Polpak

czwartek, 27 października 2016

Agnes Obel „Citizen of Glass” (PIAS – 2016 r.) - LP„Citizen of Glass” to już trzeci album duńskiej artystki. Ukazał się 21 października, czyli prawie trzy lata od premiery poprzedniego zatytułowanego „Aventine” (czytaj TUTAJ). Klimatem i nastojem płyta Agnes Obel jak zwykle doskonale wkomponowuje się w jesienne melancholijne koloryty. To muzyka barwna i impresyjna, operująca plamami i smugami. Refleksyjna i krucha.

Tytuł płyty „Citizen of Glass” pochodzi od niemieckiego określenia „Gläserner Bürger”, co dosłownie oznacza „szklany człowiek”, czyli przezroczysty dla prawa, dla innych ludzi, ale także nieskazitelny. Artystka we wszystkich utworach nawiązuje tekstowo do szkła, jego struktury, delikatności; buduje chłodny, niejako szklany klimat, a nawet wykorzystuje instrumenty brzmiące jak uderzenie o szkło (czelesta). Muzycznie album porusza się wokół muzyki klasycznej, używane są takie instrumenty jak fortepian (gra na nim Obel, lekko i lirycznie niczym sam Erik Satie), skrzypce i wiolonczele, ale także rzadko spotykany Tratonium (instrument z lat 30 ubiegłego wieku, który brzmi podobnie do współczesnych syntezatorów), czy renesansowy klawesyn.

Dominują kompozycje minimalistyczne, zamglone i liryczne, ale aranżacyjnie rozbudowane. Zarejestrowane w taki sposób, jakby grała duża orkiestra symfoniczna, a nie mały skład (winyl brzmi doskonale!). Królują wystudzone emocje zakotwiczone w poezji, wielowarstwowe wątki, pozakręcane melodie, a także aura tajemniczości i głębokiej refleksji. Z muzyką pierwszorzędnie koresponduje wokal Agnes – miękki i łagodny, aczkolwiek zdystansowany. Przejmujący, dojrzały album!

9/10

Wydawca: PIAS Recordings, nośnik: LP plus kod dla pobrania MP3.

 strona A:
1. Stretch Your Eyes 5:11           
2. Familiar 3:55
3. Red Virgin Soil 2:43  
4. It's Happening Again 4:20     
5. Stone 3:56   
 Strona B:           
1. Trojan Horses 5:33   
2. Citizen Of Glass 2:49
3. Golden Green 3:59  
4. Grasshopper 2:38     
5. Mary 5:47
1 komentarz:

  1. I have used AVG protection for a couple of years now, and I recommend this solution to all of you.

    OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie oczekiwać na moderację