Polpak

wtorek, 23 sierpnia 2022

Triangle Borea Active BR03 BT, aktywne monitory bezprzewodowe "all-in-one"

 


Trzy zdjęcia ze strony Triangle Electroacousique
Wstęp
Jakiś czas temu opisywałem na blogu Stereo i Kolorowo głośniki podłogowe Triangle Borea BR08 (czytaj moją recenzję TUTAJ). Wówczas seria Borea była wprowadzana na rynek przez francuskiego Triangle Electroacousique jako budżetowa odmiana wyższej linii Esprit EZ, którą to była bezpośrednio inspirowana i na niej oparta konstrukcyjnie (choć oczywiście, przy zastosowaniu mniej zaawansowanych materiałów). Do rodziny Borera, oprócz wspomnianych podłogówek BR08, przynależą także podstawkowe BR02 i BR03, podłogowe kompaktowe BR06 i BR07 oraz duże podłogowe BR09. Jest też głośnik centralny Borea BRC01.

Niedawno, bo kilka miesięcy temu, Triangle Electroacousique przedstawił najnowszą odsłonę kolumn podstawkowych serii Borea - bezprzewodowych z wbudowanych wzmacniaczem mocy, czyli aktywnych, dostępnych w dwóch gabarytach: mniejszych BR02 BT i większych - BR03 BT. Obie w aż w różnych pięciu kolorach. Do mnie dojechały na testy monitory Triangle Borea Active BR03 BT (zobacz TUTAJ i TUTAJ). Oto one.

Wrażenia ogólne i budowa
Nowe Triangle Borea Active BR03 BT (oraz także Triangle Borea Active BR02 BT) to nominalnie aktywne głośniki podstawkowe, ale o znacznie szerszej funkcjonalności (o czym więcej za chwilę). Mają wbudowany wzmacniacz cyfrowy o dużej mocy 2 x 60 Watów, ale wzmacniacz ten znajduje się tylko w jednej skrzynce - drugi głośnik jest pasywny, napędzany przewodowo przez ten wzmacniacz z pierwszej skrzynki. Czyli racjonalnie i uczciwie rzecz biorąc, Triangle Borea Active BR03 BT nie są prawdziwymi głośnikami aktywnymi, a głośnikami z wbudowanym wzmacniaczem. Ale zostawmy na boku tę zawiłą nomenklaturę i techniczne nazewnictwo.

Najprecyzyjniej można nazywać Borea Active po prostu jako głośnikowy system aktywny typu "all-in-one". Dostarczają dźwięk w wysokiej rozdzielczości poprzez odtwarzanie bezprzewodowe Bluetooth (kodeki aptX HD i aptX Low Latency o częstotliwości próbkowania maksymalnie 48 kHz/24-bit), ale także przez złącza cyfrowe optyczne i koaksjalne bądź tradycyjne RCA analogowe. Wyposażone są też w wejście phono dla gramofonu (!) oraz wyjście subwooferowe. Wykończenie kolumn utrzymane jest w miłym dla oka stylu retro / vintage, który łączy różne kolory frontów z imitacją drewna oklein skrzynek. Do głośników dołączony jest pilot zdalnego sterowania, który umożliwia sterowanie głośnikami z odległości ponad 15 metrów. Zupełnie jak tradycyjna mini-wieża. Brakuje tylko szuflady napędu CD...

Wykonanie głośników oraz stolarka są perfekcyjne, choć jeszcze nie luksusowe. To wysoki standard, ale raczej około-budżetowy. Jednakże do zarówno do budowy Borea Active BR03 BT, jak i do designu naprawdę nie można się przyczepić. Są zupełnie porządne. Wyjątkowo ładnie prezentuje się kontrast drewnianej okleiny skrzynek (to winylowa imitacja drewna) z ciemnozielonym, matowym frontem, który dodatkowo można przysłonić efektownymi maskownicami z płóciennego materiału w kolorze brązowym. (maskownice montowane są na magnesy, więc żadne otwory nie szpecą frontów). Całość naprawę cieszy oczy i może się podobać. Triangle Borea są wyjątkowo estetycznymi kolumnami podstawkowymi!

Skrzynki zbudowano z twardego materiału HDF i uzupełniono je systemem redukującym wibracje DVAS (Driver Vibration Absorption System). Składa się on ze specjalnego wewnętrznego wzmocnienia skrzynki oraz piany tłumiącej EVA. W komplecie nabywca otrzymuje gumowe antypoślizgowe / antywibracyjne nóżki przeznaczone do przyklejania na spodzie obudowy. Przydatna rzecz.

Jak podaje producent, "kolumny BR03 BT czerpią korzyści z najnowszej generacji przetworników Triangle. Głośnik wysokotonowy wyposażony jest w tekstylną kopułkę, a przetwornik średnio-niskotonowy w naturalną, czystą membranę z celulozy. Obudowa została wykonana z HDF, wyposażona w autorski system DVAS (Driver Vibration Absorption System) redukujący wibracje generowane przez głośnik średnio-niskotonowy, poprawia neutralność i czystość odtwarzanego dźwięku. Na innowacyjny system DVAS składają się wzmocnienia wewnątrz obudowy wykonane z płyt MDF oraz pianka EVA". Głośniki są przeznaczone dla pomieszczeń o powierzchni do 40 m2.

Z tyłu głośnika "jednostki centralnej" (czyli tego wyposażonego we wzmacniacz i inne elementy elektroniczne typu DAC, przedwzmacniacz gramofonowy etc.) umieszczono cały rząd stosownych gniazd dla podłączenia kilku źródeł zewnętrznych analogowych i cyfrowych. Jest też gniazdo zasilające oraz dla dodatkowego subwoofera. Taka różnorodność zapewnia sporą funkcjonalność systemu Triangle oraz jest na pewno powodem do chwały. Można chyba tutaj "ponaprzyłączać" wszystko, co ma się w domu? (no, może za wyjątkiem komputera - brak cyfrowego wejścia USB).

Na tylnej ściance "jednostki centralnej" umieszczono też dwa wyjściowe terminale głośnikowe - tutaj należy podpiąć przewód, którym przyłącza się przewodem drugi głośnik systemu (odpowiedni przewód o długości 3 m. jest w komplecie). Bo ten drugi głośnik jest pasywny, więc wymaga stosownego napędu. Trochę szkoda, że producent nie zdecydował się na opcjonalną łączność Bluetooth dla drugiego głośnika, w końcu Blutetooth i tak już jest zastosowany na pokładzie, ale służy jedynie dla bezprzewodowego przyłączania zewnętrznych źródeł. No, nic - pozostaje "męczyć się" z przewodami pomiędzy oboma skrzynkami, ale nie jest to jakiś specjalny problem dla większości melomanów... A ten, który chce więcej nowoczesności pewnie pójdzie do Sonosa albo KEF-a. 

Dane techniczne
Konstrukcja: 2-drożna
Budowa: Aktywna (z wbudowanym wzmacniaczem 2 x 60 Wat)
Przetworniki: Dynamiczne
Głośniki wysokotonowe: 1 calowa membrana jedwabna z systemem EFS, korektorem fazy, napędzania wysokiej klasy cewką i magnesem neodymowym
Głośniki średnio-niskotonowe: 6,5 cala głośnik z wyprofilowanym stożkiem z masy celulozowej i z półzawiniętym zawieszeniem wykonanym z połączenia gumy i pianki
Bas-refleks: Tył
Skuteczność: 90 dB
Przedwzmacniacz gramofonowy: dla wkładek MM
Pasmo przenoszenia: 47 – 22 000 Hz (+/- 3 dB)
Bluetooth: 5.0
Wejście optyczne: 1
Wejścia koaksjalne: 1
Wejścia 2 x RCA liniowe: 1
Wyjście subwooferowe: TAK pojedyncze
Regulacja głośności: TAK
Impedancja: 8 Ohm
:: Obsługa kodeków Bluetooth: aptX, aptX HD, aptX Low Latency, SBC, and AAC audio
:: Wejście AUX mini-jack 3,5 mm
Pilot: TAK
Wysokość: 36 cm
Szerokość: 26 cm
Głębokość: 31,4 cm
Masa: 14,2 kg (łączna)


Akcesoria

Głośniki w kartonie


Bardzo przyzwoity design i wykonanie!

Płócienne maskownice dodają urokuMaskownice można zdjąć; są montowane na magnesy, więc żadne otwory nie szpecą powierzchni frontów

Przetwornik średnio-niskotonowy 6,5 cala z wyprofilowanym stożkiem z masy celulozowej i z półzawiniętym zawieszeniem wykonanym z połączenia gumy i pianki

Głośnik wysokotonowy: 1-calowa membrana jedwabna z systemem EFS, korektorem fazy, napędzania wysokiej klasy cewką i magnesem neodymowym

Z tyłu skrzynek zamontowano po dwa wyjścia wentylujące "bass-reflex"

Panel gniazd i sterowania na tyle skrzynki z zamontowanym wewnętrznym wzmacniaczem, DAC-iem i phono-stage

Monitory ustawione na kuchennym stole; pracuję i słucham muzyki
Wrażenia dźwiękowe
Tytułowe głośniki stawiałem na stole bądź biurku głównie wykorzystując je jako monitory bliskiego pola. Do podłączenia głośnika pasywnego z głośnikiem z wbudowanym wzmacniaczem używałem pojedynczy przewód głośnikowy Luna Cables Gris. Muzyka via Bluetooth odtwarzana była z iPada Air 4 lub iPhone'a XR. Serwisy streamingowe to Tidal Plus oraz Apple Music.

Jak już wspominałem we wstępie, jakiś czas temu recenzowałem głośniki podłogowe Triangle Borea BR08, czyli nieco "większych braci" dziś opisywanych podstawkowych. To jednak bardzo podobna konstrukcja głośnikowa - zastosowane przetworniki wysokotonowe i średnio-nistkotonowe są identyczne (zastosowano te same modele). Mogę więc napisać, że znam "sound" nowej rodziny Borea. To brzmienie niejako osadzone na dobrze znanej, wyższej serii Esprit EZ - dopełnione, przestronne, plastyczne. Mocarne, acz regularne i systematyczne. Znakomicie dostrojone. Nie inaczej jest w przedmiotowych Triangle Borea Active BR03 BT.

Triangle Borea Active BR03 BT grają energetycznym, pełnym i aktywnym dźwiękiem wysokiej klasy. Bardzo przestrzennym, rozbudowanym i szerokim. Dobrze ułożonym i przyjaznym. Wyrafinowanym. Pierwsze skrzypce gra tutaj jednak średnica, bo ona jest najbardziej uprzywilejowana, preferowana. Ekspansywna. Jest gęsta i kremowa, acz przejrzysta i dość selektywna (jak na tę klasę głośników). Leciuteńko ocieplona, co korzystnie wpływa na podkreślanie barw instrumentów i wokali, bo przyprawia je miłym fizjologicznym posmakiem. A jednocześnie średnica zawsze jest definiowana czysto, szczegółowo i przejrzyście. Z wnikliwym wglądem w analizę dźwięku, jego głębię i strukturę (choć bez nadmiernej detektywistycznej przesady).

Dźwięk jest wyraźny, bogaty i szybki. Dynamiczny i żwawy. Nośny. Korzystnie i sprawnie ukształtowany, bo sprzyjający przede wszystkim muzykalności, acz nie etapujący ni ostrością, ni afektowaną agresją. Proporcja szczegółowość / wyrazistość została umiejętnie zbalansowana, przez co instrumenty i wokale mają dokładny i namacalny wizerunek, lecz nie sybiluja i nie siekają żyletkami wyostrzonych sopranów. Obrazowanie detali i niuansów jest obiektywnie wyrażane, można usłyszeć ich całkiem sporą porcję i frakcję - i to bez konieczności strzyżenia uszami. Zresztą francuski Triangle Electroacousique zawsze był racjonalnym specjalistą od wyważonej skrupulatności w tej dziedzinie akustyki. 

Bas jest mocny, zwinny i dynamiczny - z relatywnie łatwo odczuwalną siłą i masą. Jest precyzyjny i punktualny. Wielowarstwowy. Oczywiście, Borea BR03 to głośniki podstawkowe, czyli dysponujące ograniczoną kubaturą skrzynek i jedynie dwoma przetwornikami w każdej. Z takich konstrukcji nie da się wydobyć sejsmicznych podmuchów niskich tonów, aczkolwiek Triangle i tak nieźle sobie radzą z generowaniem i oddaniem basu. Lekko, kształtnie i swobodnie. Niskie są efektowne i powabne, aczkolwiek typowo monitorowe w swym charakterze. 

Kilka słów o pokładowym wzmacniaczu. Na pewno wbudowany wewnętrzny wzmacniacz cyfrowy o mocy 2 x 60 Wat optymalnie steruje głośnikami - jest solidny i wiarygodny w tym, co robi. Nie czuć zadyszki lub zmęczenia w czasie jego pracy. Łatwo i bez oporów wchodzi nawet na wysokie poziomy głośności - kompleksowo nadaje muzyce formę, rytm i ciało. Jednocześnie niekiedy przydałoby się mu ciut więcej finezji i subtelności, aczkolwiek w ogólnym rozrachunku amplifikacja jest konwergentna względem poziomu jakościowego przetworników i konstrukcji skrzynek. Trudno oczekiwać, aby producent zaaplikował w tytułowym systemie "all-in-one" referencyjny wzmacniacz cyfrowy, zaś ten wbudowany robi naprawdę dobrą pracę i trudno się do czegoś czepiać. Jest OK.

Podobne spostrzeżenia mam względem zainstalowanego przedwzmacniacza gramofonowego - nie jest to "najlepszy na świecie phono-stage", bo inne jest jego przeznaczenie i adres. Wbudowana płytka stopnie gramofonowego jest podstawową konstrukcją, ale rzetelnie i uczciwie wywiązującą się ze swojego konstytucyjnego zadania. Na pewno nikt nie będzie do opisywanych aktywnych Triangli przyłączać high-endowego gramofonu z wypasioną wkładką, a jakiś ekonomiczny. Myślę że będą tutaj pasować budżetowe Pro-Jecty czy Rega RP1. Phono-stage bezproblemowo je obsłuży i zabezpieczy. Dostarczy odpowiednie i przyzwoite brzmienie.
 
Najczęściej wykorzystywałem Triangle Borea jako monitory bliskiego pola. W takim ustawieniu dźwięk osiągał najwyższy poziom jakościowy, zapewniał najlepsze nasycenie i masę. Ponadto zjawiska stereo były najprecyzyjniejsze, zaś scena najszersza, najgłębsza. Nie oznacza to, że nie można używać głośników Borea BR03 jako klasycznych głośników (czyli stawiając je odleglejszym dystansie od słuchacza), bo jak najbardziej tak! Jednakże warto wówczas zapewnić im nieco więcej wolnego miejsca od tyłu, by wyloty bass-reflexów miały swobodę i przestrzeń dla "rozmachu". W takim ustawieniu brzmienie winno być optymalne i żywe.

Konkluzja
Triangle Borea Active BR03 BT to semi-aktywne monitory (wzmacniacz zainstalowany jest w jednej jednostce, druga jest pasywna) dodatkowo wyposażone w łączność bezprzewodową Bluetooth dla zewnętrznego źródła. Mają też wbudowany wewnętrzny DAC, wejścia analogowe oraz przedwzmacniacz gramofonowy dla wkładek MM. Taka szeroka funkcjonalność czyni Triangle Borea uniwersalnym systemem typu "all-in-one". Pod względem brzmienia głośniki reprezentują renomowaną "szkołę" francuskiego Triangle Electroacousique. To dźwięk pełny, szybki i nasycony, acz optymalnie gładki i szczegółowy. Dobrze ułożony i przyjazny dla uszu. Przestrzenny. Polecam!

Cena w Polsce - 2 995 PLN.Porównanie modeli BR03 BT i BR02 BT (zdjęcie / grafika ze strony Triangle Electroacousique)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację