Polpak

niedziela, 9 października 2016

Interkonekty XLR Melodika Purple Rain MD2X20Jakiś rok temu opisywałem TUTAJ nowe przewody głośnikowe polskiej marki Melodika - były to Melodika Brown Sugar BSC2450. Kable te okazały się być w swojej cenie doskonałe pod względem konstrukcyjnym i oczywiście brzmieniowym. Kilkanaście dni temu, wiedziony potrzebą przyłączenia monitorów aktywnych Pioneer RM-05 dłuższymi przewodami symetrycznymi, poprosiłem białostockie Rafko o użyczenie do testów tytułowych kabli, które bardzo szybko przybyły. Ale zanim o nich, kilka słów o marce Melodika.   

Warto wiedzieć, że Melodika została utworzona przez dobrze znanego dystrybutora Rafko z Białegostoku. Rafko jest polskim przedstawicielem tak renomowanych firm jak: Musical Fidelity, Myryad, Goldring, HiFiMan, Polk Audio, Definitive Technology i kilku innych. Niedawno przedsiębiorstwo zdecydowało o wdrożeniu własnej marki audio – nazwano ją dźwięcznie, bo Melodika. Dziś dysponuje całkiem sporą ofertą sprzętową. Można tu znaleźć kolumny głośnikowe, rozmaite akcesoria głośnikowe i montażowe (seria Black&White), a także bardzo bogaty wybór kabli i wtyków audio posegregowanych w dwóch grupach: stricte budżetowej Purple Rain oraz nieco wyższej Brown Sugar. Ta ostatnia zawiera póki co tylko dwie pozycje przewodów głośnikowych - BSC2330 o przekroju 2 x 3,3 mm oraz tytułowe BSC2450 o przekroju 2 x 4,5 mm. Cechą charakterystyczną przewodów Melodika jest to, iż w całości wykonywane są w polskich zakładach z polskiej miedzi, tak więc ich jakość jest wysoka, a cena rozsądna.

Jak można przeczytać na firmowej stronie: "Produkcja kabli Melodika zlecana jest w jednej z polskich fabryk, która produkuje również np. kable na platformy wiertnicze, dla wojska (m.in. na potrzebny transportera Rosomak), wiązki kablowe do samochodów hybrydowych, itp. W ramach procesu projektowania oraz sprawdzania specyfikacji kabli Melodika współpracuje z laboratorium badawczym Politechniki Białostockiej".

Tak więc, kupując przewody Melodika, nabywa się stricte polski produkt, wykonany z polskiej miedzi, która jest przecież jedną z najlepszych i najczystszych na świecie, o znakomitych parametrach elektrycznych.

Melodika Purple Rain MD2X20 to przewody symetryczne, czyli zaopatrzone we wtyki XLR (tu firmy Neutrik) lutowane cyną z dodatkiem srebra. Mają długość po 2 metry, ale producent oferuje długości od 0,5 , aż do 5 metrów. Przewody są solidnie wykonane, mają dobrze polutowane styki, zaopatrzone są w wysokiej jakości wtyki XLR firmy Neutrik, a nie jakieś tanie „no name”. To duży plus. Zewnętrzne izolacje mają fioletowy kolor. Może to się podobać lub nie, ale trudno odmówić przewodom oryginalności. Mnie to się podoba. Za 269 PLN (tyle kosztują odcinki dwumetrowe) nabywca otrzymuje bardzo solidne przewody, które doskonale znajdują się w domowym systemie audio i są bardzo użytkowe.

Tym razem nie napiszę nic o dźwięku, albowiem nie testowałem przewodów w systemie hi-fi, a w niejako studyjnym. Zastosowałem je pomiędzy kolumnami aktywnymi Pioneer RM-05 (jako monitory bliskiego pola) w połączeniu z przetwornikiem cyfrowo-analogowym i przedwzmacniaczem ADL Stratos by Furutech. Rolę źródła pełnił komputer profesjonalny Dell Latitude E6440. Melodika MD2X20 sprawdziły się w takim zestawieniu pierwszorzędnie. Bardzo dobry dźwięk z pełną barwą oraz z soczystym i przestrzennym brzmieniem. Kapitalne rozciągnięcie basu podparte nasączoną średnicą i śpiewnymi sopranami. Podsumowując, Melodika to bardzo dobre przewody, a kosztują niewiele. Rekomendacja.

Dane techniczne
- Jakość przewodnika: miedź beztlenowa OFC 99.99 %
- Przekrój przewodnika 0.35 mm2, (20 x 0,15)
- Ekranowanie: standardowe
- Wtyki: solidne metalowe wtyki, z pozłacanymi stykami
- Kształt: okrągły
- Średnica (grubość kabla): 6 mm
- Konstrukcja: skręcona
- Izolacja: PE, powłoka PVC
- Złącza: wtyk-gniazdo
- Zalecenia producenta: przewód odporny na: promienie UV, wodę morską, ozon, alkohol, wyśmienita udarność zarówno w pokojowej jak i niskiej temperaturze, wysokie pochłanianie energii mechanicznej, dobra odporność na ścieranie.

Cena w Polsce - 269 PLN.


Przewody zapakowane są w woreczek foliowy


Pęczek przewodów

Purpurowa izolacja Melodika

Wtyki Neutrik - brawo!


Monitor aktywny Pioneer RM-05


Purple Rain MD2X20 przyłączony do monitora

Zbliżenie  na wtyk XLR Neutrik


Monitory Pioneer RM-05 podłączone przewodem symetrycznym Melodika do przedwzmacniacza/DACa ADL Stratos by Furutech; źródło - laptop Dell z serwisem Tidal Hi-Fi

Monitor Pioneer RM-05 stoi na podstawce Solid Tech; z tyłu zwisa przewód Melodika i zasilający Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację