Polpak

czwartek, 8 października 2020

Głośniki podłogowe Piega Premium 701 - zapowiedź testu

Właśnie otrzymałem do testów szwajcarskie głośniki podłogowe Piega Premium 701 (zobacz TUTAJ i TUTAJ). Nie ukrywam, że zawsze chciałem pozyskać te wyjątkowe kolumny na domowe odsłuchy, albowiem z Piega znamy się już ponad ...20 lat! Jeszcze jako nieomal gołowąs podróżowałem co roku na wakacje do Szwajcarii, a tam już w 1997 roku po raz pierwszy spotkałem się z tymi nietypowymi aluminiowymi głośnikami. Jeździłem w odwiedziny do mojej lekarskiej rodziny, która wówczas mieszkała w kantonie Thurgau, tuż obok kantonu Zürich, gdzie właśnie położona jest firma Piega. (A dokładnie w miejscowości Horgen nad Jeziorem Zuryskim). W domu wuja, w salonie, dumnie stały i pięknie grały oczywiście głośniki Piega. Nigdy tego nie zapomnę... Ale dosyć tych łzawych wspomnień!

W 1986 roku panowie Leo Greiner, Kurt Scheuch i Christian Schmid założyli przedsiębiorstwo Piega SA z siedzibą w Horgen nad Jeziorem Zuryskim (potem także powstał drugi zakład produkcyjny w nieodległym Wädenswil). Nazwa Piega pochodzi od włoskiego słowa „la piega”, które oznacza "fałdę" lub "zagięcie". Nazwa ta nawiązuje do technologii wstęgowej budowy głośników lub składania cienkiej "wafelkowej" folii aluminiowej. Głośniki wstęgowe w Piega są stosowane po dziś dzień, przy czym ich projekt był nieustannie rozwijany przez ostatnie trzy dekady. Membrana składa się z bardzo cienkiej folii aluminiowej o wymiarach 26 × 42 mm. Ruchoma masa wynosi zaledwie siedem miligramów, czyli około 30 razy mniej niż w przypadku najlżejszych dostępnych na rynku kopułkowych głośników wysokotonowych!

Od 1997 roku Piega SA rozpoczęła produkcję swoich głośników z aluminiowych obudów. Wytłaczane aluminium zapewnia dobrą stabilność i optymalną sztywność obudowy. Aluminium jest bardzo sztywnym materiałem a dzięki niezbędnej wiedzy w zakresie tłumienia można wytwarzać obudowy, które nie wibrują, a zatem nie wytwarzają własnego dźwięku. Kolumny Piega do dziś wykonywane są głównie z aluminium.

* * *

Najnowocześniejsza technologia zastosowana w konstrukcji obudowy Piega Premium 701 sprawia, że nowe trio głośników Premium oferuje zapierającą dech w piersiach jakość dźwięku. Podczas, gdy dwa mniejsze modele wykorzystują tweetery PIEGA LDR 2642 MKII, flagowa jednostka, Premium 701, jest pierwszym modelem wyposażonym w nowe tweetery wstęgowe LDR 3056. Ten zaawansowany system głośnika wysokotonowego korzysta ze wszystkich doświadczeń uzyskanych podczas opracowywania przetwornika PIEGA Line Source Driver i systemu drugiej generacji PIEGA Coax.

Cienka membrana wyposażona została w nowo opracowane zawieszenie i jest doskonale kontrolowana przez bezmasowy tłumik. Dzięki zoptymalizowanemu systemowi magnesów, nowemu układowi folii i olbrzymiemu wysiłkowi, jaki włożono w rozwój i produkcję, system gwarantuje niezwykle wysoką wydajność, większą przepustowość i liniowość oraz imponującą rozdzielczość. Masywny, aluminiowy panel przedni LDR 3056 sprawia, że przejście od membrany do obudowy jest całkowicie jednorodne.

Głośniki średniotonowe o głębokim brzmieniu zostały również poddane wielu ulepszeniom. Przetworniki są precyzyjnie skalibrowane w odniesieniu do charakterystyki nowej obudowy i tweeterów wstęgowych. Stożkowe przetworniki MDS są przystosowane do szczególnie długich ruchów membrany. Mimo że ich wąskie obudowy oraz odpowiednio mała średnica wynoszą odpowiednio 120 i 140 milimetrów, głośniki zapewniają żywiołowy i dynamiczny bas, który pozostaje silny nawet w średniej wielkości pomieszczeniach. Aluminiowe obudowy zostały dopracowane i odgrywają ważną rolę w wyjątkowo precyzyjnym odtwarzaniu basów w nowych modelach głośników serii Premium. W porównaniu z poprzednimi modelami są one o 30% sztywniejsze. Ich zaokrąglony kształt zapobiega występowaniu zakłócających fal stojących wewnątrz obudowy, zapewniając czystą, kontrolowaną oraz wyraźną transmisję wszystkich średnich i niskich częstotliwości. Wszystkie modele serii Premium są dostępne w trzech wersjach kolorystycznych: srebrny anodowany, biały lakier ze srebrną osłoną, czarny anodowany z czarną osłoną.

Dane techniczne
Zasada budowy: konstrukcja 2 ½ drożna, wolnostojąca
Rekomendowana moc wzmacniacza: 20 - 200 W
Czułość: 91 dB/W/m
Impedancja: 4 Ohm
Pasmo przenoszenia (+/-2 dB): 34 Hz - 50 000 Hz
Przetworniki niskośredniotonowe: 2 x 140 mm
Tweeter: 1 x LDR 3056 wstęgowy
Przyłącza: PIEGA Multi Connectors
Wymiary (W x S x G): 106 x 18 x 23 cm
Masa 28 kg/sztuka


Dostawa na palecie

Wózek jest niezbędny, bo jedna paczka ma masę ponad 30 kg

Już pod drzwiami mieszkania


Sprytny sposób pakowania

Podstawa z aluminium

Akcesoria, które należy przymocować do podstawy

Montaż stelaży/stopek

Zaraz ustawię Piegi na docelowym miejscu, ale najpierw muszę przestawić na bok moje Living Voice
Oszałamiająco piękne aluminium obudowy

Na górze tweeter wstęgowy Piega LDR 3056

Stopy


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację