Polpak

niedziela, 20 sierpnia 2017

Mata do wkładki gramofonowej - Dereneville Headshell-Contact-MatDziś kilka słów o dość nietypowym akcesorium adresowanym dla gramofonów. To Dereneville (zobacz TUTAJ) - mata anty-rezonansowa do główek ramion gramofonowych (nie wiem jak lepiej przetłumaczyć na polski określenie "Headshell-Contact-Mat") albo mata anty-rezonansowa do wkładek gramofonowych. Jej przeznaczeniem jest aplikacja pomiędzy wkładką a headshell’em ramienia gramofonowego. Ma eliminować rezonanse gramofonu i łożysk ramienia, a także znacząco poprawiać pracę wkładki gramofonowej, optymalizując rezonans wkładki odsprzedając ją od reszty układu. Warto podkreślić, że ze względu na ultra-cienką strukturę oraz zoptymalizowane właściwości mechaniczne nie zmienia kąta VTA ramienia (grubość maty to jedynie 0,38 mm).

Mata produkowana jest w Niemczech (w Lippstadt) przez AVDesignHaus (zobacz TUTAJ), czyli firmę wyspecjalizowaną w technologii gramofonowej. Jednak AVDesignHaus wytwarza tę matę na zlecenie innego gramofonowego tuzy, a mianowicie dla Dr.Feickert Analogue - i to w ofercie tej firmy mata znajduje się. Dereneville występuje również w postaci dużej maty na talerz gramofonu, a także jako mniejsza dla sub-talerza gramofonów firmy Rega.

Powierzchnia maty obustronnie pokryta jest substancją silikopodobną, dzięki czemu ewentualne zanieczyszczenia nie przywierają do jej struktury. Jest obecność ma korzystnie wpływać na eliminacje mikro-rezonansów, poprawiając kontakt wkładki z ramieniem, a przez to wpływać na brzmienie analogów. Poprawiać ma definiowanie niskich tonów, ogólną czytelność brzmienia w całym zakresie częstotliwości. Rezultat jej zastosowania to dokładniejszy, lepiej zdefiniowany obraz muzyczny. Redukcja zniekształceń oraz lepsze pasmo przenoszenia. Szczególnie rekomendowana przez producenta w przypadku metalowych korpusów wkładek gramofonowych, gdzie metal wkładki przylega bezpośrednio do metalowej główki ramienia. Na logikę rzecz biorąc, zastosowanie podkładki headshellowej ma uzasadnione zastosowanie w przypadku większości ramion albowiem skutecznnie odprzęga wkładki od ramienia.

Użyłem Dereneville Headshell-Contact-Mat pomiędzy wkładkę Ortofon 2M Black a główkę ramienia gramofonowego Iterspace 10'' gramofonu Nottingham Analogue Horizon (czytaj test TUTAJ). Mata okazała się być nieco większa (dłuższa) niż górna powierzchnia kontaktowa wkładki Ortofon. Jednak nie uciąłem jej, wystawała trochę do przodu i do tyłu. Czasem może pojawić się problem z właściwym wyregulowaniem wkładki, albowiem jej główka jest ciut przysłonięta matą. Naturalnie, po montażu maty, należy ponownie ustawić siłę nacisku igły, bo przecież mata tez ma swoją masę. Niewielką, ale ma. A to wpływa na nieduże siły ustawienia. Ortofon zaleca siłę nacisku wkładki 2M Black wyregulować na 1,5 grama.

Jakie są wrażenia dźwiękowe? Może nie są one wysoce spektakularne, lecz są rzeczywiście odbierane. Są nieduże, ale idące w korzystną stronę zmian. Warto zauważyć, że niektóre akcesoria tego typu zamiast autentycznie poprawiać dźwięk, "mulą" go i ograniczają. Ale nie w przypadku maty Dereneville. Na pewno poprawie ulegają niskie tony, które zdają się być obszerniejsze i z lepszą kontrolą. Dodatkowo struktura muzyczna lekko wyostrza się, staje się bliższa i czytelniejsza. Ma nieco grubsze rysy, obrys. Ogólnie po zaaplikowaniu maty uzyskuje się uspokojenie i harmonizację brzmienia. Niejako wyższą czystość. A to wszystko dzięki eliminacji rezonansu w punkcie kontaktu body wkładki z metalową główką ramienia. Owszem, cena jednej maty nie jest niska, bo to koszt aż 185 PLN, ale warto taką inwestycję przedsięwziąć. Korzyść dla dźwięku płyt analogowych murowana.  

Cena w Polsce - 370 PLN (opakowanie zawiera dwie podkładki do headshella).


Opakowanie zawiera dwie maty

Made in Germany

Na czarnej gąbce, czarna mata


Mata ma strukturę włóknistego materiału, z obu stron powleczonego silikopodobną substancją

Gramofon Nottingham Analogue Horizon przed aplikacją maty; mata na talerzu to Harmonix TU-800EXi


Siłę nacisku igły wyregulowałem ciut powyżej rekomendowanych 1,5 grama

Mata nieco wystaje poza obrys powierzchni kontaktowej wkładki Ortofon 2M Black

Gramy!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację