich w Trójmieście!


Ciekawy film na YouTube

Zestaw oparty o wzmacniacze lampowe Audion (głównie Audion Silver Night Anniversary 300 B), kolumny Tannoy - źródło to odtwarzacz CD Hegel oraz DAC Reimyo zapewnił holograficzny dźwięk

Jak to przyłączyć?!

Już wiem!Zestaw: wzmacniacze lampowe Audion, kolumny Living Voice Auditorium R3, okablowanie Ortofon oraz gramofon Nottingham Analogue Ace Spacedeck

Główny bohater - gramofon Nottingham Analogue Ace Spacedeck

Wzmacniacze lampowe Audion


Kolumny Living Voice Auditorium R3 wraz z okablowaniem Ortofon
Słuchamy płyty Grace Jones "Warm Leatherette" z 1980 roku

Daughter "If You Leave" z 4AD - polecam posłuchać
Słuchamy winylową reedycję albumu "Nevermind" Nirvany na efektownym niebieskim nośnikuSłuchamy winylu Joni Mitchell "Court and Spark" z 1974 roku
Słuchamy oryginalne wydanie Perfect (i śpiewamy "Nie płacz Ewka")

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację