Polpak

poniedziałek, 21 marca 2016

Kolumny Pylon Opal 23 – zapowiedź testu


Dzisiaj przyjechały do mnie z Jarocina premierowe kolumny podłogowe Pylon Opal 23. Myślę, że nie ma potrzeby wyjaśniać, co to jest za firma Pylon Audio, albowiem jej produkty cyklicznie goszczą na łamach Stereo i Kolorowo. Pierwszy raz, prawie 5 lat temu, opisywałem Pylon Pearl 20, a niedawno Pylon Diamond 25. Zaś po drodze były jeszcze Topaz 15, Topaz 20, Topaz Monitor, Pearl 25, Pearl Monitor, Sapphire 25, Sapphire (bez numeru) i Amber. Czyli aktualne Opal 23 to będzie dla mnie test jedenastego modelu kolumn wyprodukowanych przez Pylon Audio. Nieźle!   

Jak można przeczytać na firmowej stronie:
„Kolumny Opal 23 to konstrukcja dwudrożna oparta o parę głośników niskotonowych Pylon Audio PSW 18.8 CS, które charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami mierzalnymi oraz tym co cenimy w membranach papierowych najbardziej - selektywnością z dozą ciepła. Górę pasma powierzono 25 mm jedwabnej kopułce wysokotonowej, która dzięki kompaktowym rozmiarom umożliwiła zbliżenie centrów akustycznych zestawu głośnikowego.

Kolumny Opal 23 oferują ponadprzeciętną czytelność średnicy, jest to zestaw który z powodzeniem możecie Państwo wykorzystać w domowym studio nagraniowym, ale całość jest tak skomponowana by nie popadała w techniczną manierę. Wielogodzinne odsłuchy każdego rodzaju muzyki są czystą przyjemnością.

Symetryczna konfiguracja głośnikowa kolumn Opal 23 umożliwia odsłuch z nawet niewielkiej odległości, oferując poukładaną scenę dźwiękową wraz z dobrym wglądem w nagranie. Dźwięk jest wysycony z dobrze kontrolowanym basem, nadający utworom zwartości i szybkości. Przy czym bas potrafi pokazać swoją potęgę na nagraniach rozrywkowych, które takiej prezentacji wymagają.
18 mm korpus wraz z tyłem obudowy został połączony z pogrubionym 22 mm ekranem, mającym na celu zredukowanie wszelkich drgań ścianki frontowej. Dodatkowym elementem usztywniającym całość konstrukcji są umieszczone w newralgicznych jej miejscach wzmocnienia.

Kolumny przeznaczone są dla pomieszczeń o powierzchni 20 - 40 m2".

Dane techniczne
Impedancja: 4 Ohm
Pasmo przenoszenia: 38 Hz - 20 000 Hz
Moc nominalna: 100 W
Moc maksymalna: 150 W
Efektywność: 89 dB
Wymiary [W x H x D]: 190 x 1000 x 300 mm
Masa: 17 kg / sztuka
Głośnik niskotonowy: 2 x Pylon Audio PSW 18.8 CS
Głośnik wysokotonowy: Pylon Audio PST T-50/8
Mufy pod kolce: Tak
Maskownica: Tak/opcja
Gwarancja: 3 lata + 1 rok (rejestracja produktu)
Dostępne kolory: czarny, orzech, wenge

Kolumny Pylon Opal 23 będę przyłączał do kilku wzmacniaczy. Przede wszystkim do Audia Flight FL Three S i Hegel H160, a potem także do Audio Analogue Puccini Anniversary i do Pathos Classic One MKIII. Przewody głośnikowe i interkonekty to XLO UltraPLUS. Najpierw muszę jednak nieco wygrzać kolumny, albowiem otrzymałem je fabrycznie nowe, nieomal prosto z linii produkcyjnej. Zapraszam do lektury testu za kilkanaście dni.

Nie umieszczam, póki co, własnych zdjęć Pylon Opal, bo dziś nad Gdynią od rana wiszą ciemne, grube chmury. Trudno w takich ciemnościach zrobić dobre zdjęcia. Wykonam fotorelację, jak tylko wyjdzie trochę słońca. Na razie posiłkuję się zdjęciami firmowymi Pylon Audio, podkradzionymi z Facebooka.

Edycja 25 marca. Kilka moich zdjęć, ale słońca w Trójmieście nadal jak na lekarstwo.


I kolejne fotografie (z 27 marca br.)3 komentarze:

  1. Z góry proszę o jakieś, chociażby delikatne, porównanie do Perli 25 lub Saphirów 25. Myślę, że to może zainteresować wielu czytelników:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie oczekiwać na moderację