Polpak

sobota, 27 marca 2021

TEAC CG-10M, generator zegara - zapowiedź testu

Dwa tygodnie temu zapowiadałem TUTAJ japoński zestaw TEAC NT-505 / TEAC AP-505, czyli przedwzmacniacz, DAC i odtwarzacz sieciowy / stereofoniczna końcówka mocy. Wyraziłem wówczas dezaprobatę, że do kompletu dystrybutor nie "dorzucił" zewnętrznego zegara taktującego TEAC CG-10M (zobacz TUTAJ). W tym tygodniu wreszcie do Polski dotarła ich partia, zaś ja pobrałem od zaprzyjaźnionego dystrybutora DSV Sp. z o.o. sp. k. jedną sztukę na potrzeby testów. Nota bene, główna siedziba dystrybutora mieści się jakieś 400 metrów od mojego mieszkania w Gdyni...

Oczywiście, nie muszę przypominać, że TEAC Consumer Electronics to marka tokijskiego TEAC Corporation, który także równolegle rozwija inne dwie marki audio/dywizje - Esoteric oraz Tascam. Można więc powiedzieć, że produkty TEAC to są takie "odchudzone" Ecoteric, bo konstruktorzy i inżynierowie dla obu są wspólni (czytaj TUTAJ).

* * *

Sercem generatora zegara głównego jest oscylator kwarcowy, umieszczony w obudowie o kontrolowanej temperaturze, „piecu”, aby utrzymać najlepszą i stabilną wydajność w idealnych warunkach temperaturowych dla oscylacji kryształu. Ten sterowany piecem oscylator kwarcowy (w skrócie OCXO) generuje niezwykle dokładny sygnał zegarowy 10 MHz, który mieści się w zakresie ± 3 ppb charakterystyki częstotliwościowej i dokładności ± 0,1 ppm częstotliwości.

Dzięki TEAC Reference OCXO, CG-10M dostarcza bardzo precyzyjny sygnał zegara 10 MHz - w zakresie ± 3 ppb charakterystyki częstotliwościowej i ± 0,1 ppm dokładności częstotliwości - do przetworników cyfrowo-analogowych USB i odtwarzaczy cyfrowych. Unikalny, wygrawerowany laserowo numer seryjny i logo TEAC Reference OCXO na każdej obudowie OCXC są dowodem rygorystycznej kontroli jakości przeprowadzonej podczas procesu produkcyjnego.

Zaprojektowany tak, aby pasował do serii Reference 500, CG-10M posiada aluminiowe panele i solidną metalową obudowę (która również izoluje go od szumów elektromagnetycznych).

Cztery pozłacane złącza BNC (50 omów) dostarczają sygnały zegarowe do wielu urządzeń. Jednocześnie można podłączyć do czterech urządzeń obsługujących wejście 10 MHz, w tym przetworniki C / A USB, odtwarzacze sieciowe i odtwarzacze SA-CD.

Ponieważ temperatura ma ogromny wpływ na dokładność oscylatora kwarcowego, minimalizowanie zmian temperatury i utrzymywanie jej na idealnym poziomie jest niezwykle ważne, aby wygenerować dokładny sygnał zegarowy. CG-10M wykorzystuje innowacyjny oscylator kwarcowy sterowany piecem, TEAC Reference OCXO, który redukuje wahania częstotliwości oscylacji spowodowane zmianami temperatury.

Najważniejsze cechy:
- precyzyjny „TEAC Reference OCXO” - oscylator kwarcowy sterowany piecem
- charakterystyka temperaturowa częstotliwości ± 3 ppb, dokładność częstotliwości ± 0,1 ppm
- 4 złącza wyjściowe zegara 10 MHz (pozłacane złącza BNC)
- całkowicie niezależny i izolowany obwód
- transformator mocy z rdzeniem toroidalnym o dużej pojemności
- wskaźnik STATUSU PIECA ze ściemnianym podświetleniem do monitorowania stabilności oscylacji
- 3-pozycyjne opatentowane nóżki Pin-Point minimalizują wibracje
- całkowicie metalowy korpus eliminujący przychodzący szum elektromagnetyczny
- kompatybilny z TEAC UD-503 i NT-503
W pudle

Stalowe stopy antywibracyjne o zaawansowanej budowie - w zestawie są też gumowe "kapcie" dla tych stóp


Pierwszorzędny design

Jako przewód BNC użyłem polski Melodika - świetne wykonanie i znakomite parametry

Cztery gniazda generatora zegara - można tu podłączyć np. streamer, DAC, odtwarzacz CD


Cały zestaw TEAC Reference 500 - DAC / streamer i przedwzmacniacz/końcówka mocy / zegar

Tył urządzeń

Na półce audio (w tle gramofon TEAC)

Głośniki to Spendor Classic 4/5 na firmowych standach

A tu podłączyłem głośniki Living Voice Auditorium R3

2 komentarze:

  1. Ciekawa opinia. Tym bardziej dająca do myślenia, dlaczego opisując zegar z wyjściami 50 ohm, do testu używano kabla 75 ohm. No ale kto komu tu powinien zwracać uwagę. Pozdrawiam, Marek

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za wpis. Dla urządzeń do 10 MHz spokojnie można używać kabli 75 ohm. Nie ma znaczenia czy kabel ma 50 ohm czy 75 ohm. Choć oczywiście teoretycznie zawsze lepiej łączyć 50 z 50 i 75 z 75, chociażby z uwagi na same łącza BNC. I to mimo że mają identyczną normę IEC 169-8.

      Usuń

Komentarz będzie oczekiwać na moderację