Polpak

czwartek, 18 grudnia 2014

Georges Bizet: Carmen, LP vinyl box remastered (Maria Callas, Nicolai Gedda, Robert Massard, Paris Opera Orchestra, Georges Pretre) – Warner Classics 2014 r.Parę miesięcy temu opisywałem TUTAJ winyl - Maria Callas „Remastered”, który to jest wyborem najciekawszych arii zaśpiewanych przez artystkę na przestrzeni kilkudziesięciu lat. To swoiste „The Best of”. Poniżej przytaczam więc ponownie najważniejsze informacje o projekcie "Callas Remastered".

Po nieodżałowanej Marii Callas pozostały liczne nagrania zarówno studyjne, jak i operowe. Katalog jest bardzo obszerny i rozbudowany; artystka nagrywała w studio, co nietypowe, także całe opery. W latach 1954 – 1969 zarejestrowano w wytwórni EMI kilkanaście albumów stricte recitalowych. Dziś, po kilkudziesięciu latach od ich zapisu, Warner Classics podjął się niełatwego zadania odświeżenia przeważającej części oficjalnych realizacji. W londyńskim Abbey Road Studio dokonano procesu remasteringu wszystkich studyjnych nagrań  wielkiej Callas zarejestrowanych w latach 1949 - 1969.

Tak narodził się projekt "Maria Callas Remastered", który przewidziany był docelowo na 69. płyt CD. 19 września owe "gigantyczne wydawnictwo" ukazało się w sklepach muzycznych w formie tzw. boxu. Warto jednakowoż wspomnieć, iż remasteringu dokonywano z oryginalnych analogowych taśm matek, a nie z wersji cyfrowych (jak to obecnie często dzieje się). W związku z tym, cykl Maria Callas Remastered przedstawia sobą zupełnie nową jakość dźwięku, dotąd nieznaną na rynku (jeśli chodzi o nagrania Callas). Przewidziane zostały również pojedyncze albumy projektu. Ukazują się sukcesywnie partiami (zobacz TUTAJ) – pierwsza premiera miała miejsce 22 września br.; potem 22 października, 10 listopada, etc.)

Dużą niespodzianką dla melomanów jest tzw. box z trzema płytami winylowymi zawierającymi reedycję opery Georgesa Bizeta „Carmen” z Marią Callas w roli tytułowej. Oprócz niej w nagraniu uczestniczyli również tacy artyści jak: Nicolai Gedda, Robert Massard oraz Paris Opera Orchestra pod batutą Georgesa Pretre’a. Oryginalnie nagranie opera zostało zarejestrowane w 1964 roku w Salle Wagram w Paryżu. 

W 2014 roku inżynierowie dźwięku Warner Classics w londyńskim Abbey Road Studio przekopiowali i remasterowali ten dawny zapis z analogowych taśm matek na nowy format w tym i na płyty winylowe. Rezultat tej benedyktyńskiej pracy jest zachwycający. Głos Callas (i innych śpiewaków) brzmi charyzmatycznie, mocno i bardzo kolorowo. Instrumenty są plastyczne i namacalne, zaś przestrzeń szeroka i głęboka. Zdumiewający jest także świeży i barwny dźwięk, tak jakby rejestracji materiału dokonano kilka, a nie pięćdziesiąt lat temu! Brzmienie jest czyste i klarowne, potoczyste, ale również po analogowemu subtelne, naturalne i lekko ciepłe. Substancjalne i żywe. Bardzo przyjemne w odbiorze.180g vinyl - newly remastered from the original stereo tapes

Paryska Salle Wagram, w której dokonano rejestracji opery

Warner Classisc - 1964 - 2014Bardzo estetyczne pudełko, a w nim książeczka o operze "Carmen" (teksty arii, zdjęcia, etc.) oraz trzy winyle w kopertach antystatycznych - mucha nie siada!

180 g winyl

Zremasterowany album "Carmen" Bizeta dostępny jest także w serwisie WiMP HiFi w bezstratnym formacie FLAC 

Zestaw odsłuchowy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację