Polpak

sobota, 29 października 2016

Polski Klaster AudioPolski Klaster Audio (PEKA) to nieformalne zrzeszenie polskich producentów sprzętu audio. Ta ciekawa i nowatorska inicjatywa powstała z inspiracji pana Karola Zieleźnika - właściciela salonu audio HiFi Studio w Bielsku-Białej, potem projekt zasilili o własne pomysły pan Krzysztof Grabowski - właściciel firmy Encore Seven z Bielsko-Białej oraz pan Łukasz Mika z firmy Audiomica Laboratory z Gorlic. To działo się dokładnie dwa lata temu, czyli w październiku 2014 roku. Idea, jaka przyświecała powstaniu Klastra, było stworzenie grupy lub stowarzyszenia polskich firm producentów audio - tak, aby współpracować ze sobą dla wspólnego rozwoju oraz móc zdrowiej konkurować z dużymi podmiotami oraz by zwiększyć potencjał oddziaływania i promocji polskiej produkcji zarówno w kraju, jak i na rynkach zagranicznych. Polskie firmy mają ogromny potencjał i pierwszorzędne know-how, lecz często pozostają niezauważone wśród konkurencji zagranicznej. Klaster ma to pomóc zmienić, większy więcej może.

Obecnie w skład Polskiego Klastra Audio wchodzą: wspomniane Encore Seven (marka Egg-Shell – głównie wzmacniacze lampowe) i Audiomica Laboratory (przewody audio), a także Bodnar Audio (kolumny oparte na głośnikach szerokopasmowych), Audio Cave (wydawca płyt kompaktowych i analogowych), Edis Andrzej Ogonowski (producent transformatorów i dławików do zastosowań audio z ukierunkowaniem na sprzęt lampowy), elinsAudio (producent wysokiej jakości wzmacniaczy audio), hORNS by Auto-Tech (tubowe kolumny głośnikowe), Pre-audio (przede wszystkim gramofony tangencjalne), Projekt Nostromo (głównie przetworniki cyfrowo-analogowe i wzmacniacze słuchawkowe), Shape of Sound (ręczna produkcja gramofonów), VAP - Voltec Audio Product (szafki audio i akcesoria) oraz Yayuma (procesory dźwięku).

Warto wiedzieć, że w ramach wewnętrznej współpracy między członkami powstają kompletne systemy audio. Tegoroczna wystawa Audio Video Show 2016 w Warszawie będzie pierwszą okazją do spotkania się z większością tworzących obecnie Klaster producentów. W dwóch pokojach (# 518 i # 306) hotelu Sobieski będzie można zobaczyć i usłyszeć premierowe systemy audio zbudowane całkowicie na bazie komponentów pochodzących od polskich producentów zrzeszonych w Klastrze. To Dream Reference #001 (komponenty Egg-Shell, Bodnar Audio, Pre-Audio i Audiomica Laboratory) oraz Dream Reference #002 (Gramofon Shape of Sound Skalar, przedwzmacniacz Egg-Shell Prestige PS5, wzmacniacz Egg-Shell Prestige 12WKT i kolumny głośnikowe hORNS Mummy oraz kable Audiomica Laboratory Excellence/Ultra Reference).

Stereo i Kolorowo z całego serca kibicuje powyższej inicjatywie; cieszę się, że powstał taki podmiot, który może dać silny impakt dla dalszego rozwoju polskiej przedsiębiorczości w sferze audio-stereo i pozwoli pełniej zaistnieć na rynkach zagranicznych. Nieskromnie dodam, że i piszący te słowa ma też pewnego rodzaju udział w duchu Polskiego Klastra Audio, albowiem kilkakrotnie na łamach bloga opisywałem wzmacniacze i przedwzmacniacze Egg-Shell, rozmaite przewody Audiomica Laboratory, jak i kolumny Bodnar Audio oraz stoliki audio VAP.

Oczywiście wybieram się na tegoroczne Audio Video Show do Warszawy, skąd zamieszczę obszerną relację z wystaw Polskiego Klastra Audio, zaś w listopadzie będę u siebie gościć cały system złożony z poszczególnych sprzętów różnych wytwórców. Będzie to najpewniej większa część systemu Dream Reference #002.1 komentarz:

Komentarz będzie oczekiwać na moderację