Polpak

czwartek, 11 marca 2021

TEAC NT-505 / TEAC AP-505, przedwzmacniacz, DAC i odtwarzacz sieciowy / stereofoniczna końcówka mocy - zapowiedź testu

 

Chyba każde dziecko na świecie wie, że TEAC to skrót od Tokyo Electro-Acoustic Company. Ta japońska firma powstała w Tokio w 1956 roku z połączenia z inną - z Tokyo Television Acoustic Company, która to została założona jeszcze trzy lata wcześniej, bo w 1953 roku. Aktualny TEAC Corporation składa się z czterech pełnoprawnych oddziałów: 1) Tascam  - sprzęt audio od konsumenckiego, aż po profesjonalny, głównie sprzęt nagrywający, 2) Esoteric - high-endowy konsumencki sprzęt audio, 3) TEAC Consumer Electronics - sprzęt audio na rynek konsumencki hi-fi oraz 4) Data Storage and Disk Publishing Products - inne akcesoria audio i nośniki pamięci.

Zaprzyjaźniony dystrybutor DSV Sp. z o.o. sp. k. (zobacz TUTAJ) z Gdyni, dystrybutor tak znanych marek jak Pioneer, Onkyo, czy Lenco, niedawno zawiadomił mnie, że na początku tego roku pozyskał dwie inne do swojego portfolio. Pierwszą z nich jest Esoteric, zaś drugą TEAC. Obie oczywiście wchodzą w skład wspólnej TEAC Corporation, czyli firmy-matki. 

W rezultacie powyższego, właśnie wjechała do mnie paleta z aż czteroma urządzeniami marki TEAC (!). Trzy z nich to przedstawiciele nowej serii kompaktowej, a ten czwarty to gramofon typu Direct-Drive. Dziś zapowiadam jeden, dwuskładnikowy, zestaw, natomiast pozostałe dwa zaanonsuję wkrótce.

TEAC NT-505 (zobacz TUTAJ i TUTAJ) to DAC PCM/DSD/MQA, przedwzmacniacz liniowy oraz pełnoprawny odtwarzacz sieciowy (m.in. Tidal, Qobuz, Spotify). Z kolei TEAC AP-505 (zobacz TUTAJ i TUTAJ) to stereofoniczna końcówka mocy/monofoniczna końcówka mocy z zaaplikowaną technologią Hypex Ncore. Ciekawostką jest to, że streamer TEAC NT-505 działa na aplikacji Lumin firmy Pixel Magic Systems Ltd. (nie wiem, czy cały streamer jest zaczerpnięty z Lumina, czy jedynie sama aplikacja?).

* * *

TEAC NT-505 jest flagowym przetwornikiem cyfrowo-analogowym USB dual mono, który wzbogacono o wszechstronny odtwarzacz sieciowy. Konstrukcja ta może pochwalić się najnowszymi technologiami oraz rozwiązaniami będącymi efektem bogatego doświadczenia TEAC-a w opracowywaniu urządzeń audio. NT-505 pomimo licznych funkcji i wysokiego poziomu zaawansowani mieści się w kompaktowej, a zarazem eleganckiej obudowie.

Flagowy model wykorzystuje konstrukcję dual mono, aby zapewnić najwyższą możliwą czystość podczas przetwarzania sygnałów audio, a także najnowszy DAC VERITA AK4497 w każdym z dwóch kanałów. Rozwiązanie to udoskonala stosunek sygnału do szumu poprzez obsługę każdego kanału indywidualnie w trybie monofonicznym, a także pozwala odtwarzać pliki DSD512 (22,5 MHz) i PCM 768 kHz/32 bity.

Sekcja analogowa, należącą do kluczowych czynników dla jakości dźwięku, zawiera cztery obwody wzmacniacza buforowego TEAC-HCLD, które oferują różne tryby pracy – w pełni zbalansowany dla wyjścia zbalansowanego i równoległy dla wyjścia niezbalansowanego. Wszystko po to, aby uzyskać lepszą ekspresję akustyczną.

TEAC AP-505 to wysokiej jakości końcówka mocy stereo oparta na technologii Hypex Ncore. Urządzenie jest w stanie pracować w trzech trybach: Stereo, Bi-Amp oraz BTL (Bridge Tied Load / Bridged).

Teac Ap-5050 generuje 125W mocy w trybie stereo oraz Bi-Amp przy impedancji na poziomie 4 Ohm oraz 70W przy 8 Ohm. W trybie BTL urządzenie to oferuje nam aż 230W przy 8 Ohm. Jego sercem jest moduł Ncore wyprodukowany przez Hypex oraz dostosowany przez firmę TEAC.

Stalowa obudowa urządzenia została pokryta przez lekkie, aluminiowe panele. Na przednim panelu widoczne są mierniki. Na tylnym panelu oprócz złącz głośnikowych odnajdziemy również wejścia 2x RCA oraz 2x XLR. Cała konstrukcja opiera się na trzech nóżkach TEAC `Pin-point'.


Gumowe podkładki pod stalowe stopy antywibracyjne końcówki mocy
Pierwszorzędny design, lekko nawiązujący do studyjnego vintage

Wychyłowe wskaźniki końcówki mocy robią bardzo dobre wrażenie

Finezja i dopracowanie detali


Tył urządzeń

Porównanie z zestawem YBA Gensesis
Firmowa aplikacja TEAC HR Stream jak żywcem przypomina appkę Lumin...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację