Polpak

piątek, 30 października 2020

Fluid Audio DS8 - statywy pod monitory studyjneZdjęcia z facebookowej strony Fluid Audio


Do amerykańskiej firmy Fluid Audio (zobacz TUTAJ) "dotarłem" nieco okrężną drogą (zaraz to wyjaśnię i też więcej napiszę o Fluid Audio). Potrzebowałem statywy pod monitory Barefoot Footprint 02 (zobacz TUTAJ), które to planowałem postawić na biurku w domowym gabinecie. Innymi słowy, miałem zamiar urządzić sobie "kącik muzyczny" w pomieszczeniu, w którym ostatnio coraz częściej przebywam i pracuję zamiast to robić w biurze na mieście. Światowa sytuacja pandemiczna sprawiła, że coraz to więcej osób zamiast pracować w biurach, kancelariach, urzędach, etc. zmuszonych jest przenieść się ze swoją pracą do domu, do tzw. home-workingu. Warto jednak takie miejsce odpowiednio przygotować, zaaranżować i - oczywiście odizolować od pozostałych miejsc mieszkania/domu (o ile się da). Stąd też i moja aranżacja domowego biura oraz systemu muzycznego wspomagającego pracę.

A teraz parę słów o samej firmie Fluid Audio. Została założona w Kalifornii przez pana Kevina Zuccaro - inżyniera i jednocześnie muzyka. (Wcześniej pracował m.in. dla firm JBL oraz M-Audio). Jak można się dowiedzieć w materiałach informacyjnych: "Kevin rozwinął pasję do audio i nauczył się projektowania głośników od podstaw. Praca nad przetwornikami głośnikowymi, systemami hi-fi i projektami kinowymi dała mu wszechstronne podejście do projektowania głośników". Firma od dobrych kilku lat specjalizuje się w konstruowaniu monitorów studyjnych, a tych w aktualnej ofercie ma kilkanaście odmian. Wytwarza też interfejs nagrywania SRI-2 oraz przystawki gitarowe, które to są firmowymi przebojami. Urządzenia produkowane przez Fluid Audio używa wielu muzyków, producentów i inżynierów dźwięku na całym świecie - na firmowej stronie można się zapoznać z całą taką listą.

Wracając do początku niniejszego tekstu. Jak napisałem, potrzebowałem podstawki pod monitory do mojego planowanego "kącika biurowego" w mieszkaniu. Po przejrzeniu kilkunastu ofert w Internecie, wybór padł na statywy Fluid Audio DS8 (zobacz TUTAJ). Wydały mi się solidne, estetyczne, a także okazały się być mieć racjonalną cenę. Dlatego zamówiłem parkę, po kilku dniach przyjechały pocztą kurierską. Poniżej kilka moich wrażeń.

Stojaki do monitorów stacjonarnych Fluid Audio DS8 są przeznaczone dla wszystkich typów monitorów studyjnych (optymalnie 7 ”i 8”). Posiadają możliwość podniesienia monitorów na dwie wysokości: 7,9 cm lub 14,3 cm. Dzięki gumowym nóżkom stojaki stają się systemem izolacji akustycznej, który dodatkowo można regulować pod trzema kątami: płaskim, 3 i 6 stopni nachylenia. Jak podaje producent, "Półki wykonane z MDF-u - są wytrzymałe i dobrze wytłumione. Słupki statywu są wykonane z polipropylenu, minimalizując „dzwonienie” tworzywa ABS. Zarówno górna, jak i dolna część stojaków są zabezpieczone niezwykle chłonnymi gumowymi nóżkami o twardości 40. Rezultat konstrukcji podstawy pozwala monitorom „oddychać” i generować znacznie czystsze tony i mniej zniekształconą średnicę".

Montaż statywów jest bardzo prosty i bezproblemowy. Wystarczy wsunąć słupki w odpowiednie miejsca blatów, powkręcać wkręty i na końcu osadzić gumowe nóżki/podstawki według wybranej opcji (dwa różne kąty nachylenia monitorów lub płaskie ustawienie). 

Statywy są dość ażurowe, acz po ich złożeniu i skręceniu konstrukcja jest bardzo sztywna i stabilna. Nic się nie chybocze i nie kiwa. Moim zdaniem estetyka wykonania i designu stoi na wysokim poziomie, ale to oczywiście sprawa indywidualnego gustu. Podstawy te na pewno nie zajmują dużo miejsca na biurku, a przez to są wygodne. Dolną część blatu można czymś zagospodarować - np. położyć tam płyty CD, książki, etc.

Kilka słów o wpływie Fluid Audio DS8 na dźwięk. Oczywiście, monitory po ich postawieniu na standach o wysokości 15 cm znajdują się w optymalnej pozycji akustycznej względem osi uszu słuchacza, ale to zrozumiałe. Taki cel jest przecież najważniejszy w tym zabiegu. Lecz oprócz tej korzyści, pojawiają się także i inne. Monitory Barefoot Footprint 02 posadowione na stojakach DS8 zyskują także na pełniejszym paśmie przenoszenia wysokich częstotliwości, wyższym poziomie sprężystości i jędrności basu, lepszej czytelności średnicy. Pozytywne zmiany w dźwięku są spore. Mogę nawet napisać, że wydatek 300 PLN na statywy Fluid Audio DS8 to wyjątkowo rentowna i korzystna inwestycja. Jak to się potocznie mówi - "najlepiej kiedykolwiek wydane pieniądze".

Fluid Audio DS8, cena w Polsce ze parę - 300 PLN.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację