Polpak

niedziela, 10 września 2017

Wzmacniacz Hegel Röst (black version) - zapowiedź testu


Kilka dni temu krakowski dystrybutor Camax (zobacz TUTAJ) dostarczył mi nowy model wzmacniacza zintegrowanego Hegel Röst (zobacz TUTAJ). Do tej pory Röst proponowany był jedynie w kolorze białym, kolor czarny to zupełna nowość. Nie muszę przypominać, że Röst niedawno otrzymał prestiżową nagrodę "EISA Award" dla najlepszego wzmacniacza zintegrowanego roku 2017/2018. To wydarzenie mówi samo za siebie.

Producent wiele pisze o swoim nowym produkcie: "Hegel Rost to wzmacniacz stereofoniczny, oparty na rozwiązaniach flagowej integry Hegel H360. Inspirację dla nazwy można tłumaczyć dwojako. Röst to nazwa norweskiej wyspy położonej na dalekiej północy w archipelagu Lofoty i znanej z walorów krajobrazowych. Röst może oznaczać także głos.

Tor audio swoją genezę ma we wzmacniaczach H360 i H160. Układy analogowe są zasadniczo oparte na konstrukcji H360, ale przeskalowane na mniejszą moc. Natomiast z H160 zaczerpnięto konwerter cyfrowo-analogowy. Oprócz tego wdrożono też kilka usprawnień dla dalszej optymalizacji brzmienia. Zastosowno nową wersje firmowego układu SoundEngine. Jest on o 50% szybszy i szczególnie skutecznie radzi sobie z minimalizacją zniekształceń powstających gdy jeden element kończy przewodzenie, a drugi przewodzenie zaczyna (ang. crossover distortion). SoundEngine eliminuje te zniekształcenia w sposób dynamiczny i oprócz tego pozwala na uzyskanie wysokiego współczynnika tłumienia. Hegel zastosował we wzmacniaczu Röst nowe tranzystory wyjściowe, są one szybsze od poprzednio stosowanych i mogą dostarczyć prąd nawet do 50% większy. W stopniu wejściowym pracują ręcznie dobierane tranzystory FET. Do regulacji głośności zastosowano układy zaczerpnięte z wysokoprecyzyjnego sprzętu pomiarowego.

Zapożyczona z modelu H160 część cyfrowa pozwala na obsługę Apple AirPlay. Na wyposażeniu jest cyfrowe wejście koncentryczne RCA, trzy wejścia optyczne, wejście USB typ B i gniazdo Ethernet do połączenia z siecią (dla sterowania i strumieniowania audio). Zastosowano też firmową technikę regeneracji zegara. Dla sygnałów analogowych są trzy wejścia - jedno XLR i dwa RCA. Oprócz terminali głośnikowych jest też wyjście RCA o regulowanym poziomie i wyjście słuchawkowe. Röst wyróżnia się możliwościami współpracy z systemami automatyki. Ma on zainstalowane oprogramowanie Control4, czyli jednego z wiodących dostawców systemów automatyki. Takie funkcjonalności są spotykane w sprzęcie audio-wideo, ale nie w urządzeniach z kręgu audiofilskiego hi-fi. Sterowanie IP wzmacniacza Hegla jest w pełni otwarte, co pozwala na pisanie sterowników dla systemów automatyki takich jak Crestron czy Savant, czy na potrzeby innych aplikacji.

Obudowa została wykonana ze stali i aluminium i pomalowana na biało lub czarno. Gałki również zostały wykonane z aluminium. Wyświetlacz OLED świeci białym światłem. Do wyposażenia Rösta należy wykonany z bloku aluminium pilot zdalnego sterowania, ale sterowanie może się także odbywać poprzez domową sieć. Istnieje także wspomniana wyżej możliwość integracji z systemami inteligentnego domu".

Specyfikacja techniczna:
- Moc 2 x 75 W przy 8 ohm
- AirPlay
- UPnP / DLNA
- Control4
- Streamowanie muzyki z serwisów Tidal, TuneIn oraz z sieci domowej
- wejścia XLR, RCA oraz asynchroniczne USB-B
- Pasmo przenoszenia 5 Hz - 180 kHz
- Odstęp sygnał/szum > 100 dB
- Przesłuch między kanałami <  -100 dB
- Współczynnik tłumienia ponad 2 000
- Wymiary (z nóżkami) 430 x 100 x 310 mm
- Masa 12 kgPilot zdalnego sterowania dostarczany jest w eleganckim pudełku wraz z instrukcją obsługi


Front to klasyczny minimalizm estetyczny typowy dla Hegla; w Röst niespodzianka - wyjście słuchawkowe 6,3 mm


Bardzo wyraźny wyświetlacz OLED


Z Rösta można grać bezprzewodowo na dowolnym urządzeniu Apple via AirPlay

Dwa Hegle - na górze Röst, a na dole mój H160

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację