Polpak

czwartek, 22 października 2020

Monitory aktywne Barefoot Footprint 02 - zapowiedź testu


 

Niedawno na blogu Stereo i Kolorowo opisywałem znakomite amerykańskie aktywne monitory studyjne Barefoot Footprint 01 (czytaj recenzję TUTAJ). W podsumowaniu testu tak o nich napisałem: "To referencja dźwiękowa typu studyjnego. To brzmienie energetyczne, dokonane, substancjalne, acz równolegle precyzyjne i rozdzielcze. O wzorowej kulturze i wybitnej autentyczności grania". Jednocześnie nieco ubolewałem, że jako propozycja dla domowego hi-fi jest to pozycja dość droga - koszt pary monitorów Footprint 01 oscyluje wokół kwoty 20 000 PLN. Nie jest to mało. Na szczęście amerykański producent przygotował bardziej cenowo przystępną propozycję - to najnowsze monitory Footprint 02 (zobacz TUTAJ i TUTAJ) - ich europejska cena to 3 300 €, czyli około 15 000 PLN (za parę). Są nieco mniejsze (i lżejsze) od Footprint 01, ale to dalej bardzo wysoka studyjna liga. Konstrukcyjnie są bardzo podobne.

Tak się szczęśliwie złożyło, że zaraz po zwrocie polskiemu dystrybutorowi monitorów Footprint 01, tenże od razu dosłał mi na testy Footprint 02. Warszawski Musictoolz (bo o tego dystrybutora chodzi) w ofercie ma całe spektrum monitorów Barefoot. Ale Footprint 02 to absolutna nowość! Zaraz zabieram się więc za ich odsłuchy...

* * *

Footprint02 to nieco mniejsze, aktywne monitory bliskiego pola w jeszcze bardziej przystępnej cenie, ale nadal oferujące tę samą bezkompromisową jakość dźwięku i wszechstronność dzięki autorskiej technologii MEME, umożliwiającej emulację najbardziej znanych monitorów w branży. Już pierwszy rzut oka pozwala stwierdzić, że mamy do czynienia z tą samą oryginalna geometrią, gdzie głośnik wysokotonowy został umieszczony poniżej tego odpowiedzialnego za środek pasma, co gwarantuje większą koncentrację energii akustycznej w samym centrum obudowy.

W monitorach zastosowano również tę samą technologię Dual-Force™ polegającą na umieszczeniu naprzeciw siebie dwóch subwooferów oraz podwójny radiator pierścieniowy tweetera jak i mid-driver, który został osadzony w aluminiowych przegrodach. Podobnie jak w Footprint01, zarówno krawędzie jak i rogi każdej obudowy zostały lekko zaokrąglone aby zminimalizować dyfrakcję.

Wnętrze obu konstrukcji jest praktycznie identyczne - dwudrożna krosownica DSP współpracuje tu z dwoma modułami wzmacniacza klasy D, a 6.5-calowe subwoofery gwarantują odpowiedni poziom głębokiego dołu, trójwymiarowe obrazowanie przestrzenne oraz szeroki zakres dynamiki, pomimo że obudowa monitorów jest tu około 60% mniejsza w porównaniu z FP01.

Warto tu wspomnieć o autorskiej technologii Dual-Force, która stała się niejako rdzeniem podczas konstruowania kolejnych modeli monitorów. Polega ona na umieszczeniu dwóch subwooferów naprzeciw siebie, co eliminuje wibracje obudowy, dzięki czemu jedyny dźwięk jaki słyszymy dociera do nas z głośników, bez zmiennych jakie może wytworzyć właśnie obudowa monitorów. Przekłada się to na o wiele bardziej precyzyjna prace podczas miksu, nagrań, czy po prostu odsłuchu muzyki.

Ciekawym i kluczowym komponentem jest również głośnik wyskotonowy składający się z podwójnego radiatora pierścieniowego. W sytuacji kiedy długość fali dźwiękowej zawartej w górze pasma dociera do średnicy membrany tweetera, dyspersja automatycznie się zawęża, niekorzystnie wpływając na obraz dźwiękowy. W przypadku wykorzystania drivera z podwójnym radiatorem połączonego ze stosowaną przez zespół Barefoot geometrią osadzenia głośników w obudowie, otrzymujemy szerszą dyspersję górnych częstotliwości podczas odsłuchu.

Podobnie jak w przypadku innych modeli monitorów Barefoot, tak i za pomocą Footprint02, dzięki rewolucyjnej technologii MEME (Multi-Emphasis Monitor Emulation) możesz sprawdzić, jak Twój miks zabrzmi na trzech rodzajach referencyjnych monitorów. MEME bazuje na modelowaniu DSP imitującym zakres częstotliwości, fazowość, przenoszenie transjentów, dynamikę i rodzaje zniekształceń charakterystyczne dla różnych typów klasycznych monitorów bliskiego pola. Wielu realizatorów ceni sobie możliwość sprawdzenia miksu na kilku różnych zestawach monitorów, co pozwala na skupienie się na określonych aspektach brzmienia czy określenie, jak zachowa się w innych warunkach niż studyjne. Nie zawsze jednak jest miejsce czy budżet na to, by wyposażyć studio w kilka par monitorów. Dzięki rozwiązaniu MEME firmy Barefoot Sound otrzymujesz cztery rodzaje monitorów w postaci jednego zestawu!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację