Polpak

wtorek, 15 sierpnia 2017

[Audio vintage]: radioodbiornik Revox B261


Opisywany tuner został wypożyczony z salonu audio-vintage Nomos z Warszawy

Revox/Studer
Na początek kilka słów o firmie Revox (oryginalna pisownia to ReVox). Została założona w Szwajcarii w Herisau 1951 w roku jako spółka-córka innej słynnej szwajcarskiej firmy Studer. Ta zaś powstała w 1948 roku (ufundowana przez dr Willi Studera) i koncentrowała się na segmencie profesjonalnym/studyjnym audio (wyposażenie radiowe, sprzęt do nagrywania, miksujący, etc). Pierwszą marką Revox był Dynavox. Pod nią powstał pierwszy magnetofon szpulowy Dynavox 100, a wkrótce pojawił jego sukcesor - już pod logo Revox - T26. W 1960 roku wyprodukowano stereofoniczny magnetofon D36, w 1963 - G36, a potem, w 1967 roku, udoskonalony A77 ze sterowanym elektronicznie mechanizmem "direct drive capstan". Oba modele okazały się być wielkim sukcesem - sprzedały się w ilości ponad 80 000 sztuk. Generalnie Revox głównie koncentrował się na technice zapisu/odczytu magnetofonowego, którego stał się wręcz synonimem. Synonimem maksymalnego zaawansowania i innowacyjności. Można tu wymienić kilka modeli magnetofonów z brzegu: Revox A700, B77, PR99 i PR99 MKII, a także późniejsze C274 i C278. Szczytem technologicznym był magnetofon B215 sterowany trzema mikroprocesorami, a wprowadzony na rynek już w 1985 roku.

We wczesnych latach 80-tych XX wieku Revox zainwestował w konstrukcje sprzętu high-fidelity. Tak najpierw powstała seria B7xx, a w połowie lat 80-tych - seria B2xx. Produkowano liczne wzmacniacze, amplitunery, odtwarzacze CD, magnetofony, itp. Do dziś sprzęty te uchodzą za przykład nie tylko doskonałego dźwięku, zaawansowanych technologii, ale także specyficznego, bo jedynego w swoim rodzaju, designu. Opierał się on na skrzyżowaniu funkcjonalności, użyteczności ze studyjną powierzchownością, co wynikało z faktu, iż większość sprzętów Revox wprost wywodziło się ze studyjnej firmy-matki Studer. Na przykład odtwarzacze płyt CS Revox B225 i B226 w większości konstrukcyjnie opierały się na profesjonalnych Studer A725 i A727. Podobnie było z większością tunerów radiowych. W 1994 roku Revox stał się częścią amerykańskiego koncernu Harman International, zaś w 1996 roku zmarł założyciel firm Revox/Studer pan Willi Studer. Obecnie Studer wchodzi w skład Harman International, z kolei Revox jest własnością większościowych szwajcarskich udziałowców instytucjonalnych i prywatnych. Chodzą słuchy, że w Revox trwają prace nad wznowieniem produkcji magnetofonów...

Ciekawa strona m.in. o Revox i jej historii TUTAJ.

Radioodbiorniki Revox
Revox technologię odbioru fal radiowych z eteru zaaplikował już w bardzo wczesnych produktach, albowiem już magnetofon szpulowy T26 wyposażony był w prosty radioodbiornik, a był to rok 1951. Jednakże pierwszy niezależny tuner radiowy powstał dopiero w 1969 roku - to model A76. Produkowany był nieprzerwanie do 1977 roku, choć w kolejnych generacjach MKII i MKIII. W 1973 roku zaprezentowano wysokiej jakości radioodbiornik/przedwzmacniacz A720, a wkrótce potem - w 1978 roku - model B760, który kosztował podówczas aż 1 650 USD. W 1983 roku przedstawiono nowy radioodbiornik B261, który wkrótce (rok 1988) otrzymał aż trzech następców B260, B260-S i B260-E. W międzyczasie (1986 rok) wprowadzono wzmacniacz z tunerem oznaczony jako B286, jak i B285. Co ciekawe, B286 występował także w wersji wyłącznie FM. W 1987 roku zdecydowano o rozpoczęciu produkcji modelu niższego B160, a potem od 1992 roku - C160. 1990 rok to start modelu H6, a potem cyfrowego H7. Historia produkcji radioodbiorników w Revox kończy się pod koniec XX wieku - w 1993 roku pojawił się B26 Emotion (koszt to 1 600 CHF) i, póki co, jest zdaje się ostatnim.

Studer A726, czyli studyjna wersja tunera Revox B261 (zdjęcie z internetu)

Revox B261
Produkowany był przez Revox/Studer w szwajcarskim zakładzie w Loffingen w latach 1982 - 1987. Kosztował wówczas 2 125 CHF (albo 1 500 USD). Jego bezpośrednim następcą był model B260 (oraz model specjalny B260-S) produkowany w latach 1988 - 1991. B261 ma design typowy dla firmy Revox/Studer, czyli stricte nawiązujący do studyjnego. Taka stylistyka może się podobać lub nie, ale trudno jej odmówić oryginalności oraz wyjątkowości. Na pewno trudno pomylić ja z innymi markami. Warto wiedzieć, że w Revox B261 to w rzeczywistości "domowa" wersja radioodbiornika studyjnego Studer A726 (zobacz TUTAJ) - te dwa modele różnią się w istocie tylko tym, że ten drugi ma na froncie specjalne uchwyty do mocowania w rackach.

Tuner zamknięty jest w stalowej obudowie, front to aluminiowa płyta z mnóstwem przycisków i regulatorów. Duża część regulatorów jest przykryta zdejmowaną szybką z przezroczystego tworzywa sztucznego - pod nią znajdują się m.in. przyciski do sterowania licznymi funkcjami dostrajania częstotliwości, w tym wybór automatycznego strojenia w krokach 50 kHz lub 12,5 kHz (0,5 MHz lub 0,0125 MHz), detunowania częstotliwości w przedziałach 0,0125 MHz. Są także regulatory do ustawiania mono/stereo, wyciszania, kalibracji, przyciski wyboru drugiej anteny (antena A/B), separacji kanałów, ale także gniazdo słuchawkowe 6,3 mm wraz z regulacją głośności, co było (i jest) bardzo rzadko spotykane w radioodbiornikach.

Nad szybką/klapką zamontowano dwa wyświetlacze (podświetlane fluorescencyjnie na jasno-zielono) - pierwszy, prawy ma dwa wskaźniki wychyłowe sygnalizujące siłę sygnału i skalę dostrojenia, zaś drugi LCD może wyświetlać listę nazw, zaprogramowanych numerów lub częstotliwości stacji. Specjalny regulator do tego służący znajduje się pod akrylową szybką. Na linii wyświetlaczy, po ich prawej stronie znajdują się długie dwa rzędy dwudziestu dwóch aluminiowych przycisków strojenia stacji, a na ich prawej skrajnej stronie umieszczono duży, pojedynczy dwudziesty trzeci przycisk - to włącznik/wyłącznik zasilania. Jak widać, radioodbiornik B261 jest bardzo bogato wyposażony - można na różne sposoby bawić się dostrajaniem sygnału i wyborem różnych funkcji. Funkcjonalność jest wręcz doskonała. Tuner był opcjonalnie wyposażany w pilot zdalnego sterowania B201.

Brzmienie Revox B261 charakteryzuje się dużą selektywnością, czystością oraz nieprawdopodobną przestrzennością. To jeden z najlepiej brzmiących tunerów z jakimi miałem od czynienia! (Lepszy był tylko polski Amplifikator FM). Zresztą nie dziwota to. Na niemieckojęzycznych forach uważa się, że ​​B261 "jest równy jest topowemu modelowi B760 we wszystkich aspektach". Dodatkowo, że jest "prawie niezniszczalny i brzmi fantastycznie. Niestety, Rexox B261 do wysoce klarownego, mocnego i przestrzennego dźwięku potrzebuje porządnej anteny. To nie jest wysoce czuły japoński tuner, który dobrze stroi na tzw. kawałku drutu. Revox wymaga co najmniej kilku metrów kabla antenowego, a najlepiej profesjonalnej anteny. Wówczas odwdzięczy się krystalicznym i czystym dźwiękiem o fantastycznym rozciągnięciu oraz głębi. Referencyjnym.

Cały prospekt/instrukcja obsługi Revox B261 dostępny jest TUTAJ. Całość w PDF - TUTAJ. Prospekt w języku niemieckim - TUTAJ.

* * *

W Polsce marka Revox/Studer nie jest zbyt popularna, w przeciwieństwie do krajów niemieckojęzycznych gdzie ma status kultowej. Być może bierze się to z tego, że w Polsce do niedawna występowały spore kłopoty z serwisowaniem sprzętów Revox. Na szczęście powstało kilka bardzo rzetelnych serwisów, które wyspecjalizowały się także w urządzeniach Revox, w tym i warszawski Nomos. Zresztą dla chętnego nic trudnego, w Sieci do znalezienia są liczne firmy zajmujące się naprawą i serwisem Revox/Studer - chociażby niemiecki Revox-Online (zobacz TUTAJ). Ponadto, jak wiadomo, Revox/Studer mają własny format wtyków zasilających, więc kabel sieciowy ze "zwykłym" wtykiem nie będzie tu pasować. Często można słyszeć opinie, że oryginalny kabel sieciowy Revox to koszt kilkuset złotych. A tymczasem takowy kabel bez żadnych problemów można nabyć za kilkanaście Euro (zobacz TUTAJ), czyli około 50 PLN.

Kopalnia informacji o Studer/Revox w języku niemieckim - TUTAJ.
Szwajcarska strona Revoxsammler - TUTAJ.
Dużo informacji o Revox, o dziwo, na polskojęzycznych stronach Wikipedii - TUTAJ.Zdjęta akrylowa szybka przykrywająca dolną partię regulatorów

Dwa duże fluoroscencyjne wyświetlaczePo prawej - gniazdo słuchawkowe 6,3 mm wraz z regulacją siły głosu; po lewej - gniazdo 6,3 mm wyjścia z przedwzmacniacza wraz z regulacją siły głosu


Ilość regulatorów, przycisków i funkcji przyprawia o zawrót głowy


Ponadczasowy design

Logo ReVox z 1966 roku

Poster B261 z katalogu Revox z 1986 roku (zobacz TUTAJ)

Revox B261 w studio i w domu

Wieża Revox; na pierwszym planie pilot zdalnego sterowania IR - dwie powyższe reprodukcje pochodzą z katalogu Revox z 1984 roku (zobacz TUTAJ)

2 komentarze:

  1. Revox b 286 to przedwzmacniacz z tunerem , Revox b 285 to amplituner .Rożnica Revox b 261 i studer 726 . Studer ma wyjcie XLR . Do tunerów pasuje też pilot revox b 208 . Trafiają się rzadko modele revox b 261 na 2 anteny przełącznik wyboru antena A lub B jest na froncie obudowy .

    OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie oczekiwać na moderację